Straipsnio nuotrauka 2022-03-21

Per metus šalyje augintinių skaičius išaugo dvigubai: populiariausi 2021 m. šunų ir kačių vardai

Įsigyti augintinį – atsakingas sprendimas, tačiau vis daugiau Lietuvos gyventojų ryžtasi auginti naminį gyvūną. Įregistruojamų augintinių skaičius per pastaruosius metus padvigubėjo. Tam įtakos turėjo ne tik pandemija, bet ir nuo 2021 m. gegužės 1 d. įsigaliojusi Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisa, kuri įpareigoja ženklinti ir registruoti augintinius (šunis, kates, šeškus) valstybiniame Gyvūnų augintinių registre.

Daiva Miliauskienė, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vyriausioji specialistė, teigia, kad priimta įstatymo pataisa turėjo įtakos sparčiam registruojamų gyvūnų skaičiaus padidėjimui. Tačiau tokia tendencija pirmiausia atsirado dėl pandemijos. 2021 m. buvo įregistruoti 46 473 šunys ir 25 796 katės. Prieš įsigyjant naminį gyvūną svarbu įvertinti savo ilgalaikes galimybes juo tinkamai rūpintis. Registruojant naują šeimos narį reikia jam priskirti oficialų šeimininką, kuris turi būti pilnametis, nes jam teks atsakomybė už augintinio priežiūrą. Naminis gyvūnas jokiu būdu negali būti gimtadienio dovana vaikui, kuriam jis bus tarsi žaislas.

Draudimo bendrovės „If“ atstovai pastebi, kad lietuviai ėmė auginti daugiau naminių gyvūnų bei itin atsakingai juos prižiūrėti. Per pastaruosius dvejus metus augintinių apdraudžiama daugiau nei dvigubai.

Nors augintiniai suteikia daug laimės, tačiau svarbu nepamiršti savo atsakomybės, ypač kai jiems sutrinka sveikata. Draudimo bendrovės „If“ privataus turto draudimo produkto vadovas Tomas Sinkevičius atskleidžia, kad 2021 m. fiksavo tokius gyvūnų negalavimus, kaip ūmus kepenų nepakankamumas, apsinuodijimas, šlapimo takų uždegimas, infekcinės, virusinės ligos bei įvairios traumos. Augintinių gydymas kartais gali atsieiti net iki 600 eurų. 

T. Sinkevičius pastebi, kad kačių augintojai į juos kreipiasi rečiau nei šunų savininkai. Dažniausiai gyvūnai, nepriklausomai nuo rūšies, kenčia nuo gastritas ir apsinuodijimas, kurių registruojama bent keletas per dieną. Šis skaičius ypač išauga po švenčių.

Prieš įsigydamas augintinį, retas kuris susimąsto apie galimas sveikatos problemas ar gydymą, kuris per metus gali kainuoti net kelis tūkstančius eurų. Kartais reikia atlyginti augintinio padarytą žalą aplinkiniams. Todėl prieš įsileidžiant į namus naujų šeimos narį, svarbu pagalvoti ir apie jo draudimą.

Populiariausi 2021 m. augintinių vardai ir veislės

D. Miliauskienė nurodo, kad statistiškai augintinių registravimas suaktyvėjo 2021 m. balandį, o gegužę registruota daugiau nei 5 tūkst. šunų ir apie 2 tūkst. kačių. Įstatymo pataisa įpareigoja ženklinti ne tik kates ir šunis, bet ir šeškus, tačiau pastarųjų šalyje registruojama žymiai mažiau. Specialistė nurodo, kokie augintinių vardai populiariausi:

2021 m. Top 5 populiariausi kačių vardai

• Luna
• Simba
• Maja
• Pūkis
• Murka

2021 m. Top 5 populiariausi šunų vardai

• Bela
• Luna
• Pupa
• Maja
• Arčis

Gyvūnų registre mišrūnų yra daugiausia, o po jų registruojami vokiečių aviganiai, vokiečių nykštukiniai špicai, Jorkšyro terjerai, cvergšnauceriai, Labradoro retriveriai. Populiariausios kačių veislės: britų trumpaplaukės, Meino meškėnai, Bengalijos katės, škotų stačiaausiai bei sfinksai.

Draudimo bendrovės „If“ duomenys rodo, kad šunys ne tik dažniau registruojami, bet ir trigubai dažniau draudžiami nei katės. Žmonės dažniauiai apdraudžia Labradoro retriverius, vokiečių aviganius, vengrų trumpaplaukius pointerius, samojedų šunis, Jorkšyro terjerus ir mišrūnus. Dažniausiai draudžiamos katės yra britų trumpaplaukės, Meino meškėnai, škotų nulėpausės, Abisinijos katės, sfinksai ir mišrūnės.

Pagal įstatymo pataisą iki 2022 m. gegužės 1 d. privaloma paženklinti ir užregistruoti visus augintinius, kurie gimė iki jos priėmimo datos, o gyvūnai, gimę jau įsigaliojus šiai pataisai, turi  būti paženklinti per keturis mėnesius nuo gimimo.

Parengta pagal If P&C Insurance AS filialo informaciją