Straipsnio nuotrauka 2022-01-19

Vilnietės investicijas į buto remontą vanduo nuplovė tris kartus

Džiaugsmą įsigijus naują butą gali apkartinti nemalonūs netikėtumai – taip nutiko vilnietei Miglei, kurios naujuose namuose atliktą remontą sugadino iš kaimynų buto ėmęs veržtis vanduo. Per penkerius metus, kuriuos praleido šiame bute, remontą po užliejimo kartoti teko net tris kartus, o tai kainavo ne tik finansų, tačiau ir laiko. Apsisaugoti nuo galimų nelaimių gali padėti atidumas, prevencija ir laiku pasirinktos patikimos apsaugos priemonės.

Remontą teko kartoti

Vilnietė Miglė su vyru įsigijo butą senos statybos daugiabutyje ir džiaugėsi maloniais įkurtuvių rūpesčiais. Šeima investavo į buto remontą, nes norėjo namus įsirengti pagal savo svajones, tačiau per penkerius gyvenimo naujuose namuose metus remontą teko pakartoti tris kartus.

„Nors renkantis butą virš jo gyvenantys kaimynai pasirodė mandagūs ir draugiški, nelaimių išvengti nepavyko – per penkerius metus susidūrėme net su trimis buto užliejimais. Kaimynų būstas buvo neatnaujintas, todėl vis kas nors sugesdavo. Pirmą kartą kaimynų bute trūko senos skalbyklės žarnelė, antrą – trūko vamzdis. Trečią kartą remontą daręs kaimynas supylė į klozetą cemento mišinį, išsiveržė kanalizacija ir užliejo butą. Dėl tokių užliejimų teko keisti visas grindis, du kartus perdažyti lubas ir sienas, nors įsikėlėme į visiškai suremontuotą butą“, – dalijosi Miglė.

Šeima savo naują būstą buvo apsidraudę, bet remontai vis tiek sukėlė nepatogumų, jiems reikėjo skirti laiko, ieškoti patikimų meistrų, galvoti, kur gyventi remonto metu.

Pagrindinė grėsmė – užliejimai

Išsiliejusio vandens sukeliama žala būstui ir jame esančiam turtui – viena dažniausių nelaimių, pasitaikanti dažniau ir už gaisrą. „Compensa Vienna Insurance Group“ Produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovas Linas Laugalis dalijasi, kad apie 32 proc. bendrovės išmokų būstą apsidraudusiems klientams sudaro vandens padaryta žala, o vidutinė suma tokiais atvejais siekia 550 eurų.

„Vandens užliejimai – viena dažniausių žalų būstui, kuri gali pasitaikyti tiek senos statybos, tiek ir naujos statybos butuose ir net individualiuose namuose. Butuose įvyksta 62 proc. tokių įvykių, tačiau namuose užliejimai taip pat pakankamai dažni ir sudaro 20 proc. visų užliejimų. Didžiausi nuostoliai patiriami trūkus vandentiekio sistemai, kai negalime vandens tekėjimo sustabdyti patys, o reikia laukti avarinės tarnybos“, – sako L. Laugalis.

L. Laugalis pastebi, kad grėsmė kyla ne tik tada, kai avarija nutinka kaimynų bute ar bendro naudojimo vamzdynuose. Kiekvieno iš mūsų bute gali nutikti tokia nelaimė, o tuomet žalą tektų atlyginti kaimynams, todėl verta pamąstyti ir apie savo nešamą civilinę atsakomybę.

Padėti gali prevencija

Prieš įsigyjant būstą, vertėtų atkreipti dėmesį į vamzdynų, radiatorių būklę ir įsitikinti, kad nėra pažeidimų. Didžiausia tikimybė, kad vamzdynai bus susidėvėję nerenovuotuose senos statybos namuose. Tačiau net tuomet, kai ketinamas įsigyti būstas yra tvarkingas, užliejimų riziką gali kelti netvarkingi vamzdynai ar buities prietaisai kaimynų namuose.

„Miglės istorija parodo, kad prieš įsigyjant būstą reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į perkamame bute esančią vamzdžių sistemą, bet įvertinti ir bendrą namo būklę, jei įmanoma, pasidomėti, kiek atnaujinimu rūpinasi kaimynai. Atkreipkite dėmesį į vandentiekio vamzdžių būklę, patikrinkite vamzdžių sujungimo vietas bei kranelius užsukti vandeniui. Pasitaiko tokių atvejų, kad kraneliai gali būti įrengti prieš statant pirmuosius vandens skaitiklius, o metai ir veikiantys vidiniai reiškiniai metalą bei jo atsparumą trūkimams sumenkina“, – patarimais dalijasi L. Laugalis.

Bute, kurį perkate, atkreipkite dėmesį, ar nėra mechaninių pažeidimų prie radiatorių, nes prasidėjus šildymui atliekamas radiatorių bei šildymo sistemos nuorinimas. Įsitikinkite, kad sienos prie vamzdyno nesudrėkusios, neapipelijusios.

Jau įsigijus būstą, reikėtų periodiškai keisti vandens sistemos ir prietaiso sujungimo žarneles, nes jos laikui bėgant susidėvi ir koks nors slėgio pokytis ar mechaninis veiksmas gali jas sugadinti. Būtinai reikia tikrinti tarpines, taisyti lašančius čiaupus, retkarčiais patikrinti bendrus vamzdynus.

Žalą atlygintų draudimas

Vis dėlto būsto užliejimus, net ir rūpinantis vamzdynais, numatyti sunku, o pasitaikyti nelaimingų atsitikimų gali net ir naujos statybos namuose, kur vamzdynų sistemos yra naujos. Vilnietė Miglė pabrėžia, kad išvengti didesnių nemalonumų padėjo turto draudimas, kuris padengė remonto išlaidas.

Pastatų ir Namų turto draudimas, kurį pasirinko Miglės šeima, apsaugo nuo užliejimų pavojaus ir kitų nelaimių. Jei turtas ribojasi su kaimynais, verta apsidrausti ir turto valdytojo civilinę atsakomybę. Apdraudus būstą, apsauga galios ir bendrai nuosavybei, kuri lygi Jums nuosavybės teise priklausančių patalpų naudingojo ploto ir gyvenamojo naudingojo ploto santykiui. Civilinės atsakomybės draudimas atlygins nuostolius, kuriuos sukėlė Jūsų nuosavybėje esantys vamzdžiai ar buities prietaisai“, – sako L. Laugalis.

Civilinės atsakomybės draudimas galios ir tais atvejais, kai užliejimą sukels bendro naudojimo vamzdžiai. Nutikus tokiai nelaimei, įprastai kaimynai bendrai turi atlyginti nuostolius, likviduoti avariją, o turint draudimą Jūsų nuostolio dalį padengs draudimo bendrovė.

Parengta pagal ADB ""Compensa Vienna Insurance Group" informaciją