Straipsnio nuotrauka 2015-09-23

Vilkikas – siaubas kelyje?

Google sitemoje suvedus paieškos žodžius “vilkikas kelyje” mums pirmajame puslapyje atvertė 10-imt antraščių, iš kurių 9-iose skelbiama apie vilkiko vairuotojo neatsargumą, girtumą, mirtinus asmenų sužalojimus, tragiškus susidūrimus su kitomis transporto priemonėmis ir pan. Ar vilkikas kelyje – tai besąlyginė grėsmė aplinkiniams? Remiantis Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos statistiniais duomenimis, visgi beveik 74 proc. visų eismo įvykių per 2014 m. sukėlė lengvųjų automobilių vairuotojai, o krovininių automobilių  vairuotojams teko vos 6 proc. visų sukeltų eismo įvykių.

Transporto priemonių tipai, sukėlę eismo įvykius 2014 m.

Vilkikas

Šaltinis: “Įskaitinių eismo įvykių statistika Lietuvoje, 2011–2014 m.”, www.lakd.lt

Kaip teigia draudimo bendrovės “Ergo” transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas, dėl savo gabaritų vilkikų vairuotojai paprastai pripažįstami kaltais dėl sukelto eismo įvykio, kuriame dalyvauja ši sunkiasvorė transporto priemonė ir lengvasis automobilis. Dažniausiai nelaimės nutinka vilkikui persirikiuojant į kitą eismo juostą ar parkuojantis stovėjimo aikštelėse.

Skaudesnės nelaimės, kuomet eismo įvykiuose nukenčia ir žmonės, paprastai nutinka automagistralėse, greitkeliuose, kur greitis didesnis. Vilkiko vairuotojui sunkiau pastebėti mažesnių gabaritų eismo dalyvius, jo automobilio manevringumas bei stabdymo greitis yra mažesnis, todėl lengvųjų automobilių vairuotojams patariama prisiimti daugiau atsakomybės situacijose, kai norima aplenkti, praleisti vilkiką. R. Bieliauskas pastebi, jog šiuo metu dažnai vadovaujamasi taisyklėmis: “Kas didesnis, tas teisus” ir “Užslįsiu priešais vilkiką, nes priešingu atveju man trukdys vairuoti ir vistiek reikės jį aplenkti”. Atidesnis ir kantresnis vairavimas, kitaip tariant, tinkama vairavimo kultūra, padėtų išvengti susidūrimo ne tik su vilkiku, bet ir kitais eismo dalyviais.

Šaltiniai: Lietuvos automobilių kelių direkcija, ERGO