Straipsnio nuotrauka 2023-05-22

Vasaros linksmybėms artėjant žmonės grįžta į sodybas: patariama prisiminti apie pavojus ir gaisrus

Pavasariški orai vilioja daugiau laiko praleisti gryname ore. Mėgstantys leisti laiką soduose ir sodybose turi apgalvoti ne tik ką gražaus auginti, bet ir kaip saugiai leisti laiką savo vasarnamyje. Jei ilgą laiką nebuvote užėję į vasarnamį, pavasarį turėtumėte atidžiai pasitikrinti jo būklę.Ypatingą dėmesį rekomenduojama skirti elektros instaliacijai ir malkomis kūrenamai krosnelei. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenimis, sodų bendrijos vasarnamiuose šiemet kilo 13 gaisrų. Šiuose gaisruose žuvo 1 žmogus. Pernai tokiuose pastatuose kilo 62 gaisrai, kuriuose žuvo keturi žmonės. Dėl sezoninio naudojimo vasarnamių savininkai dažnai neatsargiai vertina statinio būklę, todėl kyla pavojus turtui ir žmonių sveikatai.

Kodėl reikia tikrinti pastatų būklę po žiemos?

Vasarnamių gaisrai dažniausiai kyla dėl netinkamai sumontuotų ar sugadintų krosnelių, židinių, įtrūkusių ar kitaip pažeistų kaminų (33,9 proc.), netinkamos elektros įrangos ar sugedusios elektros instaliacijos (22,6 proc.). Daug gaisrų kilo ir dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi (16,1 proc.). Specialistai atkreipia dėmesį ir į tai, kad dalis gaisrų kyla dėl neatsargaus elgesio su laužu ar, pavyzdžiui, karštais pelenais, o dalis nelaimingų atsitikimų – dėl neatsakingo rūkymo.

Kiek skiriasi vasarnamis ar sodo namelis, kuriuose yra įrengti inžineriniai tinklai (elektra) arba kieto kuro viryklė maistui ruošti. Šiuo atveju labai svarbu atkreipti dėmesį į elektros instaliacijos būklę.Būtina reguliariai (bent vizualiai) apžiūrėti elektros instaliacijos laidus, ar nėra nusidėvėjusios ar išsilydžiusios izoliacijos žymių, laisvų kontaktų jungimo vietose, specifinių (dažniausiai aštrių) kvapų, degančio plastiko. Specialistai pastebi, kad nepatartina įrenginio jungti ilgą laiką prie tinklo, taip pat šildyti patalpos nestandartine savadarbe elektros įranga. Nenaudokite netvarkingų kištukinių lizdų, kištukų, skirstomųjų dėžučių, jungiklių ir kitos elektros įrangos. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į naudojamos įrangos galią, nes prie tinklo prijungtas įrenginys, kurio galia didesnė nei leistina, gali sukelti trumpąjį jungimą.

Krosnys ir dūmtraukiai reikalauja ypatingo dėmesio

Rekomenduojama išjungti pagrindinį elektros jungiklį, taip pašalinant elektros instaliacijos gaisro pavojų. Be to, jei vasarnamyje yra vandentiekis, geriausia uždaryti vandentiekio sklendę, nes susidėvėjusios dalys sulūžs. Tie, kurie naudoja dujinius prietaisus maisto ruošimui, nepamiršta uždaryti baliono ir patikrinti visų jungčių. Dažniausios gaisrų priežastys – netinkama krosnių, židinių, kaminų priežiūra ir naudojimas. Todėl žmonės, naudojantys kieto kuro prietaisus vasarnamiuose ar sodo nameliuose, nepamirškite išvalyti kaminą ir niekada nepalikite be priežiūros degančio kieto kuro prietaiso. Malkas, briketus ar kitą kietąjį kurą nuo kūrenimui naudojamų įrenginių reikia laikyti ne mažesniu kaip 1 metro atstumu, taip pat draudžiama kūrenti netinkamą kurą ar naudoti degius skysčius atidarytomis įrangos durelėmis.

Taigi, nenumokite ranka į šiuos patarimus, nes galite prarasti turtą arba patirti finansinių sunkumų, kai namuose prasidės gaisras.

Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją