Straipsnio nuotrauka 2022-05-10

Vairuotojams taupyti degalus padės nauji vairavimo įpročiai

Degalų kainoms kylant kone kasdien, ekspertai dalijasi patarimais, kaip juos taupyti. Tai nėra sudėtinga, nes tereikia įsisavinti naujus vairavimo įpročius bei daugiau dėmesio skirti automobilio priežiūrai. Viktorija Katilienė, „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims, teigia, kad daug degalų prarandama, jei automobilis netinkamai prižiūrimas. Kaip pavyzdį, ji pateikia oro filtrą. Jei jis nešvarus, tuomet prastėja oro įsiurbimas, o tai turi neigiamos įtakos variklio darbui. Vairuotojams taip pat privalu nuolat tikrinti slėgį padangose, nes netinkamai pripūstos padangos gali padidinti automobilio degalų sąnaudas net iki 0,5 litro 100 kilometrų.

V. Katilienė pabrėžia, kad automobilio svoris taip pat gali paveikti kuro sąnaudas. Ji pataria iš transporto priemonės išimti visus nereikalingus daiktus, nes tai padėtų taupyti degalus. Pavyzdžiui, nuolat važinėjant su dviračio laikikliu arba stogo bagažine degalų sunaudojama iki 20 procentų daugiau kuro. Dėl šios priežasties svarbu automobilyje turėti tik tai, kas būtina. Apskaičiuota, kad papildomai vežant 50 kilogramų, transporto priemonė „suvalgo“ apie 2 procentus daugiau degalų.

„Gjensidige“ atstovė atskleidžia, jog oro kondicionierius yra vienas iš pagrindinių veiksnių, didinančių degalų sąnaudas. Jos patarimas – stengtis kuo rečiau įjungti oro kondicionierių, o važiuojant nedideliu greičiu verčiau praverti automobilio langus. Tačiau ekspertė perspėja langų neatidaryti, kai automobilio greitis yra didelis, nes esant vėjo pasipriešinimui jis naudoja daugiau degalų. Šią taisyklę verta įsidėmėti, nes artėja karšti orai, kuomet vairuotojai, važiuodami greitkeliais mėgsta praverti automobilio langą ar liuką.

Draudikė įspėja, kad transporto priemonė sunaudoja daugiau degalų, dėl staigiai didinamo greičio arba staigaus stabdymo. Siekiant išvengti nenumatyto stabdymo, reikia atidžiai stebėti kelią ir priekyje važiuojančius automobilius bei per daug prie jų nepriartėti. Degalus taupyti padės tolygus važiavimas, didelio greičio ar staigaus stabdymo vengimas.

Sunaudojamo kuro kiekį reikia reguliariai stebėti prietaisų skydelyje, kadangi jų rodmenys padeda vairuotojui pasirinkti tinkamiausią pavarą bei važiavimo režimą. V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad norint mažinti degalų sąnaudas, reikėtų stengtis kuo dažniau važiuoti eko režimu, jei automobilyje yra toks pasirinkimas.

Svarbu prisiminti, kad taupyti degalus padeda važiavimas pastoviu greičiu, todėl, jei transporto priemonėje yra jį palaikanti sistema, ją vertėtų kuo dažniau įjungti. Tokiu būdu galima sutaupyti net iki 14 procentų degalų. Vis dėlto, draudikė primena, kad pastovaus greičio palaikymo sistema padeda mažinti sunaudojamo kuro kiekį tik tada, kai važiuojama lygiu keliu be jokių spūsčių. Ši sistema neturėtų būti naudojama, kai kelyje yra stačių nuokalnių arba dažnai keičiama kryptis. Draudimo bendrovės atstovė pataria įsidėmėti, jog kuo dažniau naudojamas stabdžių pedalas, tuo daugiau degalų prarandama.

Parengta pagal ADB „Gjensidige“ informaciją