Straipsnio nuotrauka 2019-01-02

Vairuotojai vis dar su savimi vežiojasi draudimo liudijimą

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, jog 8 iš 10 vairuojančių asmenų vis dar vežiojasi su savimi draudimo dokumentus. Nors nuo praėjusių metų liepos 1 dienos pasikeitusi tvarka ir leidžia turėti su savimi tik asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, vairuotojai vis dar su savimi vežiojasi privalomojo automobilių draudimo liudijimą, transporto priemonės techninės apžiūros bei registravimo dokumentus ir vairuotojo pažymėjimą.

„Tyrimo rezultatai rodo, kad 80 proc. Lietuvos vairuotojų visada su savimi turi tuos pačius dokumentus, kuriuos jie buvo įpratę vežiotis, kuomet naujoji tvarka dar nebuvo įsigaliojusi. Taip elgtis juos greičiausiai paskatina ne tik nežinojimas apie šią naujovę, bet ir noras išvengti nesklandumų kelyje“, – pastebi draudimo bendrovės „Gjensidige“ Transporto kompleksinių žalų skyriaus vadovas Modestas Žilionis.

Dar viena svarbi priežastis, kurią pastebi Gjensidige draudimo bendrovės ekspertas yra nevienodos užsienio šalių duomenų bazės: „Tikėtina, kad tie, kurie keliauja už sienos, nėra tikri, ar pareigūnams užsienyje užteks parodyti asmens tapatybės kortelę. Juk skirtingose šalyse veikia vis kita teisinė bazė, todėl pareigūnai draudimo liudijimo ar kito dokumento neturėjimą gali traktuoti kaip važiavimą be dokumento. Todėl tie, kurie vyksta į užsienį, greičiausiai, kaip ir anksčiau, su savimi vežiojasi dokumentus“, – sakė draudimo ekspertas.

Nors matome, jog ir užsienio šalyse valstybės taip pat lengvina gyvenimą vairuojantiems žmonėms, kaip pavyzdžiui Lenkija, kuri nuo 2018 metų spalio 1 dienos šalyje registruotų automobilių vairuotojams leidžia su savimi nesivežioti registracijos ir privalomojo vairuotojų draudimo liudijimų. Vis dėlto, atvykstantiems iš užsienio vairuotojams šios taisyklės nebėra taikomos, todėl tai gali turėti įtakos vairuotojų poreikiui su savimi vežiotis visus reikalingus dokumentus.

Čia M. Žilionis pastebi ir dar vieną svarbų aspektą, kodėl didžioji dalis vairuotojų vis dar turi su savimi visus reikalingus dokumentus: „Turint dokumentą, išsamiai ir tinkamai užpildyti eismo deklaraciją daug lengviau, todėl tikėtina, kad kai kurie žmonės su savimi dokumentus turi ir dėl šios priežasties“. Vis dėlto, kaip rodo atliktos apklausos rezultatai, visus dokumentus su savimi vežiojasi daugiausiai vyresni 46-55 metų amžiaus asmenys gyvenantys mažesnėse vietovėse, kaimuose ar rajonuose. Jei sudaro vos 7 procentus visų apklaustųjų, 6 procentai apklaustųjų nesivežioja su savimi automobilio techninės apžiūros dokumentų, o 5 procentai respondentų važinėja su savimi neturėdami vairuotojo pažymėjimo.

Gjensidige informacija