Straipsnio nuotrauka 2017-05-23

Vairuotojai – saugokitės kelyje vis dažniau pasirodančių laukinių žvėrių

Atšilus orams džiaugiasi ne tik žmonės, bet ir gyvūnai. Pavasarį neretai galime pastebėti laukuose bėgiojančias stirnas ar lapes - miško gyventojai pradeda migruoti iš vieno miškelio į kitą, veisiasi, ieško maisto. Suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas ne tik skatina pasidžiaugti gamta, bet kelia ir rūpesčių automobilius turintiems vairuotojams. Pavasarį ir likusiu šiltu metų laiku, važiuojantys vingiuotais ir miškingais takeliais vairuotojai neretai nespėja pastebėti iš krūmų staiga pasirodžiusių miško gyvūno ir su jais susiduria.

Remiantis "Gjensidige" draudimo bendrovės duomenimis, 2016 metais tokių įvykių skaičius augo net 22 procentus, lyginant su 2015 metais. O paskaičiavusi kokia žala buvo atlyginama, pastebėjo, jog atlyginama nuostolių suma augo net 17 procentų lyginant su 2015 metais. Vadinasi, susidūrimo su gyvūnais įvykių skaičius auga, todėl gyvūnai nukenčia, o automobiliai yra apgadinami vis dažniau. Kaip teigia draudimo bendrovė, 2016 metais išmokėta vidutinė žala dėl susidūrimo su gyvūnais siekia apie 1500 eurų.

Kaip teigia draudimo bendrovės „Gjensidige“ Transporto priemonių draudimo produkto vadovas Baltijos šalims Andrius Loveikis, - "Didžiausius nuostolius vairuotojai patiria po susidūrimo su briedžiais. Dažniausiai jie sugadina visą priekinę automobilio dalį, o smūgis į šį gyvūną prilygsta susidūrimui su sunkiasvore transporto priemone. Pernai po susidūrimo su šiuo gyvūnu vairuotojui atlyginome 24 tūkst. eurų žalą, tuo tarpu už Kasko draudimą jis buvo sumokėjęs 446 eurus. Šiais metais didžiausia išmokėta žala po susidūrimo su laukiniu gyvūnu – beveik 9 tūkst. eurų." Galima pastebėti, jog augant automobilių kokybei ir kainai, kartu augant ir transporto priemonių remonto kainoms, vairuotojų patiriami nuostoliai vis auga.

„Nė vienas vairuotojas nenorėtų, kad kelią jam pastotų laukinis gyvūnas, tačiau mes kasdien fiksuojame po kelis draudžiamuosius įvykius, kuomet transporto priemonės, o kartais ir žmonės, kelyje nukenčia nuo tokių susidūrimų. Nors už jų gyvybę nelaimės atveju baudos mokėti nereikia, tačiau būtina informuoti policiją, kuri ne tik užfiksuos eismo įvykį, bet ir padės pasirūpinti nukentėjusio ar nugaišusio gyvūno utilizavimu“, – sako Andrius Loveikis.
Kaip pastebi draudimo bendrovė „Gjensidige“ jų klientai dažniausiai praneša apie susidūrimus su šiai gyvūnais:

•    Stirnomis.

•    Briedžiais.

•    Šernais ir kitais žvėrimis.

Pasak draudiko, tokio pobūdžio įvykis - susidūrimas su laukiniu žvėrimi – yra priskiriamas eismo įvykiui, todėl šiam įvykiui administruoti yra taikomos Lietuvoje galiojančios Kelių eismo taisyklės. „Pagal jų nuostatas, policiją privaloma kviesti, kai eismo įvykyje dalyvavo daugiau nei du automobiliai arba nesutariama kuris yra įvykio kaltininkas, taip pat kai yra sužalotų ar žuvusių asmenų arba eismo įvykio vietoje nėra nukentėjusio turto savininko“, – pabrėžia draudimo bendrovės „Gjensidige“ atstovas. O pastarajam atvejui ir gali būti priskiriamas transporto priemonės susidūrimas su laukiniu žvėrimi. „Laukiniai žvėrys dažniausiai priklauso valstybei, todėl apie įvykusį eismo įvykį reikia informuoti policiją. Jei jie priklauso konkrečiam asmeniui, tuomet reiktų pranešti nukentėjusiajam, o jei nukentėjęs asmuo nežinomas, tuomet – kreiptis į policiją. Visada pilietiškas turi būti ir įvykio liudininkas, kuris, pastebėjęs partrenktą kelyje gyvūną, praneša policijos pareigūnams“, – teigia A. Loveikis.

Todėl "Gjensidige" draudimo bendrovė išskiria šiuos punktus, ką reikėtų daryti susidūrimo su gyvūnais įvykio atveju:

1.    Patyrus eismo įvykį būtinai praneškite apie tai policijai, o esant reikalui, išsikvieskite greitosios medicinos pagalbą.

2.    Pasirūpinkite nukentėjusio ar nugaišusio gyvūno utilizavimu.

3.    Jei pastebėjote iš įvykio vietos pasišalinusį vairuotoją po susidūrimo su laukiniu žvėrimi, praneškite apie tai policijos pareigūnams.

4.    Pastebėję partrenktą kelyje gyvūną taip pat privalote apie tai informuoti pareigūnams, kurie pasirūpins nukentėjusiu laukiniu gyvūnu.

Linkime būti atsargiems keliaujant vingiuotais ir nenuspėjamais miško takeliais!

Gjensidige informacija