Straipsnio nuotrauka 2021-02-03

Vairavimo žiemą iššūkiai – kada reikėtų kviestis techninę pagalbą?

Žiema – gražus, tačiau pavojingas metų laikas. Šaltuoju metų sezonu vairuotojams dažniau prireikia techninės pagalbos: prisnigus ar nukritus oro temperatūrai pagalba kviečiama net keliskart daugiau, nei įprastai. Dažniausios problemos, su kuriomis žiema susiduria vairuotojai – neužsivedantis variklis, užšalusi spynelė bei per slidi kelio danga. Ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ žalų departamento vadovas Mindaugas Balinskas dalinasi patarimais, kaip saugiai vairuoti žiemą bei išvengti sezoninių nemalonumų.

Pajudėti iš vietos – per šalta

Ko gero, daugeliui vairuotojų pažįstama situacija, kai dėl žemos oro temperatūros nepavyksta užvesti automobilio. Tai nutikti gali ne tik tiems, kurie keletą dienų nebuvo užkūrę mašinos, tačiau ir vairuotojams, kurie automobiliu važiavo vos prieš porą valandų.

„Compensa Vienna Insurance Group“ bendrovės duomenys parodo, jog neužsivedantis automobilis – tai dažniausiai pasitaikanti techninės pagalbos iškvietimo priežastis. Susidūrus su šiuo sunkumu specialistai padeda užvesti automobilį arba pervežti jį į taisymo servisą. Techninei pagalbai taip pat neretai tenka atvykti ir dėl kitos dažnai pasitaikančios žiemos sezonu problemos – užšalusių automobilio durelių ar spynelių.

Bendrovės atstovas, Mindaugas Balinskas pastebi, jog nukritus oro temperatūrai techninę pagalbą vairuotojai kviečiasi net kelis kartus dažniau nei paprastai – taip yra dėl susidarančių, anksčiau minėtų, problemų. Vairuotojai rūpinasi ir automobilio būkle ir savo pačių sveikata, todėl ne visada yra linkę problemą spręsti savarankiškai – automobilį stumti, traukti virve ar mėginti užvesti pasinaudojant kito automobilio energija. Greta to, žiemos metu dėl pakitusių aplinkos sąlygų dažniau pasitaiko ir kitų nesklandumų: pasibaigę degalai, sprogusi padanga, kiti netikėti gedimai, ar, paprasčiausiai, pamesti rakteliai.

Kai išvažiuoti - nesaugu

Pašnekovas primena, jog žiemos metu galima situacija, kai, dėl netikėtų oro pokyčių, tęsti pradėtą kelionę tampa nebesaugu. Vienas iš pavyzdžių – snygis. Važiuoti per gausiai apsnigtus ir nenuvalytus kelius gali būti labai pavojinga. Pasitaiko ir tokių atveju, kai net ir nuvalytas bei sutvarkytas kelias vis tiek gali priminti ledo čiuožyklą.

Nors ir esame apriboti karantino, o dėl pasaulinės situacijos gyventojų prašoma likti namuose, vistiek pasitaiko neatidėliotinų situacijų, kai išvykti iš namų ir, netgi, iš savivaldybės, yra tiesiog būtina. Kadangi oro sąlygos, ir, atitinkamai, kelio būklė, skirtinguose regionuose ir skirtingu metu keičiasi, gali būti, jog net ir sklandžiai įveikus dalį atkarpos teks susidurti su netikėtais kelio būklės pokyčiais.

Esant tokioms aplinkybėms išauga eismo įvykio rizika. Snygio metu fiksuojama daug skirtingos reikšmės įvykių, pradedant automobiliu užkliudytos pusnies, baigiant nuvažiavimu nuo kelio. Tokie nemalonumai gali kainuoti vairuotojui nuo kelių dešimčių iki kelių dešimčių tūkstančių eurų, o, be to, galimi rimti sveikatos sutrikimai.

Pakeliui į žiemos pramogas - užklimpimas

Techninę pagalbą vairuotojai kviečia tiek užklimpę miške, tiek ir daugiabučio stovėjimo aikštelėje. M. Balinskas skatina patektus į keblią situaciją kviestis specialistus užuot bandžius išspręsti problemą savarankiškai. Bandant ištraukti užklimpusį automobilį kyla rizika ne tik apgadinti transporto priemonę, bet ir susižeisti pačiam.
Ekspertas pataria prieš planuojant išvyką įvertinti oro ir kelio sąlygas, apžvelgti artimiausias prognozes. Jeigu gausiai sninga ar formuojasi ledas, o kelionė nėra skubi, patariama ją nukelti.

M. Balinskas taip pat primena, jog prieš kiekvieną kelionę reikėtų pasitikrinti padangų slėgį, degalų kiekį, tepalų lygį, įvertinti akumuliatoriaus, valytuvų būklę, pasirūpinti tinkamu langų skysčiu. Ne mažiau svarbu ir kruopščiai nusivalyti nuo transporto priemonės sniegą, esant proreikiui, sutepti durų spyneles. Pradėjus kelionę reikėtų laikytis ne tiek leistino, kiek saugaus greičio, o pastebėjus, jog vairavimas darosi pavojingas – sustoti šalikelėje ir kviestis techninę pagalbą. Ekspertas priduria, jog dažnai vairuotojų pasirenkama platesnė KASKO draudimo apsauga užtikrina nemokamą techninę pagalbą kelyje.

Parengta pagal ADB "Compensa Vienna Insurance Group" informaciją