Straipsnio nuotrauka 2021-04-09

Vairavimas po karantino – ką svarbu prisiminti prieš grįžtant į kelius?

Karantino laikotarpiu bei dėl eismo apribojimų gerokai sumažėjo eismas – gyventojai automobiliais naudojasi kur kas rečiau, nei prieš tai. Atlaisvinus apribojimus jaučiamas eismo intensyvėjimas. Išvažiavus į kelią po tokios pertraukos neretam vairuotojui gali stigti atidumo, dėmesingumo bei atsargos, o tai gali turėti skaudžių pasekmių. Draudiko atstovas dalinasi patarimais, kurie padės grįžti prie vairo bei prisiminti savo vairavimo įgūdžius.

Didesnė streso ir auto įvykių rizika

Draudimo bendrovės ERGO atstovas, Rimvydas Pocius, atkreipia dėmesį, jog atlaisvinus apribojimus galimai pagausės ir avarijų.

Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas pasakoja, jog per pastaruosius metus pastebėtas ženkliai sumažėjęs automobilių skaičius keliuose. Atlaisvinus karantino apribojimus, tikėtina, situacija vėl keisis.

Praeiti metai – išskirtiniai automobilių keliuose skaičiaus atžvilgiu. Sumažėjus transporto priemonių kiekiui, atitinkamai sumažėjo ir eismo įvykių skaičius, tačiau per šį laikotarpį patirtos nelaimės buvo žymiai nuostolingesnės. Nerimaujama, jog atlaisvinus apribojimus eismo įvykių gali vėl pagausėti – ilgam laikui atsiribojus nuo vairavimo, galimai nusilpo ir atitinkami vairuotojų įgūdžiai.

R. Pocius mano, jog grįžus intensyviam eismui neretam vairuotojui gali trūkti budrumo, taip pat, vairavimą gali apsunkinti ir didelis streso lygis.

Į kelius grįš ne tik automobilių vairuotojai, bet ir dviratininkai bei motociklų vairuotojai. Specialistas pastebi, jog ir pėstiesiems, pripratusiems prie ištuštėjusių gatvių, šiuo metu gali stigti budrumo. Manoma, kad visos šios aplinkybės dar labiau apsunkins grįžimą į kelius bei sukels papildomo streso, kas galėtų būti eismo įvykio priežastimi.

Dėmesingumas savo vairuojamai transporto priemonei ir sau

Eksperto manymu, po pertraukos sunkiausiai adaptuosis trumpą vairavimo stažą turintys varuotojai. Be abejo, sunku bus visiems, kurie automobiliu vykdavo tik į darbą, o paskelbus karantiną pradėjo dirbti iš namų, tad visai nustojo vairuoti.

Draudiko atstovas pastebi, jog sunkumų gali kilti vairuotojams, kurie patys vairuoja lengvąjį automobilį, o grįžus į darbovietę turės valdyti didesnių gabaritų tarnybinę transporto priemonę. Pastebima, jog į kelius sugrįžę vairuotojai daro neapdairias klaidas, pavyzdžiui, nepastebi kelio ženklų, nesilaiko pirmumo taisyklių.

Ekspertas pataria, prieš grįžtant į kelius nuodugniai pasirūpinti savo transporto priemone: įsitikinti, ar pakankamas kiekis visų būtinųjų skysčių – aušinimo, stabdžių skysčių, transmisijos alyvos bei langų ploviklio. Svarbu pasitikrinti padangų, akumuliatoriaus ir šviesų būklę. Vairuoti tvarkingą automobilį bus ne tik saugiau, bet ir ramiau. Jeigu jūsų automobilio būklė kelia abejonių draudiko atstovas skatina kreiptis į autoservisą, kur transporto priemonė bus apžiūrėta ir kvalifikuota profesionalų.
Ne mažiau svarbu rūpintis ir savo vairavimo įgūdžiais – skirti laiko pasivažinėjimui mažiau intensyvaus eismo maršrutais. Pajutus poreikį kreiptis ir į vairavimo instruktorius – keletas vairavimo pamokų padės prisiminti įgūdžius bei užtikrins pasitikėjimą savimi.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją