Straipsnio nuotrauka 2019-09-09

Vaikai ir brangūs daiktai – kaip tai susiję?

Klausimas „ką veikti?“ veda iš proto ne vieną suaugusįjį. Lengviausia vaikus užimti įjungiant televizorių, įduodant išmanųjį telefoną ar kitą įrenginį. Deja, technologijos dažnai krenta, dūžta, genda, ir tai gerokai patuština tėvų kišenes.

Dažniausia dūžta televizoriai

Jeigu mokykloje žaidžiant vaikams nuostoliai dažniausiai nebūna tokie dideli, namuose draudikai skaičiuoja visai kitas žalas – čia daugiau brangios technikos ir elektronikos prietaisų. Nelaimingi atsitikimai, kuriuos sukelia nepilnamečiai, gali būti įvairūs: dažnai nuo komodų ir sienų krenta televizoriai, skyla telefonų bei kitų išmaniųjų prietaisų ekranai, korpusai. Tuo pačiu pasitaiko ir su buitimi susijusių nelaimių: sulaužomos lyginimo lentos, išdaužiami stiklai, numetami lygintuvai.
„Vertinant mūsų sukauptus duomenis, dažniausiai namuose dėl vaikų neatsargumo dūžta būtent televizoriai. Tokių atvejų – net 66 proc. Tikriausiai nieko nenustebins, kad antroje vietoje – telefonai, tokių atvejų – 12 proc. Įdomu ir tai, kad nukenčia ne tik technika, bet ir tvoros, lyginimo lentos, stiklai“, – pasakoja „Compensa Vienna Insurance Group“ produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovas Linas Laugalis.

Mažamečiai ir pradines klases lankantys vaikai yra patys smalsiausi, veikia greitai ir turi be galo daug energijos: jie kiekvieną dieną nori išmokti ir patirti kažką naujo. Tiesa, tai neturi nieko bendro su saugumu. Mažamečiams smalsuoliams užtenka pakankamai jėgų kažką sukulti ar sugadinti. Eksperto teigimu, namuose, kuriuose auga paaugliai, dažniau dūžta planšetės, kompiuteriai ir telefonai, taip pat jie – ir dažniau apliejami.

Tai trunka tik vieną akimirką

Vaikai ne tik smalsūs. Jie be galo išmoningi, ir kartais tokie nekalti daiktai kaip saldainiai ar puodeliai gali nulemti nelaimingą atsitikimą. Kiekvienas tėvas turi frazę „užteko tik akimirkai nusisukti“, o žaidimas pasibaigė šukėmis, kurios atnešė nemažai nuostolių.

Linas Laugalis pasakoja įvairių istorijų, kurios dažnai primena kuriozus. „Pavyzdžiui, vaikas lipo ant komodos – nukrito televizorius, lipant ant lyginimo lentos – ji sulūžo, iškrenta vandens puodelis iš rankyčių – sugadinamas kompiuteris. Pasitaiko ir situacijų, kai vaikai nepasidalija žaislu ar net telefonu ir šis skrenda į sieną, pro balkoną, o kartą išmestas telefonas užkabino ir televizorių, tad sudužo abu. Televizoriai dažniausiai nukenčia dėl į juos skrendančių daiktų: metalinių žaislų, kamuolių, puodelių ir net saldainių. Buitinėje aplinkoje situacijos taip pat pasitaiko kurioziškos – buvo ir atvejis, kai vaikas su keturračiu įvažiavo į tvorą“, – istorijas prisimena L. Laugalis.

Pagal „Compensa Vienna Insurance Group“ duomenis, dažniausių – televizorių – sudužimo ir sugedimo įvykių vidutinė išmoka siekia apie 800 eurų, o kitiems objektams – apie 220 eurų. Didžiausias nuostolis, atsiradęs dėl vaikų neatsargaus elgesio, siekė ir 1000 eurų. Tad skaičiai rodo, jog vaikų „žaidimai“ gali gerokai patuštinti šeimos biudžetą.

Daugiau laiko praleiskite su šeima

„Jei žinotum, pagalvėlę pasidėtum“ – sako patarlė. Tačiau visų rizikų neįmanoma nuspėti, o juo labiau išvengti. Eksperto nuomone, nuolatiniai pokalbiai su vaikais gali sumažinti nelaimingus atsitikimus. Labai svarbu kalbantis pabrėžti žaidimo erdves. Suaugusieji turėtų patys pasirūpinti ne tik prietaisų, bet ir vaikų saugumu: vaikų žaidimų kambariuose ar vietose neturėtų painiotis televizoriai, telefonai bei kiti buities prietaisai. Padeda pokalbiai ir apie tai, kad visi daiktai, kuriuos šeima turi namuose, yra bendri ir tai yra turtas, kurį visi kartu turi ir saugoti.

Energingi vaikai turėtų daugiau laiko praleisti lauke, todėl rekomenduojama kuo daugiau bendro šeimos laisvalaikio planuotis ne namuose: lauko žaidimo aikštelėse, parkuose, gamtiniuose pažinimo takuose, kur laiką galima leisti žaidžiant lauko žaidimus, važinėjantis dviračiu, riedučiais ar kitomis priemonėmis. Įsitraukę į įdomesnę veiklą, vaikai turės gerokai mažiau energijos ir noro peštis ar dūkti namuose. Juk aktyvi veikla bus ne tik sveika vaikui ir visai šeimai, bet tuo pačiu apsaugos patį vaiką nuo galimų traumų.

Sudužęs televizorius nekirs taip skausmingai per kišenę, jei turto savininkai bus apsidraudę daiktų draudimu: dužus televizoriui namuose nuostoliai atlyginami pagal stiklo dūžio ir skilimo riziką, o jei vidinis gedimas – tai pagal atitinkamą riziką. Reikia pripažinti, kad tai – lengviausias ir mažiausiai pastangų reikalaujantis sprendimas, leidžiantis sutaupyti pinigus ir mažinantis nerimą dėl vaikų ir turto.

Compensa informacija