Straipsnio nuotrauka 2022-06-22

Vagysčių skaičius auga kaip ant mielių: vagys neša viską

Per pastaruosius kelis metus bent kiek vertingas, tačiau ne itin saugomas turtas sulaukė nemažai vagių dėmesio. Draudimo bendrovės BTA statistika atskleidžia, kad dviračiai – populiariausias vagysčių objektas. Jų netekę savininkai yra dažniausiai skundus pateikiantys BTA klientai. Remiantis oficialia policijos statistika, vagysčių skaičius šiais metais sparčiai auga.

Pastebima, kad vagys aktyviai darbuojasi sandėliukuose, kur laikomi darbo įrankiai, taip pat iš kiemų vagiami lauko baldai bei maisto gamiminimo įrangą. Iš gyvenamųjų namų ir būtų dažniausiai buvo grobiamos brangūs daiktai ir grynieji pinigai. Beje, pastarosios vagystės būna suplanuotos iš anksto.

Pokytis vagių įpročiuose

BTA draudimo Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis teigia, kad 2020-2021 metais, t.y. pandemijos laikotarpiu, buvo stebimas vagysčių sumažėjimas, kuriam įtakos turėjo tai, kad žmonės daugiau laiko leido namuose. Tuo pačiu metu sparčiai augo dviračių pardavimai, o tai lėmė dviračių vagysčių bangą. Palyginus su 2019-aisiais, per pandemiją pavagiamų dviračių skaičius pasiekė neregėtas aukštumas.

A.Žiukelis yra įsitikinęs, kad dviračių populiarumas pandemijos metu susijęs su tuomet galiojusiais judėjimo apribojimais. Žmonės iš naujo atrado dviračius, nes tai puiki priemonė pasimankštinti, pakvėpuoti grynu oru ir aplankyti šalia namų esančias vietas. 2020 metais kai kurių itin populiarių dviračių modelių nebuvo įmanoma įsigyti, kadangi jie buvo labai greitai išpirkti, o jų tiekimas dėl pandemijos – apribotas.

Anot draudimo eksperto, dažniausiai vagys nuvarydavo dviračius iš kiemų, sandėliukų ar viešų vietų, kur jie galimai buvo prasčiau saugomi. Žmonės neretai mano, kad dviračius saugu palikti rakinamose daugiabučių laiptinėse, todėl nevertėtų apsigauti ir tikėtis, kad vagys į jas neįeis.

Žvelgiant į BTA statistiką, akivaizdu, kad 2020 m. dviračių netekę įmonės klientai 11 kartų dažniau kreipėsi dėl žalos atlyginimo nei ankstesniais metais. Pernai skundų dėl pavogtų skaičių buvo dar 1,5 karto daugiau.

Nesidžiaukite atostogomis viešai

BTA atstovas primena, kad vagys irgi naudojasi socialiniais tinklais, todėl reikėtų atidžiai apsvarstyti, ar dalintis atostogų vaizdais viešai. Socialiniai tinklai mirga užfiksuotomis atostogų akimirkomis, ypač vasarą. Neretas netgi nurodo ir konkrečią atostogų vietą, o tai itin palengvina vagių darbą, nes jie žino, kur ir kada namai bus tušti. Ekspertas pataria girtis atostogomis tik iš jų sugrįžus.

Visi vertingi daiktai palikti kiemuose ar kitose gerai matomose vietose, neabejotinai patrauks vagišių dėmesį. Palikus neuždengtus langus, vagys susivilios pro juos matomais kompiuteriais, telefonais ar laikrodžiais. Tad geriausia būtų brangius daiktus palikti ten, kur vagys jų negalės pamatyti.

Neverta tikėtis, kad spynos apsaugos nuo vagysčių. Verčiau pasirūpinti signalizacija arba paprašyti kaimynų pagalbos, kad jie prižiūrėtų namus ir sukurtų iliuziją, kad juose vyksta veiksmas. Pavyzdžiui, kaimynai galėtų apžiūrėtų namus, įjungti šviesą, kartais pastatyti savo automobilį kieme.

Kyla nauja vagysčių banga

Šiais metais, beveik nebelikus pandemijos metų įvestų apribojimų, žmonės aktyviai keliauja ir atostogauja užsienyje palikę namus be priežiūros. Vagims šis metas – pats darbymečio įkarštis ir oficiali nusikalstamumo statistika šalyje tai tik patvirtina.

2019-aisiais Lietuvoje buvo užfiksuota 11261 vagysčių. Po metų jų sumažėjo beveik 16 proc. ir registruoti 9477 atvejai. 2021 m. vagysčių sumažėjo kiek daugiau nei penktadaliu – 7462. Šiais metais per pirmus tris mėnesius vagysčių skaičius siekė beveik porą tūkstančių. Tai reiškia, kad palyginus su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, vagysčių padaugėjo daugiau nei 30 proc. (1516).

Nuo 2014-ųjų iki 2021-ųjų buvo stebimas stabiliai mažėjantis registruotų vagysčių skaičius. Tačiau šiemet vagysčių sparčiai daugėja ir specialistai kol kas negali įžvelgti konkrečių priežasčių, kodėl taip yra. Lietuvos Policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis atkreipia dėmesį, kad vasarą vagišiai visada tampa aktyvesni ir mėgsta vogti iš namų bei butų, kurie atostogų metu liek tušti. Šiltuoju metu laiku taip pat dažniau vagiami dviračiai, tad vertėtų pasirūpinti jų saugumu.

Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją