Vabzdžiai – problemų sukelia ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje
Nors vasara ir lekia į pabaigą, tačiau vis dar turime būti atsargūs dėl vabzdžių, kuriuos sutinkame vasaros metu. Dažniausiai pasitaikantis ir visų nemėgstamas vabzdys, kuris įkyri mums ne tik zvimbimu, bet ir niežtinčiais įkandimais yra uodas. Vis dėlto, uodų keliami rūpesčiai yra palyginus nedidelė problema lyginant su tomis, kurios gali kilti ir dėl visų kitų vabzdžių, voragyvių ar kitokių pavojingų gyvių, kuriuose galite sutikti Lietuvoje įkandimų.
Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje ekspertų duomenimis, kad didžiausią pavojų mūsų šalyje gyventojams kelia erkės. „Šiemet dėl erkių įkandimo sukeltų žalų į mūsų bendrovę jau kreipėsi dešimt gyventojų. Erkės šiuos vasarotojus atakavo Vilniaus rajone, Šalčininkuose, Kaune, Anykščių rajone, Panevėžyje ir Šiauliuose. Vis tik kiekvienais metais tokių incidentų geografija būna labai plati, o erkės gyventojų tyko praktiškai visoje Lietuvoje“, – pastebi Laima Stasiulionienė, „ERGO Life Insurance“ Lietuvoje Sveikatos draudimo departamento vadovė.
„ERGO Life Insurance“ sveikatos draudimu apdraustiems bendrovė kompensavo net 6.500 Eur išlaidų skiepams nuo erkinio encefalito. Pastarosios vakcinos kainuoja apie 30–40 eurų. Pasak draudikų, su erkėmis šiais metais daugeliu atveju buvo susiduriama miškuose. Visi nuo įkandimo nukentėję asmenys profilaktiškai tikrinosi gydymo įstaigose dėl pasirodžiusių galimų simptomų dėl laimo ligos ar erkinio encefalito.
Pasak „BENU vaistinės“ kategorijų valdymo skyriaus vadovės Rimos Jūratės Gerbutavičienės: „Populiariausios ir efektyviausio priemonės – uodus ir erkes atbaidantys purškalai. Pastebime, kad ekologijos tendencijos veikia net renkantis priemones nuo vabzdžių – pastaruoju metu gyventojai linkę rinktis kuo natūralesnės sudėties repelentus. Tokių priemonių pardavimai išaugo net 70 proc“. Remiantis „BENU vaistinės“ duomenimis, kad vis daugiau gyventojų išmano apie vabzdžius ir jų keliamus pavojus, todėl stengiasi pasirūpinti ir apsaugos priemonėmis, kurių pirkimas pastaraisiais mėnesiais išaugo net 18 procentų lyginant su praėjusiais metais.
Vis dėlto, su vabzdžių įkandimais susiduriama ne tik Lietuvoje, tačiau ir kelionėje. Keliautojų atostogas užsienyje apkartina gana paslaptingi bei egzotiški gyvūnijos pasaulio atstovai. Jei Lietuvoje žinome su kokiais vabzdžiais galime turėti reikalų, užsienyje mums pavojų keliantys vabzdžiai mums yra mažiau žinomi.
„Po užsienio valstybes keliaujantiems mūsų tautiečiams nuolat pasitaiko nemalonių kontaktų su vietos fauna. Pavojų tolimesnėse šalyse kelia ne tik ligas platinančių vabzdžių, bet ir stambesnių gyvūnų įkandimai. Štai šiemet jau trys žalos, susijusios su gyvūnų įkandimais, fiksuotos Tailande. Šioje šalyje Lietuvos keliautojams įkando beždžionė ir nenustatyti jūros gyvūnai“, – teigia L. Stasiulionienė. Neretai lietuvius užsienyje sužaloja medūzos ar jūros ežiai, o sausumoje pavojų kelia nuodingos gyvatės, skorpionai ir vorai.
Per šiuo metus su vabzdžių įkandimais gyventojai susidūrė Egipte, Bulgarijoje, Maltoje, Baltarusijoje, Gruzijoje. Pasak Ergo draudimo bendrovės specialistės, nežinomas vabalas keliautojui iš Lietuvos įkando ir Graikijos Rodo saloje, dėl kurio įkandimo į koją lietuviui prireikė medikų pagalbos. Analogiškas atvejis šiemet buvo užfiksuotas ir keliautojui Norvegijoje, kai lietuviui po paslaptingo gyvio įkandimo ant kojos atsirado besiplečianti įtartina dėmė ir skausmas, pastarajam taip pat prireikė medikų pagalbos. Visi šie gyviai svečiose šalyse sukėlė nemažai problemų ir nepatogumų kelionės metu, o tai dar labiau apsunkina kelionę, kai nežinoma kaip nuo jų įkandimų ar įgėlimų apsisaugoti.
Todėl keliaujant į svečią šalį, derėtų ir tinkamai pasiruošti ne tik reikalingus daiktus kelionei, bet ir nuo galimų nelaimingų atsitikimų su nepažįstama vietine gamta. Kaip pastebi L. Stasiulionienė: „Gamtoje pavojų visuomet gali tykoti bet kurioje šalyje, todėl išsiruošus į ją visuomet derėtų kuo geriau pasiruošti. Planuojant tolimesnes keliones į Azijos ar Afrikos valstybes, be abejo, reikėtų pasidomėti, kokie skiepai vykstantiems į jas yra privalomi bei rekomenduojami. Nepasiskiepijus nuo tam tikrų ligų į kai kurias šalis ir regionus išvykti apskritai nepavyks, todėl geriau tuo pasirūpinti iš anksto. Be to, visuomet nepakenks apsaugos nuo vabzdžių priemonės – įvairūs purškiami ar tepami repelentai, specialiai tam skirti smilkalai ir žvakės. Tik prieš įsigyjant šias priemones reikėtų gerai pasidomėti jų paskirtimi ir veiksmingumu, nes, pavyzdžiui, nuo lietuviškų uodų atbaidanti priemonė nebūtinai apsaugos nuo kitose valstybėse besiveisiančių įkyruolių“.
Na, o apsisaugoti ir nuo finansinių nuostolių kelionės metu, kai reikalinga medikų pagalba, visada galite apsidraudę kelionės draudimu, kuris įtraukia galimas išlaidas dėl tokio įvykio kaip nežinomo gyvio įkandimas ar įgėlimas, nulėmusi skausmus, patinimus ar kitokius simptomus. Lietuvoje tokias išlaidas padengia anksčiau minėtas sveikatos draudimas.
ERGO informacija