Straipsnio nuotrauka 2021-11-22

Užmiesčio sodybos – ilgapirščių taikinys šaltuoju metų laiku

Pasibaigus vasarai, o dažniausiai kartu su ja baigiasi ir atostogos, visi grįžta į darbus ar mokslus ir vis rečiau užsuka į savo vasaros rezidencijas. Statistika iškalbinga – vagis itin vilioja sodo nameliai, vasarnamiai bei sodybos. Ne tik vagiami vertingi daiktai, bet neretai padaroma žala nekilnojamam turtui. Norint išvengti tokių situacijų, vertėtų iš anksto apsvarstyti, kaip apsaugoti savo turtą.

Žiema – ilgapirščių aktyvumo pikas

Lietuvos policijos duomenimis, į gyvenamąsias patalpas įsilaužiama maždaug kas penkias valandas, tuo tarpu sodo nameliai, vasarnamiai ir sodybos apvagiamos dar dažniau. Per 2020 metus dėl tokių vagysčių pradėti daugiau nei trys šimtai ikiteisminių tyrimų. Per pirmus aštuonis 2021 metų mėnesius jau sulaukta 120 nukentėjusiųjų skundų. Daugiausia skundų sulaukiama atšilus orams, kai į sodo namelius ar sodybas grįžta jų savininkai ir pasigenda jiems priklausančių daiktų. Praėjusiais metais daugiausiai vagysčių, t.y. po 44 atvejus, buvo fiksuota kovą ir gegužę. Šiemet gegužės mėnesį aktyvumas irgi buvo didžiausias – gauti 26 pranešimai apie vagystes. Atkreiptinas dėmesys, kad ne visada galima nustatyti, kada iš tiesų buvo įvykdyti įsilaužimai.

Į teisėsaugą ir, jei turtas buvo draustas, į draudikus dažniausiai kreipiamasi tik tada, kai pastebima, jog apsilankė ilgapirščiai. Tuomet jų ir pėdsakai būna atšalę, nes įprastai vagys darbuojasi sodo nameliuose, vasarnamiuose ir sodybose, kai jų teisėtų savininkų ten nebūna. Šiemet gegužės mėnesį išaugęs vagysčių skaičius galimai susijęs su tuo, kad dėl šaltesnės ir ilgesnės žiemos žmonės neskubėjo grįžti į savo sodybas, o vagys tuo intensyviai naudojosi.

Vagys pridaro žalos pastatams

Lietuvos policijos atstovai pabrėžia, kad vagiama ne tik iš sodybų, kurios gyvenama sezoniškai, bet ir iš visus metus gyvenamų pastatų kiemų ir garažų. Užtenka trumpam išvykti į parduotuvę ir ilgapirščiai tuo kaipmat pasinaudoja. Kartais vagiama ir šeimininkams esant namuose, todėl patartina prieškambaryje nelaikyti brangių daiktų. Vagis ypač domina sodybose laikomi darbo įrankiai, žoliapjovės, dviračiai, keturračiai, laisvalaikio ar poilsio inventorius bei įvairi elektroninė technika. Apskaičiuota, kad vidutiniškai vagių padaryta materialinė žala viršija 300 eurų.

Į pastatus ilgapirščiai dažniausiai bando patekti pro pagrindinio įėjimo duris ir langus, todėl sugadina spynas, išlaužia duris ar išdaužo langus. Drausti sodo namelius, vasarnamius ir juose esantį turtą vis dar nėra populiaru, todėl draudimo bendrovėms nedažnai tenka atlyginti tokio pobūdžio žalą. Vertėtų nepamiršti, kad nuostolių gali pridaryti ir nuo šalčio trūkę vamzdžiai bei kitos problemos. Apsidraudus šie nuostoliai taip pat būtų atlyginti.

Patarimai, kaip apsaugoti savo turtą

Artėjant šaltesniam periodui ir paliekant sodo namelius, vasarnamius ar sodybas, svarbu atlikti keletą dalykų, kurie apsunkins vagių įsibrovimą. Pirmiausia, prieš grįžtant į nuolatinę gyvenamąją vietą, patartina savo vasaros rezidencijoje nepalikti jokių vertingų daiktų: žoliapjovių, trimerių, dviračių, paspirtukų, benzininių ar akumuliatorinių pjūklų bei kitų antrinėje rinkoje itin paklausių daiktų. Jei to padaryti nėra galimybės, tuomet rekomenduojama minėtus daiktus žiemos laikotarpiu pernešti į sunkiau matomą vietą. Prieš išvykstant patartina užtraukti užuolaidas, o jei namas su langinėmis – jas uždaryti. Būtina niekur nepalikti paslėptų raktų ir pasirūpinti, kad kieme neliktų daiktų, kurie leistų lengviau patekti į pastatą (pvz.: kopėčių).

Vagis labiausiai domina paklausios ir lengvai parduodamos prekės, tačiau pasitaiko, kad ilgapirščiai pasisavina sodyboje laikomas kolekcines monetas ar net automobilių priekinius žibintus ir bamperius. Dažniausiai net nepagalvojama, kad toks turtas gali sudominti ir kitus asmenis, todėl ir nesiimama jokių priemonių jam apsaugoti.

Siekiant apsisaugoti nuo vagysčių, Lietuvos policijos specialistai ragina sustiprinti langus papildomais užraktais ir plėvelėmis, kurios apsaugo nuo mechaninio poveikio. Taip pat labai pasiteisina į judesį reaguojančius lauko šviestuvų ar vaizdo stebėjimo kamerų ir signalizacijos įrengimas. Socialiniai tinklai irgi turi įtakos saugant savo turtą – patariama juose nerodyti turimų vertingų daiktų, jais nesigirti ir nepažįstamiems asmenims. Reikėtų nepamiršti to išmokyti ir vaikus. Patariama stengtis aktyviau bendrauti su kaimynais, kurie galėtų pranešti apie bandymus įsilaužti. Turto draudimas vagystės atveju padės išvengti materialinių nuostolių, todėl verta tuo pasirūpinti jau dabar.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją