Straipsnio nuotrauka 2022-10-31

Ugnies sukeliami nuostoliai didžiausi, žalos dėl vandens dažniausios

Namai be priežiūros ilgesniam laikui įprastai paliekami, kai gyventojai aktyviau keliauja ir atostogauja. Tai metas, kada ypač padaugėja nelaimių. Vamzdžių trūkimas, trumpieji jungimai, gaisrai, kanalizacijos gedimai – tik keletas galimų nelaimių, dėl kurių patiriami nuostoliai.

BTA Turto ir specialiųjų rizikų žalų reguliavimo skyriaus vadovas, Mindaugas Ratkevičius, pastebi, kad yra priemonių, padedančių apsisaugoti nuo vagišių, tačiau nuo stichijų, elektros instaliacijų gedimų ir kitų buityje pasitaikančių nelaimių apsisaugoti yra beveik neįmanoma.

Draudimo bendrovių statistika atskleidžia, kad dažniausi draudiminiai įvykiai – trūkę vandens ar kanalizacijos vamzdžiai ir užliejami butai. Nuo to nukenčia tiek patys buto savininkai, tiek ir kaimynai. Vis dėlto, didžiausią žalą sukelia ugnis.

M.Ratkevičius teigia, kad vidutinis išmokų dydis neretai neparodo didelių nuostolių, kuriuos patiria draudimo bendrovės klientai. Jis priduria, kad vagysčių atveju, žala gali nesiekti 50 eurų, tačiau gali viršyti ir 50 tūkstančių. Pastarųjų penkių metų duomenimis didžiausia suma išmokėta ugnies sukeltiems nuostoliams atlyginti buvo apie 250 tūkstančių eurų.

Ką būtina padaryti prieš išvykstant atostogų?

Draudimo ekspertas atkreipia dėmesį, kad vasaros metu elektros įtampa dažnai svyruoja ir dėl gamtos jėgų. Gaunama nemažai klientų pranešimų apie sudužusius stiklus.Tad planuojantiems išvykti atostogų ir palikti namus ilgesniam laikui būtina išjungti visus elektrinius prietaisus, nepamirštant orkaičių bei viryklių. Vertėtų užsukti tiek šiltą, tiek šaltą vandenį įvade. Prieš paliekant namus, reikėtų patikrinti vonią ir virtuvę bei įsitikinti, ar ten nesikaupia drėgmė, nelaša vanduo.
Jau galima įsigyti išmaniuosius vandens nuotėkio jutiklius ir padėti juos vonioje bei virtuvėje po kriaukle. Šie jutikliai iškart reaguoja, jei pradeda kauptis vanduo ir vartotojas gauna žinutę apie galimą vandens išsiliejimą.  Iš radiatorių taip pat gali pradėti bėgti vanduo, todėl reikėtų juos atidžiai apžiūrėti prieš išvykstant.


Atsižvelgiant į statistikos duomenis dėl vamzdžių trūkimo ar užliejimo vandeniu dažniausiai nukenčia senos statybos daugiabučių gyventojai.

Gyventojų sąmoningumas auga

Anot BTA Turto ir specialiųjų rizikų žalų reguliavimo skyriaus vadovo Lietuvos gyventojai vis dažniau rūpinasi savo turto saugumu ir, siekdami išvengti nuostolių kreipiasi į draudimo bendroves. Nors tikslius duomenis, kiek būstų savininkų yra įsigiję draudimą, sunku surinkti, nėra abejonės, kad naujų būstų ar namų savininkai savo turtą apdraudžia, nes tai vienas iš reikalavimų būsto paskolai gauti.

Deja, neretai žmonės susirūpina draudimu tik tuomet, kai ištinka nelaimė, tačiau pastebima, kad vis daugiau draudimo bendrovių klientų renkasi plataus spektro draudimą.

Remiantis Lietuvos banko, kuris prižiūri draudimo rinką informacija, turto, įskaitant būstą, draudimo portfelis 2021 metais, palyginti su ankstesniais metais, augo sparčiausiai: 16,4 proc. – iki 152 mln. Eur. Išmokos išaugo 18,6 proc. – iki 81 mln. Eur.

BTA specialistas pastebi, kad būsto draudimo tendencija mūsų šalyje kasmet auga ir jau kelerius metus draudimo bendrovės sulaukia vis daugiau klientų.

Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją