Straipsnio nuotrauka 2020-07-08

Tyrimas: gesintuvo nėra net 72% lietuvių namuose

Viena pagrindinių gaisrų butuose ir privačiuose namuose priežasčių – sugedusios elektros sistemos. Gaisrų sukelti nuostoliai yra vieni didžiausių, bet, remiantis bendrovės „If“ atliktu visuomenės tyrimu, Lietuvos gyventojai nėra pasirūpinę net pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis.

Lietuvoje galiojančiose Bendrosiose gaisrinės saugos taisyklėse yra apibrėžta prievolė turėti gesintuvus individualių gyvenamųjų namų patalpose. Ir nors daugiabučiuose namuose gesintuvai nėra privalomi, draudimo bendrovės atstovai kiekvieno buto savininkams rekomenduoja įsigyti gesintuvą, turintį nors 2 kg gesinimo medžiagos.

Pasak draudimo bendrovės „If“ turto produkto vadovo Tomo Sinkevičiaus, dažniausia individualiame name ar bute kilusio gaisro priežastis – elektros sistemų gedimai ir netinkama elektros prietaisų eksploatacija. Remiantis atlikto tyrimo duomenimis, beveik 72% Lietuvos gyventojų nėra pasirūpinę namų saugumu gaisro atveju ir neturi net paprastų gaisro gesinimo priemonių.

„Susiduriama su neteisingu stereotipu, kad gaisro gesinimo priemones privalu turėti tik individualiuose būstuose, kurie yra šildomi mediena arba dujomis. Deja elektros sistemos gedimai, kurie sukelia gaisrus, gali nutikti bet kokio tipo patalpose. Remiantis atlikto tyrimo duomenimis, net 85% žmonių, kurie gyvena butuose, gesintuvų neturi. Tokie skaičiai aiškiai parodo gaisro rizikos neįvertinimą“, - sako T. Sinkevičius.

Tyrimas atskleidė, kad nors tai ir yra privaloma, net 53% gyventojų, turinčių privačius namus, nėra įsigiję gesintuvų. Remiantis draudimo bendrovės duomenimis, gaisrai individualiuose namuose, palyginti su gaisrais butuose, kyla net 25% dažniau.

2019 metais bendrovė „If“ padengė apie 200 tūkstančių eurų gaisrų sukeltų nuostolių, o šiais metais – jau beveik 115 tūkstančių eurų. Dažniausia gaisro priežastis – elektros sistemos gedimai. Kitos priežastys, sukėlusios gaisrą – žaibo iškrova ir netinkamas elgesys su atviros liepsnos židiniais, t.y. rūkymas, šildytuvų gedimai ar maisto ruošimas.

Pasak draudimo bendrovės „If“ atstovo, jei daugiau žmonių turėtų gesintuvus, jie patys galėtų užgesinti dalį gaisrų ir nebūtų sukelta didelė finansinės žala. Taip pat reikia prisiminti, kad gesintuvai, kaip ir kita įranga, turi galiojimo laiką, tad po kiekvieno gesintuvo panaudojimo reikalinga atlikti techninę priežiūrą.

Apklausa buvo vykdoma visose Baltijos šalyse. Kaimyninių šalių duomenys skiriasi, t.y. Estijoje gesintuvų neturi 58% gyventojų, o Latvijoje – 69%.

Parengta pagal "If P&C Insurance AS filialas" informaciją