Straipsnio nuotrauka 2021-04-23

Transporto priemonės skolinimas – paslaugumas gali atnešti nuostolių

Nuosavas automobilis šiais laikais daugeliui yra būtinybė, tačiau dalis žmonių vis dar bando išsiversti be jo, o prireikus – skolintis iš draugų bei artimųjų. Paprastai paskolinti transporto priemone atimajam negaila. Deja, pasitaiko ir tokių atvejų geri norai gali atnešti ir nemenkų nuostolių. Draudimo bendrovės ERGO atstovas, Rimvydas Pocius dalinasi patarimais, į kokias transporto priemonės draudimo sąlygas reikėtų atkreipti dėmesį  prieš skolinant savo automobilį.

Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas R. Pocius perspėja, jog, nors civilinė atsakomybė ir kasko draudimas leidžia skolinti automobilį kitam vairuotojui, draudimo taisyklės apibrėžia tam tikrus, aktualius šiuo klausimu, apribojimus. Vienas iš dažniau pasitaikančių ribojimų apibrėžia, jog transporto priemonę gali vairuoti tik tam tikrą stažą turintis vairuotojas.

Ekspertas paaiškina: trumpesnį vairavimo stažą turintis gyventojas turi mažiau patirties kelyje, todėl rizika, patekti į eismo įvykį, taip pat yra didesnė. Tai apibrėžiama ir draudimo sutartyje. Taigi, jeigu šeimoje yra jaunesnis vairuotojas, norint dalintis vienu automobiliu privalu pasirūpinti, jog draudimo sąlygos atitiktų šias aplinkybes.

ERGO atstovas pastebi, jog vis dar gyvuoja klaidingas suvokimas apie privalomojo transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimą. Jis apdraudžia ne patį automobilį, o jį vairuojantį asmenį nuo rizikos sukelti eismo įvykį ar pridaryti žalos kitiems eismo dalyviams. Todėl svarbu, kas vairavo automobilį avarijos metu.
Jeigu eismo įvykį sukėlė vairuotojas, neatitinkantis draudimo sąlygų, kitų vairuotojų nuostoliai ar jų dalis bus išieškota iš transporto priemonės savininko, tai yra, iš to, kuris paskolino automobilį. Tokiu atveju kasko draudimo išmoka, tikėtina, bus sumažinta arba visai neišmokama.

R. Pocius pataria prieš skolinant automobilį įvertinti situaciją bei galimas pasekmes. Net ir gerai pažįstamas žmogus gali patekti į eismo įvykį, o nesilaikant draudimo sąlygų tai gali atnešti nemenkų finansinių nuostolių.

Specialistas pataria pasidomėti ir kokiems tikslams transporto priemonė bus naudojama, nes tai irgi turi įtakos draudimo sąlygoms. Tarkime, pavežėjų ir maisto pristatytojų veikla reikalauja papildomų draudimo sąlygų.  Taigi, norint išvengti nemalonumų, vertėtų pasidomėti, kam bus naudojamas automobilis ir įsitikinti, kad tai nesukels papildomų nemalonumų.

R. Pocius mano, jog verta pasakyti ir „ne“ – tai gali apsaugoti nuo stambių finansinių nuostolių. Na, o jeigu paskolinti automobilį visgi norisi, reikėtų pasirūpinti atitinkamu transporto priemonės draudimu.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją