Straipsnio nuotrauka 2019-07-22

Tolimosios kelionės. Ką daryti, kad egzotika nepasibaigtų nevykusiomis atostogomis?

Tailandas, Vietnamas, Balis – kažkada Pietryčių Azijos valstybių lankymas atrodė, kaip kelionė į kosmosą. Dabar vis dažniau lietuvių drąsiai įgyvendina savo svajones, apsilankydami egzotiškoje Azijoje. Juolab, kad į Tailandą turizmo tikslais jau galima vykti ir be vizos. Tačiau, kad egzotika nepasibaigtų nevykusiomis atostogomis, draudimo ekspertai pataria pasirūpinti ir kelionės saugumu.

Išvykdami į egzotines šalis lietuviai draudžia ne tik sveikatą, bet ir bagažą, saugosi nuo neįvykusios kelionės, o taip pat rūpinasi civiline atsakomybe. Draudimo ekspertai pastebi, kad keliaujant į tolimas šalis savo saugumą vertina bet kokio amžiaus keliautojai. Tiesa, priešingai nei vyresni, jaunieji nuotykių ieškotojai dažniau keliones organizuojasi patys, todėl įvairios rizikos jiems tampa dar aktualesnės.

Pasiklydęs bagažas – nėra egzotika

Auksiniai paplūdimiai, įdomus maistas, įspūdžiai... Visą tai pasiekti dažnai neužtenka vien tik nuskristi lėktuvu, renkantis tiesioginį reisą. Tarkim, Tailande ar Vietname dar reikia ilgokai pakeliauti, norint pasiekti svajonių kampelį. Jaunesnieji keliautojai, siekdami keliauti pigiau, dažnai renkasi daugiau jungiamųjų skrydžių, o kartais tenka iš vieno mieste esančio oro uosto nusigauti į kitą.

Compensa Vienna Insurance Group“ produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovas Linas Laugalis teigia, kad sudėtingesnės kelionės gerokai išaugina pametamo bagažo riziką – iki kelionės tikslo lagaminai neatkeliauja net gana dažnai.

Dalis lagaminų pasimeta perkraunant juos iš vieno lėktuvo į kitą ir tikslą pasiekia daug vėliau nei pats keliautojas. Neatmetama ir vagysčių galimybė, nes kita dalis bagažo taip ir neatsiranda. Skaičiuojama, kad vidutinė pamesto bagažo žala gali svyruoti nuo 100 eurų iki net 1500 eurų. Tai priklauso nuo draudimo sumos, daiktų, kuriuos keliautojas turi su savimi.

L. Laugalis prisimena vieną atvejį, kai pakeliui į Italiją su jungiamuoju skrydžiu buvo pamestas klientės bagažas, o kai šis atsirado, ji jau buvo kitoje Italijos dalyje. Šiuo atveju lagaminas buvo grąžintas į Lietuvą, o nuostoliai dėl būtiniausių daiktų įsigijimo – atlyginti.

„Norint paprasčiau atrasti savo lagaminą, verta jį pažymėti iš išorės ir viduje. Pavyzdžiui, užrišus spalvotą diržą ar skarelę, prisiuvus įdomių, jau patirtus nuotykius primenančių, detalių, įprastas lagaminas tampa lengviau atskiriamas ir jį paprasčiau apibūdinti, jei dingtų tarp jungiamųjų skrydžių. Taip pat prie lagamino galima pritvirtinti ir identifikacijos kortelę su kontaktiniais duomenimis – ši turėtų būti tiek viduje, tiek ir išorėje“, – pataria L. Laugalis.

Susirgote? Bus atlyginta ne tik už kelionės bilietus

Jei keliautojai renkasi skrydžius su persėdimais, yra rizika, kad dėl antros ar kitos transporto priemonės techninio gedimo užsilaikius viename oro uoste, galima pavėluoti į kitame numatytą jungiamąjį skrydį. Tiesa, draudikai pastebi, kad vis dėlto dažniausiai kelionė neįvyksta dėl artimųjų ar paties keliautojo sveikatos. Tačiau nepaisant to, kol kas neįvykusios kelionės draudimo apsauga nėra itin populiari. Ją dažniausiai renkasi žmonės, įsigyjantys tikrai brangius kelialapius bei, žinoma, šeimos su vaikais.

„Dažniausiai suplanuotos kelionės neįvyksta dėl įvairių netikėtų susirgimų. Ypač dažnai suaugusieji negali išvykti atostogauti dėl to, kad suserga mažamečiai vaikai, kuriems reikalinga priežiūra. Pavyzdžiui, visai neseniai, likus vos 2 dienoms iki numatytos kelionės, kliento dukra pradėjo karščiuoti – kelionė neįvyko. Tokiu atveju atlyginamos ne tik išlaidos bilietams įsigyti, bet ir viešbučio rezervacijos mokestis“, – sako L. Laugalis.

Nors ir nepopuliari, tačiau neįvykusios kelionės rizika, yra tikrai didelė. Kad ir kaip nesinorėtų tikėti, kad atostogos gali būti sugadintos, tačiau kažkas iš šeimos ar draugų rato gali susirgti, pasikeitus asmeninėms aplinkybėms žmonės negali nuvykti į suplanuotas keliones, kažkur užsilaiko lėktuvas ar ištinka bet koks kitas draudžiamasis įvykis. Todėl ekspertas apie neįvykusios kelionės draudimą rekomenduoja galvoti visiems, kurių kelialapių vertė siekia ir vos 100 eurų. Neišvykus į kelionę net ir su tokia suma nuostoliai gerokai viršys draudimo įmoką.

Compensa Vienna Insurance Group informacija