Straipsnio nuotrauka 2017-12-19

Šventinis laikotarpis – kas ilsisi, o kas turi daugiausiai streso?

Artėjantis šventinis laikotarpis sukelia visiems papildomo streso – dovanų pirkimas, keliavimas iš vienos parduotuvės į kitą, susitikimas su giminėmis. Tačiau kaip pastebi draudimo bendrovės, šiuo laikotarpiu, kai suintensyvėja eismas dėl artėjančių švenčių, BMW vairuotojai ilsisi, o klaidas daugiausiai daro senjorai.
„Pastebime, kad vyresni vairuotojai, paprastai patenkantys į ganėtinai nedidelį eismo įvykių kiekį, šventiniu laikotarpiu ima klysti žymiai dažniau. Tai veikiausiai susiję su įprastų maršrutų pasikeitimais bei išaugusių „sezoninių“ vairuotojų skaičiumi keliuose. Per šventes nebereikia judėti įprastais maršrutais į darbą ar švietimo įstaigas, bet išauga poreikis lankytis ten, kur važiuojama rečiau, o transporto srautai itin intensyvūs – prekybos centrai, įvairūs kalėdiniai renginiai miestuose, ilgesnės kelionės pas draugus bei artimuosius“ – aiškino draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.

Kadangi šventiniu laikotarpiu sumažėja krovininio transporto srautai, o už vairo dažniau sėda vyriausios ir jauniausios vairuotojų grupės. Remiantis BTA draudimo bendrovės duomenimis, gruodžio 22–27 dienomis, lyginant su praėjusiais metais, daugiausiai eismo įvykių užfiksavo 25–35 m. ir 60–65 m. amžiaus vairuotojai. BTA draudimo bendrovės statistiniais duomenys taip pat parodė, jog per praėjusius metus 25-35 m. amžiaus vairuotojų įvykių buvo užfiksuota 3,8 procento daugiau, o 60-65 m. amžiaus vairuotojų net 5 procentais daugiau. Taigi, į 1 iš 10 eismo įvykių, kuris užfiksuojamas per šventes, patenka vairuotojas, kuris buvo vyresnis nei 60 metų amžiaus. 

BTA draudimo bendrovės atstovas taip pat pastebi įdomų faktą, jog daugiausiai avarijų šventiniu laikotarpiu sukelia „Volkswagen“ automobilių savininkai. Tuo tarpu BMW automobilių savininkai, pagal avaringumą užima tik antrą poziciją. „Matome, kad BMW per šventes pateko į gerokai mažiau nelaimių nei gruodžio pradžioje. Jei gruodžio 2–7 d. jie dalyvavo beveik 10 proc. visų eismo įvykių, tai gruodžio 22–27 d. vos 5 proc.“, - sako BTA draudimo bendrovės specialistas.

Be abejonės, šventiniu laikotarpiu pasitaiko vairuotojų, kurie nebijo sėsti už vairo ir apsvaigę, o jų nesustabdo, net policijos pareigūnų vykdomi reidai ar dažni perspėjimai. Vis dėlto, tarp eismo įvykių dažniausiai dominuoja smulkios techninės klaidos.

Kaip pastebi A. Žiukelis: „Nors ir šventiniu laikotarpiu pasitaiko „lakūnų“, kurie nori lėkti kaip vasarą, ir taip keldami grėsmę sau bei kitiems eismo dalyviams patenka į itin sunkius eismo įvykius, absoliuti dauguma eismo įvykių nutinka dėl paprastų techninių įvykių. Dažniausios priežastys: skubėjimas, saugaus atstumo nesilaikymas, klaidos parkuojantis, staigus ir neatsakingas manevravimas. Dažniausiai tokių įvykių sukeliama žala nebūna didelė, bet jos lengvai galima iš viso išvengti“.

Todėl svarbu keliaujant, ypatingai tolesnes distancijas, neprarasti šalto proto, neskubėti ir keliones planuoti atsižvelgiant į turimą laiką ir oro sąlygas. Būtų naudinga, jei vairuotojai prieš vykdami į kelionę pasidomėtų orų prognozėmis ir pasiruoštų jai tinkamai. „Šiemet šventinių dienų tikrai daug, tad  laukiant šlapdribos ar gausaus sniego planus galima keisti ir būti tikriems, kad prie švenčių stalo susibursite sveiki ir nepervargę. Tiesiog norisi linkėti, kad gražiausias metų šventes sutiktume su artimaisiais, o ne su kitais eismo dalyviais prie apgadintų automobilių pildydami eismo įvykio deklaracijas“, – pastebi ir A. Žiukelis.

Skatiname nepamiršti ne tik techniškai paruošti kelionei automobilį, bet ir pasidomėti papildoma informacija apie orus ir visada būti pasiruošusiems netikėtumams. Nepamiršti apsidrausti, vairuoti atsargiai ir atsakingai stebėti kelią bei eismo dalyvius.

BTA informacija