Straipsnio nuotrauka 2020-01-21

Susidūrimas su laukiniu gyvūnu gali kainuoti ir gyvybę

Jei manote, kad susidūrimas su laukiniais gyvūnais, tai tik užmiesčio gyventojų problemos, klystate. Deja, daugiausiai tokio tipo avarijų užfiksuojamos šalia didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus ir Kauno.

„Lietuvos draudimo“ statistika atskleidžia, kad vidutinė tokių susidūrimų kaina siekia apie 1,6 tūkst. eurų, bet kartais skaičiuojami ir dešimteriopai didesni nuostoliai. Nors dažniausi susidūrimai yra su stirnomis ar šernais, tačiau brangiausiai atsieina akistata su briedžiais.

Draudimo bendrovė 2019 metais įvardijo daugiau nei 1,5 tūkst. panašių incidentų – vadinasi, po daugiau nei keturias avarijas kasdien.

Pasak „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus Artūro Juodeikio, gyvūnai keliuose paprastai pasirodo prietemoje ir naktį, taip pat anksti ryte. Kai žvėris į kelią iššoka staiga, vairuotojas turi vos akimirką reagavimui, todėl dažniausiai automobilis yra staigiai stabdomas arba vairas yra sukamas į šoną. Laimei, jei gyvūnas yra vos kliudomas, tačiau to užtenka, kad automobilis nuslystų nuo kelio ir būtų stipriai apgadintas.

Kaip ir minėta, daugiausiai fiksuojama susidūrimų su stirnomis, kurios paprastai būriuojasi bandomis ir po vieną nesigano. Į automobilį atsitrenkus stirnai ar šernui išmokos dažniausiai siekia 1,7–2,3 tūkst. eurų. Palyginimui, susidūrimui su smulkiais gyvūnais – kiškiais, katėmis ar paukščiais, vidutiniškai atsieina 500-700 eurų.

Rodos, labai didelis gyvūnas – briedis – turėtų būti lengvai pastebimas, tačiau dėl tamsaus kailio šių gyvūnų matomumas yra prastas. Be to, dėl aukšto ūgio automobilių žibintai apšviečia tik gyvūnų kojas. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, vidutinės išmokos po susidūrimų su briedžiais siekia apie 3,1–3,6 tūkst. eurų.

Jei turite naują ar brangesnį automobilį, po susidūrimo su laukiniais gyvūnais remonto išlaidos gali siekti ir keliolika tūkstančių eurų. Tokiu atveju draudimo bendrovė atlygina tiems, kurie turi kasko draudimą arba su privalomuoju vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu įsigijo papildomą apsaugą nuo susidūrimo su gyvūnu kelyje. Tokia apsauga galioja ir tokiu atveju, jei susidūrimas įvyksta kelio ženklu „Laukiniai gyvūnai“ pažymėtuose keliuose. 

Ką daryti, jei vis dėlto patekote į avariją, kurios metu nukentėjo ir automobilis, ir laukinis gyvūnas? Visų pirma, apie tai informuokite policiją – ji patars, ką daryti su nugaišusiu gyvūnu. Dažniausiai partrenktais gyvūnais pasirūpina savivaldybės ar seniūnijos pareigūnai, taip pat vietos medžiotojų medžiotojų būrelio nariai. Antra, apie įvykį praneškite draudimo bendrovei.

Lietuvos policijos statistika rodo, kad vidutiniškai per metus laukiniai gyvūnai Lietuvoje sukelia beveik 4000 eismo įvykių, kurių metu sužeidžiama 30-40 žmonių, ir vienas per metus žūsta po susidūrimo. 

"Lietuvos draudimas" informacija