Straipsnio nuotrauka 2024-03-26

Strategijos automobilių vagystėms mažinti: svarbiausi patarimai turtui saugoti

Automobilių vagystės, nepaisant jų skaičiaus mažėjimo per paskutinius metus, vis dar kelia grėsmę transporto priemonių savininkams. 2022 m. užfiksuota 231, o 2023 m. – 288 tokios vagystės, pagal Lietuvos Policijos statistiką. ERGO draudimo bendrovė pernai registravo 8 automobilių vagystes, lyginant su 5 atvejais 2022 m. Šie skaičiai rodo, kad, nors vagysčių skaičius krenta, padaryta žala ir išmokėtos kompensacijos sumos didėja.

ERGO transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas akcentuoja, kad augančios žalų sumos susijusios su brangesnėmis automobilių detalėmis ir modernesniu transporto priemonių parku. Infliacijos poveikis taip pat didina automobilių dalių kainas, o tai lemia didesnes draudimo išmokas. „Vidutinė išmoka už automobilio dalių vagystę per metus padidėjo nuo 1,1 tūkst. eurų iki 2,3 tūkst. eurų, o už pačių automobilių vagystes – nuo 8 tūkst. eurų iki 13,5 tūkst. eurų“, – priduria R. Bieliauskas.

Populiariausios vagiamos automobilių dalys priklauso nuo konkrečios markės, dažniausiai dingo galinio vaizdo veidrodėliai, multimedijos sistemos, priekiniai žibintai, vairuotojo oro pagalvės ir prietaisų skydeliai. Vagystės metu dažnai pažeidžiamas ne tik transporto priemonių išorė, bet ir jų vidus.

Policijos atstovas Ramūnas Matonis pabrėžia, kad nors automobilių vagysčių skaičius ilgainiui mažėja dėl geresnės turto apsaugos, automobilių apsaugos sistemų pažangos ir efektyvesnės sienų kontrolės, gyventojams svarbu neatsipalaiduoti ir imtis veiksmų savo turto apsaugai užtikrinti.

Tinkama automobilio apsauga yra būtina, kad sumažintumėte vagystės riziką. „Saugoma aikštelė, gerai apšviesta kiemo vieta, užrakintos durys ir uždaryti langai yra pagrindiniai prevencijos veiksmai“, – paaiškina R. Matonis. Be to, rekomenduojama ne tik pasirūpinti signalizacija, bet ir įdiegti GPS sekimo sistemas bei naudoti imobilizatorius, kurie apsunkina automobilio pavogimą.

Automobilių savininkams, siekiantiems papildomos apsaugos, verta apsvarstyti kasko draudimo, automobilio draudimo ir detalių draudimo paslaugas. Šie draudimai suteikia finansinę saugumo jausmą ir padeda atlyginti žalą, jei netikėtai įvyktų vagystė.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informaciją