Stogų priežiūra žiemą
Pirmasis sniegas visada džiugina tiek mažus, tiek didelius. Vis dėlto, kartu su sniegu kyla nerimas, kaip patiems likti saugiems bei kaip prižiūrėti savo turtą šaltuoju metų laiku. Draudimo bendrovių atstovai pataria nepalikti sniego dangos ant statinių, nes prasidėjus atodrėkiui, ji gali pažeisti stogą arba net pastato konstrukcijas. Taip pat būtina pašalinti susidariusius varveklius.
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė paaiškina, kad varvekliai ant stogų atsiranda dviem būdais: dirbtiniu arba natūraliu. Pastaruoju būdu varvekliai susidaro dėl temperatūros svyravimų dienos metu. Jų ypač daugėja, kai oro temperatūra dieną būna apie +5 °C, o naktį nukrenta iki -10 °C. Nekokybiška stogo dangos šilumos izoliacija gali būti viena iš priežasčių, sukeliančių varveklių atsiradimą dirbtiniu būdu, todėl jų atsiranda net tada, kai temperatūra yra nuolat žemiau 0.
Anot V. Katilienės, varvekliai susidaro, kai sniegas ima tirpti dėl šilumos, kuri sklinda iš palėpės, arba dėl po stogu įrengtų ventiliacijos vamzdžių bei dėl nepakankamos šilumos izoliacijos. Šiluma turėtų likti patalpose, tačiau ji prasiskverbia pro plyšius ir ištirpdo ant stogo šlaitų esantį sniegą. Ištirpęs vanduo teka žemyn ir vėl sušąla, jei lauke vyrauja minusinė temperatūra. Tokiu būdu ant stogo susidaro ne tik varvekliai, bet ir ištisi ledo luitai, kurie kelia pavojų patiems namo gyventojams bei praeiviams.
Draudimo bendrovės atstovė įspėja, jog varvekliai arba stogo apledėjimas gali neigiamai paveikti techninei stogo būklę. Pavyzdžiui, dideli varvekliai ar ledo gabalai, gali sugadinti stogo kraštus, ypač jei jie pagaminti iš ne itin kokybiškų medžiagų. O jei vanduo užšąla latakuose, tai gali sukelti vamzdžio įtrūkimus.
Draudimo ekspertė išskiria efektyviausią kovos su varvekliais būdą, t.y. įsirengti kabelinės apsaugos sistemą. Pagrindinis jos komponentas yra elektrinis šildymo kabelis, kuris sumažins arba visai neleis atsirasti ledo luitams ant stogo krašto. Tokia apsaugos sistema leis išvengti stogo dangos deformacijų. Svarbu žinoti, kad ant stogo ledas nesusidarys tada, kai stogo paviršiuje bus palaikoma neigiama temperatūra, o tai įmanoma tik izoliavus palėpę arba erdvę po stogu.
Teigiama, kad didžiausias leidžiamas sniego sluoksnis ant stogo ne daugiau nei 20 centimetrų. Visgi V. Katilienė pabrėžia, kad stogo tvirtumas priklauso nuo namo tipo. Nedidelių privačių namų, vasarnamių, tvartų ir kitų panašių statinių savininkai turėtų žinoti, jog sniego masės kaupimasis kelia grėsmę. Nevalytas sniegas tankėja nuo savo svorio, todėl net jei situacija neatrodo kritinė ir sniego nėra daug, tai gali būti pavojinga. Šviečiant saulei, sniegas šiek tiek aptirpsta, dar labiau sutankėja, o naktį sušąla, tad apkrova tenkanti stogui padidėja. Tai sukelia pavojų, nes gali įlūžti mažų medinių pastatų stogai.
Kad sniegas neslystų, „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims pataria ant stogo įrengti sniego apsaugas. Banguoti lakštai šiurkščiu paviršiumi išlaiko sniegą ilgesnį laiką ir, kai lauke atšyla, jis pradeda pamažu tirpti. Tai padeda apsaugoti ne tik stogo dangą, bet ir latakus nuo deformacijos. Užtvaros taip pat padeda, tik reikia atsižvelgti į tai, kad jos apskaičiuotos tam tikroms apkrovoms, todėl itin stora sniego danga tvirtinimus gali deformuoti ar net nulaužti.
V. Katilienė ragina imtis atsargumo priemonių, jei bandoma mechaniškai pašalinti sniegą nuo stogo, nes kyla rizika susižeisti arba paslysti ir nukristi. Ji pataria verčiau sniego valymą patikėti patyrusiems specialistams, kurie turi prieigą prie specializuotos įrangos.
8 patarimai, kaip nuo sniego apsaugoti namus ir juose esantį turtą:
1. Sniegą kaskite nuo stogų, kurie yra horizontalūs, ir nuo abiejų šlaitinių stogų pusių. Jei stogą nuvalysite tik namo priekyje, svoris bus netolygus ir situacija dar labiau pablogės.
2. Saugokite lietvamzdžių sistemą, kadangi sudrėkęs ir pasunkėjęs sniegas gali nulaužti lietaus nuvedimo latakus ir lietvamzdžius.
3. Saugokite stogelius, esančius virš durų. Jie dažnai neatlaiko storo sniego sluoksnio ir įlūžta.
4. Nukaskite sniegą nuo terasos, nes to nepadarius, vanduo gali prasiskverbti į pastatų rūsį.
5. Kasdami sniego pusnis, palikite bent vieno metro atstumą aplink visą namą ir nustumkite sniegą kuo toliau nuo statinių.
6. Gyventojai, kurių namai stovi šlaituose bei lomose, turi būti ypač atsargūs atodrėkio metu. Prasidėjus staigiam atodrėkiui, žemė nesugeba sugerti dėl tirpstančio sniego susidariusio didelio vandens kiekio, todėl arba visas pastatas, arba vienas jo šonas atsiduria vandens apsuptyje. Sniegą aplink namus reikia valyti periodiškai ir gerokai didesniu spinduliu nei įprastai.
7. Tiek namų savininkai, tiek būsto priežiūros įmonės žino apie pareigą prižiūrėti pastatus, kad jie nekeltų grėsmės gyventojų bei praeivių saugumui. Tačiau visi turi būti budrūs ir patys įvertinti, ar saugu šalia pastato palikti automobilį, ar nėra pavojaus einant palei namą.
8. Jei sniegas arba varvekliai nuo stogo nukrenta ant kaimynų automobilio ar kito turto, tikėtina, kad nuostolius teks atlyginti namo savininkui. Būsto savininko civilinės atsakomybės draudimas gali padėti išvengti nemalonių situacijų ir kompensuoti nukentėjusiųjų patirtus nuostolius.
Parengta pagal ADB "Gjensidige" informaciją