Straipsnio nuotrauka 2018-07-24

Smarkios liūtys ir augantys nuostoliai

Netikėtai užklupusios liūtys Lietuvoje sukėlė nemažai sąmyšio bei padarė žalos gyventojų turtui, daugiausiai žalos buvo padaryta Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio gyventojams. O remiantis Ergo draudimo bendrovės duomenimis, gamtos stichijų gyventojų turtui padaryta žala siekė net 42 tūkstančius eurų. Vis dėlto, draudimo bendrovės specialistai prognozuoja, jog šis skaičius tik išaugs.

„Po alinančių karščių ir dalyje savivaldybių paskelbtos stichinės sausros Lietuvoje prasiautė liūtys, kurios pridarė žalos gyventojų turtui. Praūžęs stiprus lietus užliejo gyvenamųjų namų patalpas ar rūsius, užtvindė gatves ir gyvenamųjų namų kiemus. Dėl liūties nukentėjo gyvenamosios patalpos, įvairūs elektronikos ir elektros įrenginiai, rūsiuose saugomi daiktai. Kaip įprasta, sulaukiame kreipinių dėl transporto priemonių gedimų, o daugiausia žalų registruota dėl hidrosmūgių. Be to, užtvindytas gatves bandantys įveikti vairuotojai dažnai praranda ir transporto priemonių valstybinius numerius“, – pastebi draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Žalų administravimo departamento direktorius Gytis Matiukas.

Draudimo bendrovės specialistas pastebi, jog patvinusios gatvės ar neįvažiuojami gyvenamųjų namų kiemai visiškai negąsdina vairuotojų ir jie drąsiai važiuoja sudėtingomis sąlygomis ir rizikuoja, kad pasiektų savo kelionės tikslą. Tačiau draudimo bendrovės atkreipia dėmesį, jog nuostoliai dėl apsemtų automobilių transporto priemonių pagal kasko draudimo sutartį yra atlyginami tik tais atvejais, kai stichija užklumpa netikėtai ir žalos išvengti nėra įmanoma. Vadinasi, ši apsauga negalioja jei vairuotojas elgiasi neapgalvotai ir bando įveikti kelyje pasitaikiusius didžiulius vandens telkinius.

„Nereikėtų bet kokia kaina bandyti pasiekti savo kelionės tikslą, nes aukštas vandens lygis gali atsieiti nemažas remonto išlaidas ar visiškai išvesti automobilį iš rikiuotės. Be to, ne visais atvejais galioja ir draudimo apsauga“, – pataria ir Ergo draudimo bendrovės ekspertas.

Kaip pastebi draudimo bendrovės, didžiausią žalą vanduo kelia transporto priemonės varikliui bei elektros instaliacijai, nes šie gedimai automobilį gali išvesti iš rikiuotės arba visiškai sugadinti. O į variklio cilindrus patekęs vanduo lemia itin brangiai kainuojantį remontą, o blogiausiu atveju – transporto priemonės pardavimą į metalo laužą.

Pavojingą situaciją eisme taip pat gali sukelti ne tik smarkus lietus, bet ir stiprus vėjas, kuris dažnai lydi gausų lietų. Tokiu atveju, didžiausią grėsmę vairuojant kelia stiprus šoninis vėjas atvirose vietovėse, o atviruose kelio ruožuose ar ant tiltų, gali kilti pavojus jai apvirsti, kartu suprastėja ir transporto priemonės kontrolė.

Dėl šios priežasties draudimo bendrovės pataria, jog sinoptikams prognozuojant škvalą, reikėtų iš namo kiemo ar atviro balkono surinkti bei į saugią vietą sunešti visus daiktus, kuriuos gali pakelti vėjas. Taip pat, jei turite galimybę, automobilius įvaryti į garažą ar bent jau nestatyti po medžiais ar elektros linijų stulpais. Užklupus smarkiam lietui, pasistengi išvengti ilgų kelionių arba surasti galimybę palaukti kol nurims stiprus lietus. Na, o tam, kad patirtumėte kuo mažesnius finansinius nuostolius bei jaustumėtės saugiai – nepamirškite pasirūpinti ir kasko draudimu.

ERGO informacija