Straipsnio nuotrauka 2022-02-07

Slidūs keliai: net 65 proc. vairuotojų teko patirti avarinę situaciją

Kaskart užklupęs šaltis vairuotojams primena apie galimus pavojus kelyje. Audros, plikledis ar juodasis ledas ženkliai padidina ne tik avarinių situacijų riziką, bet ir eismo įvykių skaičių.  Daugiau nei du trečdaliai lietuvių patiria pavojingas situacijas dėl slidžios kelio dangos, todėl norint saugiai pasiekti kelionės tikslą, būtina prisiminti svarbiausias saugumo keliuose taisykles.

Draudimo bendrovės „If“ transporto žalų grupės vadovė Guoda Jasaitė atskleidžia 5 pagrindines saugaus eismo taisykles vairuojant sudėtingomis sąlygomis žiemos laikotarpiu.

Planavimas iš anksto

Esant prastoms kelių eismo sąlygoms, reikėtų įsivertinti, ar kelionė būtina. Jeigu galima jos išvengti arba atidėti vėlesniam laikui, tuomet geriau nerizikuoti važiuojant slidžiu keliu bei kelti sau ir kitiems pavojų. Neretai vairavimas žiemos metu būna neišvengiamas, todėl būtina tam tinkamai pasiruošti ir skirti daugiau laiko kelionės tikslui pasiekti.

Pagrindinis G. Jasaitės patarimas – neskubėti. Žiemą sudėtingos eismo sąlygos dažniausiai priverčia važiuoti lėčiau, todėl reikia atitinkamai planuoti kelionę, kad nereikėtų skubėti kelyje. Prieš išvykstant svarbu tinkamai paruošti automobilį. Tam, kad būtų užtikrintas optimalus matomumas būtina nuvalyti sniegą ne tik nuo langų, bet ir nuo variklio dangčio.

Susikaupimas vairavimo metu

Vairuojant sudėtingomis oro sąlygoms reikia būti ypač atsakingiems ir vengti staigių manevrų. Staigesni judesiai važiuojant slidžia kelio danga mažina sukibimą, tad kiekvienas manevras turi būti gerai apgalvotas.

„If“ draudimo ekspertė teigia, jog pajutus, kad kelias slidus, verta numatyti tolesnius veiksmus. Reikia nepamiršti artėjant prie sankryžų iš anksto sumažinti greitį. Šaltuoju metų laiku stabdymo kelias pailgėja iki 2 kartų, ypač apledėjusiu keliu arba kai sninga. Saugumą kelyje gali užtikrinti 5-6 sekundžių atstumo išlaikymas iki artimiausios transporto priemonės priekyje. Taip pat geriau važiuoti ne maksimaliu leistinu greičiu, o pasirinkti saugų greitį atsižvelgiant į oro sąlygas.

Švarūs žibintai

Kelių eismo taisyklėse (KET) nurodoma, jog įjungtomis šviesomis reikia važiuoti net ir dieną. Prieš pradedant kelionę patartina įsitikinti, kad priekiniai žibintai švarūs. Be to, reikėtų pasirūpinti ir galiniais žibintai bei posūkiais periodiškai juos nuvalant. Tvarkingi ir švarūs žibintai užtikrins nepriekaištingą matomumą tamsiu paros metu bei padės sumažinti eismo įvykių riziką.

Tinkamos padangos

Esminis saugios kelionės garantas yra kokybiškos padangos, kurios atitinka saugumo reikalavimus. Draudimo bendrovės „If“ atstovė primena, kad pagal KET reikalavimus žieminių padangų protektoriaus gylis turi būti ne mažesnis nei 3 mm. Tai padeda užtikrinti tinkamą sukibimą su sniegu ar ledu padengta kelio danga, todėl iki minimumo sumažina eismo įvykio tikimybę. Padangų slėgis taip pat nemažiau svarbus, todėl reikia jį reguliariai tikrinti. Per mažai arba per daug pripūstos padangos dėvisi greičiau.

Jeigu slidžiame kelyje automobilio padangos nepakankamai sukimba su danga, galima pabandyti įjungti aukštesnę pavarą. Tai dažniausiai padeda sumažinti ratų buksavimą ir pajudėti iš vietos.

Slystant automobiliui – jokių staigių manevrų

Draudimo bendrovė „If“ vykdė reprezentatyviąją gyventojų apklausą, kurioje paaiškėjo, jog net 65 proc. vairuotojų yra patyrę važiavimo plikledžiu situaciją, o 61 proc. apklausos dalyvių teigė, jog buvo avarinių atvejų. Net ir laikantis visų saugumo reikalavimų, slydimo išvengti ne visada pavyksta. Svarbu prisiminti patarimus, kaip elgtis, jei dėl apledėjusio ar apsnigto kelio automobilis pradeda slysti.

G. Jasaitė pabrėžia, kad tokiu atveju svarbiausia nesutrikti ir visų pirma atleisti akceleratoriaus pedalą. Praradus automobilio kontrolę apledėjusiame kelyje, būtina vengti staigių manevrų. Itin svarbu vairuoti ta pačia kryptimi, kuria slysta transporto priemonės galinė dalis bei nenuleisti kojos nuo stabdžių pedalo. Ekspertė taip pat pataria tvirtai laikyti vairą ir kiek įmanoma vengti susidūrimo su kelyje esančiomis kliūtimis. Automobiliui sulėtėjus iki tinkamo greičio, galima bandyti judėti toliau.

Parengta pagal If P&C Insurance AS filialo informaciją