Slidinėjimo sezonas šią žiemą: įvykių padaugėjo 9 kartus
Šiais metais slidinėjimo entuziastai aktyviai vyksta slidinėti užsienio kurortuose. Draudimo bendrovių atstovai stebi išaugusį slidinėtojų svečiose šalyse traumų ir sveikatos sutrikimų skaičių.
Didžiausias nukentėjusiųjų skaičius – Italijoje
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenys atskleidžia, kad lyginant šių metų gruodžio ir sausio mėnesius su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, kelionių draudimo žalų skaičius padidėjo 6 kartus. Tuo tarpu slidinėtojai šią žiemą patyrė 9 kartus daugiau nelaimingų įvykių nei pernai.
„Gjensidige“ Sveikatos, kelionių ir asmens žalų skyriaus vadovė Ana Taraitienė paskaičiavo, kad slidinėjimo metu patirtos traumos per pirmuosius du šios žiemos mėnesius sudaro dešimtadalį visų susirgimų ir nelaimių, kurias patyrė keliautojai. Daugiausia draudžiamųjų įvykių šiemet fiksuota Italijoje. Kiek mažiau nelaimių įvyko Austrijoje, Šveicarijoje, Slovakijoje, Prancūzijoje bei Lenkijoje.
Draudimo ekspertė teigia, kad kelio raiščių ir sąnarių traumos yra dažniausios – jas patiria daugiau nei pusę slidinėjimo mėgėjų. Trečdalį atvejų sudaro rankų ir kojų lūžiai, o dešimtadalį – lūžę šonkauliai. A. Taraitienė pabrėžia, kad rimtesnių nelaimių fiksuojama nedaug ir jos būna susijusios su galvos ar stuburo sužalojimais.
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ surinkti duomenys rodo, kad traumos atveju, medicininės pagalbos išlaidos šiemet vidutiniškai sudaro 840 eurų. Jos smarkiai išauga, jei prireikia specialaus gelbėjimo transporto ar skubios medicininės operacijos. Tokiose situacijose išlaidos gali siekti ne vieną tūkstantį eurų. Todėl planuojant kelionę į slidinėjimo kurortus, privalu apsvarstyti galimas rizikas ir pasirinkti atitinkamas kelionių draudimo paslaugas.
Slidinėjimo trasos Lietuvoje ir užsienyje
Mantas Točelis, kuris yra „FreeskiAcademy” įkūrėjas ir slidinėjimo treneris, teigia, kad Lietuvos slidinėjimo trasose šiemet apribojimai švelnesni. Pavyzdžiui, Liepkalnyje ribojami žmonių srautai, todėl vienu metu slidininkų būna nedaug. Akivaizdu, kad žmonės Lietuvoje irgi noriai slidinėja, nes bilietai nuolat išperkami.
M. Točelis pastebi, kad šią žiemą gausu ne tik slidinėjančių kalnuose, bet ir laisvuoju stiliumi. Vis daugiau žmonių mokosi atlikti triukus ore arba ant figūrų. Slidinėjimo treneris mano, kad 2 iš 3 žiemos sporto entuziastų lieka ištikimi slidinėjimui trasose, o trečdalis mieliau renkasi snieglenčių pramogas.
Pastebima tendencija, jog nemažai slidinėjimo entuziastų noriai treniruojasi ir tobulina įgūdžius Lietuvoje, o į slidinėjimo kurortus Prancūzijoje, Italijoje ir kitose Europos šalyse vyksta išbandyti sudėtingesių trasų. Be to, užsienyje slidinėjimo mėgėjai nenori gaišti laiko įgyjant bazinį pasiruošimą ir už tai mokėti daugiau.
Vis gerėjančios slidinėjimo sąlygos taip pat turi įtakos augiančiam slidinėtojų Lietuvoje skaičiui. Vilniečiai turi ypač palankias sąlygas, nes net iš tolimiausios miesto dalies slidinėjimo centrą galima pasiekti per 20 minučių.
Svarbiausias M. Točelio patarimas norintiems išvengti traumų trasoje – nepervertinti savo fizinių galimybių. Jis atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje trasos yra gan stačios, o slidinėtojai nuo kalno nusileidžia greitai. Užsienio šalių kurortuose trasas galima rinktis pagal sudėtingumą ir atsižvelgiant į slidinėjimo įgūdžius, todėl ir nusileidimas trasa gali užtrukti iki keliolikos minučių. Traumas slidinėjimo entuziastai patiria tuomet, kai neįvertina trasos sudėtingumo ir savo įgūdžių.
Tiek slidinėjant užsienyje, tiek Lietuvoje, būtina elgtis atsakingai: tinkamai naudotis keltuvais, nestoviniuoti trasoje ir ypač nepervertinti savo galimybių.
Trenerio patarimai, kaip išlikti saugiems slidinėjimo trasose:
1. Elkitės atsakingai slidinėjimo trasose. Stenkitės nesukelti pavojaus kitiems, o atsitikus nelaimei suteikite pirmąją pagalbą nukentėjusiems.
2. Pasirinkite saugų greitį. Leisdamiesi trasa visada atkreipkite dėmesį į šiuos faktorius: reljefą, oro sąlygas, trasų būklę bei žmonių kiekį.
3. Pasirinkite tinkamą trasą. Slidinėkite tomis trasomis, kurios geriausiai atitinka jūsų pasirengimo lygį.
4. Lenkite atsakingai. Norėdami aplenkti kitą slidininką ar snieglentininką, palikite pakankamai vietos, neužkirskite kelio ir neatlikite staigių manevrų.
5. Laikykitės taisyklių būdami trasose. Venkite sustoti pailsėti viduryje trasos arba prasto matomumo zonoje, t.y. ten, kur kiti slidininkai gali jūsų nepastebėti.
6.Atkreipkite dėmesį į ženklus ir įspėjimus. Būdami trasoje įdėmiai stebėkite ten esančius ženklus bei įspėjimus, nes taip sužinosite apie rizikas trasose.
7. Būkite atsakingi ištikus nelaimei. Apie įvykį skubiai praneškite trasų darbuotojams. Nepamirškite paskambinti trumpuoju pagalbos numeriu. Nelaimės vietoje, padėkite surinkti liudininkų kontaktus, nes jų gali prireiktų ateityje.
8. Trasose šalmas būtinas. Lietuvoje bei užsienyje privalote dėvėti šalmą savo saugumui užtikrinti. Šią žiemą užsienyje buvo fiksuota ypač daug nelaimių, kai slidinėjimo mėgėjai susidūrimo atveju patyrė sunkias traumas arba neteko gyvybės vien dėlto, kad buvo be šalmo.
Parengta pagal ADB „Gjensidige“ informaciją