Straipsnio nuotrauka 2017-05-22

Šiuolaikiniai vairuotojai automobilių gedimų neatpažįsta, o perspėjimus ignoruoja

Remiantis „Ergo Insurance“ Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovo Raimondo Bieliausko teigimu, šiuolaikiniai vairuotojai vis mažiau išmano apie techninę automobilių priežiūrą ir dažniau renkasi nuvaryti transporto priemonę į artimiausią automobilių servisą arba išsikviesti techninę pagalbą kelyje. Šis pastebėjimas daugiau yra nukreipiamas į jaunuosius vairuotojus, kurie neretai nesirūpina ar nesidomi automobilio priežiūra ir pastebėję menkiausią gedimą kviečiasi techninę pagalbą nerizikuodami patys pašalinti gedimą.

Dažniausiai pasitaikantys iškveitimai yra susiję su akumuliatoriaus gedimu arba eismo įvykiu. Per pirmuosius du mėnesius 2017 metais „Ergo Insurance“ sulaukė net 562 skambučių pageidaujančių išsikviesti techninę pagalbą. Vadinasi, vidutiniškai per dieną gaunama 9 – 10 klientų prašymų dėl pagalbos kelyje suteikimo. Tai reiškia, jog šiandien didelė dalis vairuotojų, kurie sėdasi prie vairo apie techninę automobilio priežiūrą mažai supranta. Nesvarbu net ir prietaisų skydelyje pasirodžiusiems pirmiesiems įspėjamiesiems ženklams apie galimą problemą, transporto priemonės valdytojai linkę nepastebėti iškilusio sutrikimo ir tęsti savo kelionę.

Pasak Lietuvos draudikų, tai yra viena esminių vairuotojų daromų klaidų, kadangi kelionės automobiliu saugumas priklauso ne tik vairuotojo (jo įgūdžių, patirties, kelių eismo taisyklių išmanymo, atsargumo), bet ir nuo techninės automobilio būklės. „Ergo insurance“ žalų specialisto R. Bieliausko teigimu „Į visus perspėjimus (kalbama apie perspėjimus prietaisų skydelyje) visuomet būtina atkreipti dėmesį. Tam tikri pranešimai rodo, kad automobiliu apskritai nereikėtų niekur važiuoti. Tokiu atveju automobilio apžiūrai gali tekti kviesti specialistus ar pasinaudoti pagalba kelyje“. Apie galimus automobilio sutrikimus vairuotojus visada informuoja mirksinčios prietaisų skydelio lemputės ar kompiuterinės automobilio sistemos pranešimai ekrane.

Pagal Kelių eismo taisykles, Lietuvos Respublikoje viešajame eisme leidžiama dalyvauti tik techniškai tvarkingoms motorinėms transporto priemonėms, todėl R. Bieliauskas atkreipia dėmesį, jog mokėjimas atpažinti tam tikras automobilio problemas, dažniausiai pasitaikančias ar smulkias, yra būtina, nes nuo iškilusio gedimo sunkumo gali priklausyti ir eismo saugumas. Žalų specialistas taip pat išskiria ir konkrečius, pavojų eismo saugumui keliančius atvejus, kai vairuotojai nesusivokia, jog:

•    transporto priemonės padangose trūksta oro;

•    važinėjama esant nepakankamam stabdžių skysčio lygiui;

•    nepatikimai veikiant vairo stiprintuvui;

•    nepatikimai veikiant priekinio lango valytuvams.

Vis dėlto šiuolaikiniame skubančiame lietuvio gyvenime ne visada atsiranda laiko patiems tvarkyti visų iškilusių problemų ar gedimų turimai transporto priemonei. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į atsiradusį gedimą kuo greičiau. „Neretai gedimų šalinti vairuotojai nesiima tol, kol automobiliu vis dar įmanoma važiuoti. Vis tik tokiais atvejais labai rizikuojama. Neremontuojant automobilio problemų jame tik daugėja, jo taisymas brangsta, o svarbiausia – kyla grėsmė pačiu netinkamiausiu metu įvykti kritiniam gedimui. Išvengti nelaimės tuomet jau gali ir nebepavykti. Nemokant pačiam pašalinti net ir, atrodytų, nedidelio gedimo, geriau jau kreiptis į specialistus ar kviesti pagalbą kelyje nei rizikuoti“, – teigia žalų specialistas R. Bieliauskas.

ERGO informacija