Straipsnio nuotrauka 2020-09-02

Šiltuoju metų laiku gerokai suintensyvėja kiemų apšvarinimai: vagys išneša viską nuo kepsninių iki augalų

Nors vasara daugeliui asocijuojasi su atostogomis ir poilsiu, per daug atsipalaiduoti nederėtų: draudikai pastebi, kad būtent šiuo metu suintensyvėja vagystės sodybų teritorijose. Ilgapirščiai su savimi išsineša įvairius objektus, kaip, pavyzdžiui, kepsnines, žoliapjoves ir netgi dekoratyvinius lauko augalus. Draudimo ekspertai teigia, jog apriboti vagystes galėtų tiek kaimynų pagalba, tiek ir atsakingas asmeninės informacijos dalijimasis socialiniuose tinkluose.

Saikingas asmeninės informacijos platinimas

Gyventojų privačiose teritorijose be priežiūros palikti daiktai itin traukia vasarojančius vagišius. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje atstovė, Aušra Jusė, apibendrindama įžvalgas apie šiltuoju metų laiku vykdomas vagystes, pabrėžia, jog pastebėję nesaugiai paliktus daiktus, ilgapirščiai, tikėtina, pasinaudos galimybe pasisavinti svetimą turtą. Bendrovės pastebėjimais, iš privačių teritorijų itin dažnai yra vagiamas brangus turtas: robotai-vejapjovės, kepsninės, lauko baldai, žaislai, dviračiai. Pastebėta atvejų, kai vagys pasisavina netgi augalus ar kitus išskirtinius dekoratyvinius kiemo elementus. „Nuostoliai neretai būna išties nemenki, o ilgapirščių apsilankymas baigiasi didžiuliais nemalonumais“, – apibendrina A. Jusė, privačių klientų draudimo skyriaus vadovė.

Pašnekovė papildo, jog dėmesį atkreipia ne vien vagiamų objektų sąrašas, o ir vis besikeičiantys vagysčių metodai. Pasak A. Jusės, ilgapirščiai, norėdami pasisavinti svetimą turtą yra pasiryžę ilgai laukti tinkamo momento vagystei vykdyti. Sekdami šeimininkų veiklą, vagys įvertina ne tik teritorijos apsaugą, o pasidomi ir gyventojo socialiniais tinklais, todėl vagysčių būtų galima išvengti atsakingai atrenkant savo socialinių tinklų turinį. ERGO Lietuva atstovė nerekomenduoja dalintis kelionių nuotraukomis socialiniuose tinkluose tol, kol vis dar esate išvykę, be to, riboti viešą informaciją apie naujai įsigytą ar prabangų turtą.

Draugiški kaimynai ir teritorijos apsauga

Žinoma, prieš palikdami namus be priežiūros vos porai valandų, gyventojai nesivargina susinešti į namus visų kieme esančių objektų. Pašnekovė primena, kad vagys sugeba išnešti iš teritorijos didžiąją dalį turto per gerokai trumpesnį laiką.

Vagys neprisibijo apšvarinti net ir viešoje automobilių aikštelėje stovinčios transporto priemonės. Galime tik įsivaizduoti, kokią žalą jie galėtų padaryti uždaroje nesaugomoje teritorijoje. A. Jusė pabrėžia, kad turėtumėme būti atsakingi galvodami apie savo turtą: atsižvelgti į apylinkes ir šalia gyvenančius žmones, sutarti su kaimynais, kad išvykus iš namų, šie galėtų nuosekliai stebėti kiemą ir namus, o pastebėję ką nors neįprasto, kuo greičiau apie tai informuotų.

Lietuvos policijos departamento atstovė Revita Janavičiūtė skatina apie vertingesnio turto praradimą pranešti policijai, tai galėtų padėti jį atgauti. Be to, Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė ragina registruoti savo vaizdo stebėjimo kameras oficialiame policijos portale www.epolicija.lt. Vaizdo kameros, be abejonės, labai dažnai padeda gauti naudingos informacijos apie vagis bei išsiaiškinti kitas, ne mažiau svarbias, aplinkybes.

ERGO Lietuva atstovė, A. Jusė, papildo, jog vagystės atveju itin pravartu turėti ir turto draudimą. Tačiau, reikėtų žinoti, jog padaryti nuostoliai atlyginami tik tuo atveju, kai privataus namo kiemas, o kartu ir visas jame esantis turtas, yra apjuostas apsaugine tvora. Taigi, saugant savo turtą reikėtų imtis įvairių metodų, padėsiančių sumažinti apiplėšimo riziką.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialas informaciją