Šildymo sezonas: kaip apsisaugoti nuo gaisrų?
Orams einant link žiemos sezono, reikia tinkamai pasiruošti šildymui, kuris paūmės prasidėjus pirmoms šalnoms. Draudimo bendrovės primena gyventojams nedelsti ir remontuoti šilumos mazgus bei kaminus, kad išvengtų didelių nelaimių. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, praėjusį šildymo sezoną sumokėta daugiau nei 4,2 mln. gaisro žalos atlyginimams, o didžiausia atlyginimo už gaisrą suma – 175 000 eurų.
Ar nuostolių, kuriuos padaro gaisrai, mažėja?
„Lietuvos draudimo“ duomenimis, kiekvienais metais vis didėja nuostolių, kurių kaltininkai yra gaisrai šildymo sezono metu. Per devynis šių metų mėnesius bendrovė šalies gyventojams sumokėjo 4,6 mln. eurų gaisro nuostoliams padengti. Palyginimui, 2022 ir 2021 metais tuo pačiu laikotarpiu sumokėtos sumos yra mažesnės, atitinkamai 3 mln. ir 2 milijonus eurų.
Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas teigia, kad „tokia auganti tendencija rodo, kad gaisrai tampa vis nuostolingesni ir patirtos žalos tampa vis didesnės. Ypač pandemijos metu gyventojai buvo linkę gerintis būstus, įsigyti daugiau ir brangesnių baldų, namų apyvokos daiktų, buitinės technikos. Nuo ugnies visa tai apsaugoti sudėtinga, todėl patariame pasirūpinti draudimo apsauga, kad netektų susidurti su itin skaudžiomis pasekmėmis“.
Kodėl gaisrų padaugėja šildymo metu?
Kaip sako specialistai, pažvelgus į įmonės duomenis akivaizdu, kad gaisrų pikas fiksuojamas šaltuoju metų laiku nuo lapkričio iki kovo. „Pernai iš viso dėl gaisrų klientams išmokėjome daugiau nei 5,4 mln. eurų nuostoliams atlyginti. Deja, bet gaisrai paprastai gyventojams atneša brangiausiai kainuojančius nuostolius iš visų galimų nelaimingų nutikimų namuose, nes ugnis siaubia viską iš eilės: sienas, grindis, langus, lubas, grindis, visą namų turtą. Šiemet per pirmus 9 mėnesius vidutinė nuostolio suma siekia 6,2 tūkst. eurų, 2022 m. ši suma buvo daugiau nei 5,4 tūkst. eurų“, – aiškina „Lietuvos draudimo“ ekspertas.
Kaminus reikia valyti prieš šildymo sezono pradžią
Deja, dažniausios gaisrų priežastys – netinkamai eksploatuojami kietojo kuro šildymo mazgai ir netvarkingi kaminai, teigia draudimo specialistai.
A. Juodeikis pastebi, kad „dar nepradėjus šildymo sezono, itin svarbu išsivalyti kaminus, atlikti profilaktinę patikrą. Mūsų bendrovės duomenys rodo, kad nuosavuose namuose gaisrai įvyksta 3 kartus dažniau nei butuose ir tokiems skaičiams ženklią įtaką daro šildymo sezonas, kai būna pradedama naudoti netinkamai prižiūrėta ar neišvalyta šildymo įranga. Kaminus privalu valyti bent kartą per metus, norint išvengti skaudžių nelaimių namuose. Taip pat svarbu žinoti, kad jei turite krosnelę, židinį, kurio ilgą laiką nenaudojote – nerekomenduojama jų naudoti be papildomo pasiruošimo. Šiuos šildymo būdus žmonės ypač bandė atgaivinti pernai, kai stengėsi sutaupyti dėl išaugusių šildymo kaštų“.
Kaip galima sumažinti nelaimingų atsitikimų skaičių?
„Lietuvos draudimo“ atstovas teigė, kad nelaimingų atsitikimų skaičių galima sumažinti, jei žmonės prieš prasidedant naujam šildymo sezonui tinkamai pasirūpins šildymo įranga. „Reikėtų ne tik kartą per metus išvalyti kaminus, bet ir periodiškai valyti suodžius iš dūmtraukių, krosnių. Svarbu, kad dūmtraukiai būtų įrengti laikantis reikalavimų ir saugūs eksploatuoti. Taip pat svarbu laikytis saugių atstumų – greta židinių, krosnių nedžiovinti skalbinių, nelaikyti sukrautų malkų. Jų atstumas nuo šilumos židinio turėtų siekti bent jau 1 metrą nuo pakuros“, – pažymi A. Juodeikis.
Apibendrinus, A. Juodeikis nori priminti visiems, kad svarbu namuose turėti dūmų detektorių. Būkite atidūs ir prieš šildymo sezoną patikrinkite, ar dūmų detektorius tikrai veikia.
Parengta pagal AB "Lietuvos draudimas" informaciją