Straipsnio nuotrauka 2017-10-13

Šildymo sezonas jau čia. Ar esate pasiruošę jį sutikti?

„Ruduo - tai antrasis pavasaris, kai kiekvienas lapas – gėlė“, pasakė Albertas Kamiu, tačiau lietuviškas ruduo, tokių nuotaikų, kol kas dar nei vienam iš mūsų nesukėlė. Už lango lietus, šiurpus vėjas, ir tik šiltas pledas bei arbata sukuria jaukumą namuose. Vis dėlto, didžiuosiuose šalies miestuose jau pradėtas šildymo sezonas ir namus grįžta šiluma, tad šaltas oras neatrodo toks nemalonus. Taip pat, savo židinius ir krosnis pakuria ir mažesniuose miestuose gyvenantys lietuviai, tokių būstu, pasak draudimo bendrovių, yra beveik 300 tūkst. Tad iškyla klausimas, ar gyventojai teisingai pasiruošė kūrenimo sezonui - išvalė kaminus ir patikrino dūmtraukių sistemas?

„Šaltuoju metu laiku gaisrai dažnai kyla dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų, netvarkingos elektros instaliacijos ir neatsargaus elektros prietaisų naudojimo. Dažniausia nelaimių gyvenamuosiuose namuose priežastimi tampa neišvalyti dūmtraukiai, o nuo krosnies ar židinių iškritusios žiežirbos pridaro dar daugiau žalos“, – pastebi Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Draudimo departamento direktorius Tomas Nenartavičius. Remiantis statistika, per šiuo metus buvo užfiksuoti net 7765 gaisrai, nors tai yra mažiausias kilusių gaisrų kiekis per paskutinius dešimt metų.
Vis dėlto, tai yra pakankamai opi problema, kadangi remiantis priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, pernai dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo kilo 303 gaisrai, šiemet tokio pobūdžio gaisrų kilo net 695. Tai reiškia, kad gaisrų skaičius augo daugiau nei du kartus. „Nuosėdos ar pašaliniai daiktai gali užsidegti nuo kibirkšties, pakilusios su traukimu. Jei dūmų pašalinimas dėl vienokios ar kitokios priežasties yra iš dalies ar visiškai blokuotas, galima smarkiai apsinuodyti smalkėmis. Ypač pavojinga, jei tai įvyksta naktį – miegant tokie atvejai gali baigtis mirtimi“ – pastebi draudimo bendrovės BTA turto draudimo produktų vadovė Dalia Strazdienė.

Per pastaruosius devynis mėnesius žuvo net 69 žmonės, o 128 - patyrė įvairias traumas. „Deja, tačiau gyventojai vis dar galvoja, kad nelaimė juos aplenks. Todėl primenu visiems, kad kūrenant krosnį reikėtų ją patikrinti prieš kiekvieną šildymo sezoną ir, žinoma, nepamiršti išvalyti dūmtraukių – tai daryti reikia ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius. Ugniagesiai kiekvienais metais daugiau kaip 600 kartų vyksta gesinti kaminuose užsidegusių suodžių“, - pataria priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos vyriausias specialistas Aurimas Gudžiauskas.

Nors remiantis statistikos departamento duomenimis, Lietuvos miesto gyventojų namuose (net 75,6 procentai miesto būstų) įrengtas centrinis šildymas iš šilumos tinklų, tačiau kūrenamų krosnimi ar židiniu būstų procentas ne ką mažesnis - 49 procentai. O remiantis užfiksuotų gaisrų statistika, pagrindinės gaisro priežastys yra šios:
•    Pašalinis ugnies šaltinis (26 procentų visų gaisrų).
•    Neatsargus žmogaus elgesys su ugnimi (19 procentų).
•    Krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimai (9 procentai).
•    Elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai (7 procentai) ir kt.

ERGO draudimo Lietuvoje užregistravo 81 gaisro atvejį per praėjusį šildymo sezoną, o išmokėtų patirtų nuostolių suma siekė net 1,3 mln. eurų. BTA atstovė pastebi „Daugiametė statistika rodo, kad daugiau nei pusė gaisrų (53 procentų) kyla rudenį ir žiemą, kai krosnys bei židiniai naudojami intensyviausiai. Vidutinė draudimo išmoka gaisro atveju 2015–2017 m. siekia kiek daugiau nei 7200 eurų, tačiau yra atvejų, kai išmokamos ir šešiaženklės sumos“.

Todėl mes ir priešgaisrinės priežiūros valdybos specialistas patariame visada atsakingai pasiruošti šaltajam sezonui ir patikrinti kaminus bei dūmtraukių sistemas, nepalikti krosnies kūrentis išeinant iš namų ar šio proceso priežiūros mažamečiams vaikams. Žinoma, tam, kad jaustumėtės saugiau ir Jūsų patiriami finansiniai nuostoliai būtų mažesni, galite apsaugoti savo būstą apsidrausdami turto draudimu, tačiau norime pabrėžti, jog neatsargumas turto priežiūros atžvilgiu nėra draudžiamasis įvykis.

Ergo Insurance ir BTA informacija