Straipsnio nuotrauka 2020-06-17

Saugus ūkininkų elgesys kelyje

Aktyvus žemės darbų sezonas jau prasidėjo, tad kelyje vis dažniau galima sutikti ir žemdirbių technikos transporto priemonių. Draudikų teigimu, žemės ūkio technika gali būti techniškai netvarkinga, nes dėl šalyje susidariusios karantino situacijos nebuvo galimybės laiku atlikti įrangos techninės apžiūros.

Draudimo bendrovės BTA duomenimis, traktoriai ir panašios žemdirbių transporto priemonės patenka į žemės ūkio ir kitų transporto priemonių susidūrimus bei sudaro didžiąją dalį tokio tipo eismo įvykių. Remiantis 2019 metų duomenimis, tokių įvykių mažėja: 20018 metais įvyko 88 susidūrimai, o praėjusiais metais – 62.

„Informuojame, kad iki karantino pabaigos yra pratęstas traktorių techninės apžiūros galiojimo terminas, o jei ši galiojo ilgiau nei iki kovo 14 dienos – pratęsimo terminas yra dar du mėnesiai. Tokia išimtis gali turėti ir neigiamų pasekmių -  į kelius išriedės techniškai netvarkinga žemės ūkio technika, galinti sukelti dažnesnes avarines situacijas ar įtakoti eismo įvykius. Prašome žemdirbių nevykti transporto priemonėmis, kurios neatitinka techninių reikalavimų, o vairuotojus raginame neprarasti budrumo kelyje“, - primena draudimo bendrovės Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.

Pasak BT atstovo, žemės ūkio technikos draudimas esant karantino situacijai galioja ir neatlikus techninės apžiūros.

Seniai žinoma tiesa – atstumo laikymasis

Kone visą Lietuvos gyvenimą sustabdęs karantinas neįtakojo žemės ūkio darbų, nebent tam būtų visiškai netinkamos oro sąlygos. BTA ekspertas tokiu metu vairuotojams rekomenduoja nepamiršti pagrindinės taisyklės – laikytis saugaus ir didesnio atstumo.

„Žemės ūkio transporto priemonės juda žymiai lėčiau nei lengvosios transporto priemonės ir dėl to gali atrodyti, kad jas aplenkti bus greita ir lengva. Prisiminkite, kad didelių gabaritų transporto priemonės užstoja priekinį vaizdą, o jei nesilaikysite saugaus atstumo – sumažės ir lengvojo automobilio stabdymo bei manevravimo galimybės. Būkite kantrūs ir tik įvertinę eismo sąlygas lenkite tokio tipo transporto priemonę. Draudžiama atlikti staigius lenkimo judesius bei lenkti prasto matomumo kelio atkarpose. Turėkite omenyje, kad žemės ūkio techniką suvaldyti – sunku ir sudėtinga, tad būtinai laikykitės saugaus atstumo“, - primena A. Žiukelis.

Eksperto nuomone, techninės apžiūros termino atidėjimas esant tokiai situacijai yra pateisinamas, bet tuo pačiu tai tik padidina eismo įvykių riziką.

„Nemaža tikimybė, kad sugedus žemės ūkio technikos valdymo sistemoms ar mechanizmams, netikėtai nukritus ar atsikabinus nors vienai detalei tai gali priversti sunerimti vairuotoją ir atlikti staigų, bet visiškai nesaugų manevrą. Atkreipiame dėmesį ir į tai, kad policijos duomenimis dažnu atveju už sunkiosios žemės ūkio technikos vairo galite sutikti nuo alkoholio apsvaigusį vairuotoją“, - teigia A. Žiukelis.

Koks turi būti ūkininkų elgesys kelyje?

BTA atstovas ūkininkams primena, kad būtina ne tik užtikrinti techniškai tvarkingą transporto priemonės būklę, atsakingai ir atidžiai ją vairuoti, bet ir nesukelti avarinių situacijų kitiems eismo dalyviams.

„Jei matote artėjantį lengvąjį automobilį, turite pasitraukti arčiau dešinės kelkraščio dalies. Tol, kol lengvasis automobilis vykdys lenkimo manevrą, jokiu būdu nedidinkite greičio. Praleiskite kitus vairuotojus, kad nesusidarytų automobilių vilkstinė ir kiti eismo dalyviai liktų saugūs, nes jei netikėtai suges jūsų vairuojama technika ir ją teks staigiai stabdyti, būtų gerai, kad už jūsų transporto priemonės nebūtų kitų automobilių. Jei pastebėjote, kad už jūsų susidarė eilė automobilių, kurie dėl susidariusios situacijos negali jūsų aplenkti, rekomenduojama sustoti ir praleisti greičiau važiuojančias transporto priemones. Dažni skaudūs įvykiai, kai kantrybės netekę vairuotojai bando lenkti lėčiau važiuojančią žemės ūkio transporto priemonę, tad laikantis šios Kelių eismo taisyklės būtų išvengta nemažai nelaimių“, - rekomenduoja ekspertas.

Žemės ūkio technika šiuo metų laiku keliaujama visame pasaulyje, o kai kuriose šalyse tokio tipo susidūrimų problema taip pat labai aktuali  – ar tai būtų smulkios avarijos, ar skaudūs eismo įvykiai, kurių metu nusinešamos gyvybės. JAV transporto departamento statistiniai duomenys atskleidžia, kad kasmet JAV nutinka 15 tūkst. avarijų, į kurias patenka žemdirbių transportas, o 55 proc. jų sudaro mirtys eismo įvykiuose, įvykstančių kaimo keliuose, kuriais važinėja traktoriai ir įvairios žemdirbių ūkio transporto priemonės.

Parengta pagal AAS "BTA Baltic Insurance Company" filialas informaciją