Straipsnio nuotrauka 2019-01-10

Saugokitės sniegu ar ledu sluoksniu padengtų automobilių

Žiemos laikotarpiu, o ypatingai, kai iškrenta didelis kiekis kritulių, visi kelyje pastebime apsnigtus automobilius. Draudimo bendrovės pastebi, jog dauguma vairuotojų net nepagalvoję, kokį pavojų gali sukelti kitiems vairuotojams, renkasi važiuoti su nenuvalyta transporto priemone. „Nuo priekyje važiuojančios transporto priemonės byrantis sniegas gali trukdyti iš paskos važiuojantiems vairuotojams, apsunkinti matomumą bei blaškyti jų dėmesį. Tai kelia potencialų pavojų įvykti avarijai“ – sako draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas.

Draudimo ekspertai pastebi, jog tokių avarinių situacijų galima lengvai išvengti, jei vairuotojai atsakingiau žiūrėtų į savo transporto priemonės priežiūrą ir pasirūpintų, kad automobilis būtų tinkamai nuvalytas. Vis dėlto, draudimo ekspertas atkreipia dėmesį, jog tokia situacija gali sukelti ir didesnių problemų: „Gali pasitaikyti atvejų, kai iš paskos važiuojantis automobilis bus apgadintas dėl nuo nenuvalyto automobilio stogo atsikabinusio ledo luito. Tokia rizika ypač padidėja priekyje važiuojant sunkiasvorėms transporto priemonėms, kurias nuvalyti yra sunkiau. Važiuojant didesniu greičiu, pavyzdžiui, autostradoje, į orą pakilęs ledokšnis gali nuskrieti ir keliasdešimt metrų bei tėkštis į iš paskos važiuojančio automobilio priekinį stiklą, jį įskelti“.

Tokiu atveju, gale važiuojantį vairuotoją gali stipriai išmušti iš vėžių ir pastarasis gali prarasti transporto priemonės kontrolę. Atsiradęs netikėtumo faktorius gali lemti, jog vairuotojas atsidurs priešingoje eismo juostoje ar griovyje – o tai tik nulems dar didesnį nelaimingą atsitikimą. Deja, draudimo bendrovių pastebėjimų nepavyzdingų vairuotojų, kurie važinėja su sniego ar ledo sluoksniu padengtu automobiliu, kelyje vis dar nemažai. Draudimo bendrovių atstovai tokias transporto priemones įvardija kaip „tankus“.

„Tankais tokie automobiliai vadinami ne veltui. Kai kurie vairuotojai, patingėję nusivalyti savo transporto priemones, prasikrapšto tik nedidelį lopinėlį priekiniame stikle ir išvažiuoja į gatves. Tačiau jie mato tik mažą dalį to aplinkinio vaizdo, kurį privalo matyti, todėl akivaizdžiai negali tinkamai dalyvauti eisme. Kitiems eismo dalyviams belieka tik spėlioti, kokį manevrą planuoja daryti nenuvalyto automobilio vairuotojas“, – aiškina R. Bieliauskas.

Draudimo specialistas R. Bieliauskas pastebi, jog šios priežastys ir sukelia aplinkybes eismo įvykiams atsirasti: „Kai nesimato nei posūkio, nei stabdžių signalų, nuspėti priekyje važiuojančio vairuotojo manevrus sudėtinga. Prastomis eismo sąlygomis pakanka ir mažo greičio įvykti nedidelei avarijai. Rizika įvykti tokiam nelaimingam atsitikimui iškyla sankryžose, daugiabučių kiemuose ar prekybos centrų aikštelėse, kur yra daugiau kliūčių ir reikia itin atidžiai stebėti aplinką bei manevruoti“.

Vis dėlto, draudimo bendrovių specialistai, jog Kelių eismo taisyklėse (KET) nėra atskiro punkto, kuriuo vadovaujantis vairuotojai privalo nuvalyti sniegą ar ledą nuo transporto priemonės prieš ją eksploatuojant. Tačiau R. Bieliauskas atkreipia dėmesį, jog šiose taisyklės yra išskirti kiti reikalavimai, kurie įpareigoja vairuotoją tinkamai rūpintis savo automobiliu, kad nebūtų sukeliamas pavojus sau ir aplinkiniams.

„KET aiškiai nurodyta, kad draudžiama tęsti kelionę, jei yra kliūčių saugiai dalyvauti eisme, kol tie nesklandumai nėra pašalinti. Jei sniego ar ledo sluoksnis ant automobilio trukdo vairuoti, riboja matomumą, uždengia valstybinius numerius bei žibintus, tuo pačiu klaidindamas ir kitus eismo dalyvius, galima suprasti, kad tai kelia potencialų pavojų žmonių saugumui ir su tokiu automobiliu važiuoti nederėtų“ – sako Ergo draudimo bendrovės ekspertas.

Dėl šios priežasties, rekomenduojame kiekvieną kartą prieš važiuojant su transporto priemone kruopščiai ir atsakingai įvertinti ar išvažiavę į eismą nesukursite aplinkybių eismo įvykiui atsirasti. Tam pritaria ir Ergo draudimo bendrovės atstovas: „Visoje šioje situacijoje svarbiausia suvokti, kad kiekvienas eismo dalyvis yra atsakingas ne tik už savo, bet ir už aplinkinių saugumą. Sniegu ar ledu padengtas automobilis iš tiesų kelia grėsmę tiek patiems neatsakingiems vairuotojams, tiek jų keleiviams ar kitiems eismo dalyviams. Todėl derėtų nepagailėti keliolikos minučių – geriau kruopščiai nuvalyti visą automobilį, nes tai gali išgelbėti nuo skaudžių pasekmių“.

ERGO Insurance informacija