Straipsnio nuotrauka 2022-11-23

Šalyje jau plikšalos: ekspertai įspėja vairuotojus atkreipti dėmesį į vairavimo įpročius

Lietuvoje pradeda įsivyrauti minusinė temperatūra. Vairuotojams patariama būti ypač atidiems kelyje ir atitinkamai planuoti kelionės laiką – jis gali būti ilgesnis nei įprastai. Nors vairuojantieji greitai prisitaiko prie pasikeitusių oro sąlygų, didžiausią pavojų kelia pirmosios plikšalos.

„Lietuvos draudimo“ atstovas teigia, kad rudens laikotarpiu vairuojantieji patiria ypač daug nuostolių. Nors šiais metais ruduo itin šiltas, juntamas žiemos artėjimas. Temperatūra jau nukrenta žemiau nulio, o automobilių langai rytais būna apšalę. Pasirodžius pirmosioms plikšaloms keliuose neišvengiamai kyla chaosas.
„Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis primena, kad svarbiausia pakoreguoti vairavimo įpročius bei įsitikinti, kad automobilis yra techniškai paruoštas žiemai. Šie, atrodytų, paprasti patarimai, gali padėti vairuotojams išvengti iki kelių dešimčių eurų nuostolių.

Praėjusių metų rudenį „Lietuvos draudimo“ klientai kelyje patyrė nuostolių už beveik 17 milijonų eurų.

Automobilio techninės būklės patikra

Draudimo eksperto teigimu svarbiausia sąlyga siekiant išvengti nelaimių kelyje – tinkamas automobilio paruošimas žiemos sezonui. Pirmiausia, reikia pasirūpinti padangomis. Kasmet iki lapkričio 10 dienos vairuotojai turi jas pakeisti į žiemines. Taip pat svarbu reguliariai tikrinti padangų slėgį, nes dėl šalčio jis gali sumažėti.
Geras matomumas yra būtinas, todėl verta pakeisti senus valytuvus į naujus. Reikėtų nepamiršti, kad dėl minusinės oro temperatūros, naudotinas neužšąlantis stiklų ploviklis. Šiuo sezonu automobilyje turi būti šluotelė ir grandiklis, kad prireikus būtų galima nesunkiai pašalinti sniegą ir nugrandyti užšalusį stiklą.

Draudimo bendrovės atlikta apklausa atskleidė, kad ne visi vairuotojai prieš pradėdami važiuoti nuvalo automobilio stiklus. Važiuojant su apšalusiais stiklais, matomumas ypač prastas ir eismo įvykio rizika yra itin didelė. A. Juodeikis pataria skirti bent keletą papildomų minučių stiklo pašildymui iš vidaus, kad ledo sluoksnis šiek tiek atitirptų. To nepadarius, stiklo valymas su valytuvais gali juos sugadinti ir sutrumpinti jų eksploatacijos laiką.

Geras akumuliatorius žiemą padės išvengti daugybės nemalonių situacijų, todėl juo būtina pasirūpinti kuo greičiau. Vyraujant šaltiems orams, sunkiau užsiveda automobiliai, todėl padažnėja pagalbos prašymai, kai to padaryti nepavyksta. Nemokama techninė pagalba priklauso kiekvienam, kuris turi privalomąjį civilinį draudimą, tačiau vairuotojai sugaišta daug laiko, kol sulaukia pagalbos kelyje. Norint to išvengti, būtina įsitikinti akumuliatoriaus tinkamumu arba pakeisti jį nauju.
Ekspertas atkreipia dėmesį, kad jų klientams žiemą dažniausiai prireikia nemokamos techninės pagalbos, kai reikia pakeisti ratą, įklimpsta transporto priemonė ir kai automobilis neužsiveda išsikrovus akumuliatoriui.

Oro sąlygos žiemos laikotarpiu

Anot Artūro Juodeikio, saugus greitis, ypač žiemos metu, turi būti kiekvieno vairuotojo prioritetas. Ypatingas atsargumas būtinas prasidėjus pirmosioms plikšaloms. Pasirinkus saugų greitį, vairuotojai gali laiku reaguoti į įvairias situacijas kelyje ir išvengti eismo įvykių. Stabdymo kelias rudens ir žiemos metu pailgėja, todėl svarbu atitinkamai keisti vairavimo įpročius.

„Lietuvos Draudimo“ ekspertas primena, kad ypatingo vairuotojų atidumo reikalauja pėsčiųjų perėjos ir žiedinės sankryžos. Matomumą šiose vietose apsunkina lietus, prietema bei žibintų akinimas. Kartais pėstijį perėjoje galima pamatyti tik likus keliems metrams iki perėjos, todėl laiku nespėjus sustabdyti, eismo įvykis gali baigtis su skaudžiomis pasekmėmis.

Žiedinės sankryžos pavojingos tuo, kad šaltuoju metų laikotarpiu pailgėja stabdymo kelias, o ir automobilio manevravimas tokiomis sąlygomis turi būti atsargesnis. Draudimo specialistas primena, kad slidu gali būti ir ten, kur iš pirmo žvilgsnio galima to ir nepastebėti. Be to, ant tiltų, viadukų, priemiesčiuose ir saulės neapšviestuose ruožuose kelias visada slidesnis. A. Juodeikis pataria tokiose vietose išlaikyti bent keturių automobilių atstumą nuo priekyje važiuojančių transporto priemonių.

Parengta pagal AB „Lietuvos draudimas“ informaciją