Straipsnio nuotrauka 2021-11-15

Ruduo - žvėrių migracijos metas: vairuotojai raginami išlaikyti budrumą

Susidūrimas su laukiniais gyvūnais neretai turi skaudžių pasekmių. Jų metu ne tik apgadinami automobiliai, bet sužeidimus patiria tiek keleiviai, tiek ir žvėrys. Liūdna, tačiau, kartais tokie įvykiai baigiasi tragiškai.

Draudikai skaičiuoja, kad per 8 šių metų mėnesius dėl nelaimingų nutikimų, susijusių su laukiniais gyvūnais kelyje, išmokėta daugiau nei 1 milijono eurų suma.

Ruduo – pavojingiausias metas

Kiekvieną rudenį vairuotojai įspėjami dėl laukinių gyvūnų migracijos, kuri prasideda jau rugsėjo mėnesį. Vairuotojams primenama, kad šiuo laikotarpiu reikia būti itin atidiems siekiant išvengti susidūrimo su migruojančiais žvėrimis.

Pastebėta, kad ypač pavojingi rugsėjo ir lapkričio mėnesiai, nes tuomet fiksuojama daugiausia avarijų, kurios susijusios būtent su laukiniais gyvūnais kelyje. Praėjusiais metais šiuo laikotarpiu įvykę susidūrimai su žvėrimis sukėlė didžiausius nuostolius nukentėjusiems.

Žalos sumos siekia milijonus

Šiais metais išmokos dėl nelaimingų nutikimų su laukiniais žvėrimis keliuose jau stipriai viršija 1 milijono eurų. Lyginant su tuo pačiu laikotarpių pernai, išmokų dydis yra šiek tiek didesnis.

Beje, ne tik išmokų suma, bet ir susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius šiemet yra padidėję. 2021 metais žvėrys kelyje sukėlė 150 nelaimių daugiau nei praėjusiais metais.

Stirnos – dažniausios avarijų kaltininkės

Nuo rugsėjo iki lapkričio keliuose dažniausiai susiduriama su stirnomis, šernais bei briedžiais. Didžiausius nuostolius sukelia susidūrimas su briedžiais. Pastebėta, kad vidutinė išmoka įvykus avarijai su šiais gyvūnais siekia beveik 3 tūkst. eurų. Kuomet nelaimė įvyksta į kelią išbėgus stirnai, o dažniausiai avarijos įvyksta dėl jų, vidutinė išmoka yra apie 1,6 tūkst. eurų.

Stirnas gan dažnai galima pamatyti pamiškėse, atvirose pievose ar laukuose, nes tai vietos, kur laukiniai gyvūnai ieško maisto. Neretai jas galima išvysti prie magistralinių ar rajoninių kelių bei miestų pakraščiuose.

Šiais metais daugiausiai avarijų susidūrus su žvėrimis įvyko didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio – rajonuose. Susidūrimų su laukiniais gyvūnais neišvengta ir sostinėje.

Nepraraskite budrumo visos kelionės metu

Rudenį vairuoti sunku ne tik dėl trumpėjančių dienų, bet ir todėl, kad sutemus žvėrys tampa aktyvesni ir dažniau pasirodo keliuose. Briedžius sunkiausia pastebėti dėl jų tamsaus kailio ir ilgų kojų. Stirnos ir šernai vaikšto bandomis, tad irgi kelia nemažą pavojų važiuojantiems automobiliu.

Pavojingiausi kelių ruožai, kuriuose didžiausiais pavojus susidurti su žvėrimis, yra pažymėti įspėjamaisiais kelio ženklais. Vis dėlto, vairuotojams patartina būti budriems visos kelionės metu, nes laukiniai gyvūnai gali pasirodyti keliuose šalia laukų, pievų, miškų ir netgi prie pat miestų.

Stirnos – baikštūs gyvūnai, dažniausiai gyvenantys grupelėmis, todėl pamačius jas netoliese, patartina sumažinti greitį. Jei per kelią prabėgo viena stirna, labai tikėtina, kad jų bus ir daugiau, todėl verčiau neskubėti ir važiuoti lėčiau.

Nepavykus išvengti susidūrimo su stirna ar kitu laukiniu gyvūnu, pirmiausia pasirūpinkite keleivių saugumu ir savo automobiliu. Praneškite apie avariją policijai bei savo draudimo bendrovei, be to, nebandykite patraukti nuo kelio sužaloto gyvūno.

Rudenį ir žiemą, kai anksti sutemsta, patartina pasirūpinti automobilio langų švara tiek iš išorės, tiek salone, patikrinti žibintus bei įsitikinti, kad jie ne tik švarūs bet ir nepriekaištingai veikia. Rudenį daug ir dažnai lyja, todėl geram matomumui užtikrinti labai svarbu kokybiški valytuvai.

Žinoma, geriausia stengtis vairuoti šviesiu paros metu, nes gyvūnai migruoja paryčiais arba sutemus.

Parangta pagal akcinės bendrovės "Lietuvos draudimas" informaciją