Straipsnio nuotrauka 2020-07-22

Pradedantys vairuotojai sukelia apie pusantro tūkstančio eurų nuostolių

Lietuvos kelių policija nuo 2020 m. pradžios nustatė apie 100 eismo įvykių, kuriuose nukentėjo žmonės, o visus juos sukėlė pradedantys vairuotojai. Palyginus su 2019 metais, šie duomenys mažesni net 16 proc. Ir nors toks skaičius – džiugina, pasak specialistų, pradedantiems vairuotojams trūksta patirties bei atidumo ir būtų galima išvengti daugelio įvykių, jeigu tik ką sėdusieji prie vairo tinkamai įvertintų savo vairavimo įgūdžius.

Greitis – didelis, bet įgūdžių nėra

Pasak draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovo Raimondo Bieliausko, 2020 m. pradedančiųjų vairuotojų eismo įvykių metu sukelta žala yra didesnė nei pusantro tūkstančio eurų.

R. Bieliausko teigimu, pradedantys vairuotojai avarines situacijas dažniausiai sukelia nepasirinkę saugaus greičio, netinkamai pasirinkę atstumą iki kito automobilio, neįvertinę kelio bei oro sąlygų. Tokie eismo įvykiai labai dažni judriose miestų sankryžose, bet nutinka ir keliuose už miesto. Užmiesčio keliuose tokių vairuotojų sukeltos avarijos įvyksta dėl greičio viršijimo, tad nedaug patirties turintys vairuotojai nukenčia skaudžiau nei įprasta.

Draudimo atstovas pastebi, kad kai pradedantieji vairuotojai patenka į sudėtingą situaciją, jie dažniausiai pasimeta ir laiku nepriima tinkamo sprendimo, kuris galėtų padėti išvengti eismo įvykio ir visų jo pasekmių.

„Tik atidžiai vairuojant ir laikantis eismo taisyklių galima išvengti eismo įvykio. Niekas, o ypatingai pradėjusieji vairuoti, negali jų nepaisyti. Bet pirmaisiais vairavimo metais dažnas vairuotojas būna neatidus. Būtent dėl tokios priežasties nemažai pradedančiųjų vairuotojų sukeltų smulkių eismo įvykių nutinka daugiabučių kiemuose ir stovėjimo aikštelėse prie parduotuvių“, - pabrėžia draudimo atstovas. Jo teigimu, paskutiniu metu labai dažnai užfiksuojama, kad klevo lapu pažymėto automobilio vairuotojas eismo įvykį sukėlė prie vairo naudodamasis išmaniuoju telefonu.

Ne visi yra žali

R. Bieliauskas nėra linkęs nuvertinti visų pradedančiųjų vairuotojų, nes vairavimo patirtis ir įgūdžiai yra įgyjami tik praktikuojantis.

„Vairuojantys klevo lapu pažymėtus automobilius yra pavyzdingi ir prisimena visus, ką tik susiformavusius įgūdžius – garsinį signalą bei tinkamo manevro naudojimą įsiliejant į bendrą eismo srautą. Bet tokie vairuotojai dar neturi patirties esant intensyviam eismo srautui, neteisingai įvertina automobilio gabaritus ir judėjimo tvarką sankryžose, o dauguma jų – per daug pasitiki savimi“, - teigia R. Bieliauskas.

Pasak draudiko atstovo tai, kad tokio tipo eismo įvykių skaičius mažėja, lemia augantis pradedančiųjų vairuotojų sąmoningumas. „Nėra paprasta išlaikyti vairavimo egzaminus – reikia ne tik nemažai kantrybės ir ryžto, bet ir finansų bei laiko. Net du metus pradedantieji vairuotojai turi vairuoti pavyzdingai ir nepriekaištingai, tad jie patys supranta, kokia kaina būtų stokojant drausmės ir atidumo“, - teigia R. Bieliauskas.

Būtina galvoti apie ateitį

R. Bieliauskas pabrėžia, kad, siekdami sutaupyti, jaunieji vairuotojai draudžia automobilius tėvų ar senelių vardu, bet tokiu būdu patys nesupranta darantys sau meškos paslaugą.

„Tokiu atveju nėra įvertinamos pasekmės, kurios gali kilti ateityje, t.y. ne tik sugadinta draudimo istorija, didesnės draudimo įmokos, bet ir žalos išieškojimas iš automobilio savininko draudžiamojo įvykio metu. Jei slepiama, kad automobilį vairuos nepatyręs vairuotojas, tada, kai jis pats įsigys savo transporto priemonę ir užregistruos ją savo vardu, draudimo įkainis išliks aukštas ir jokie duomenys neparodys, kad jis buvo drausmingas vairuotojas“, - pažymi R. Bieliauskas.
Draudiko atstovas pabrėžia, kad tokiais atvejais, jeigu tėvai ar seneliai leidžia pradedančiajam vairuotojui vairuoti jų pačių transporto priemonę, draudimo sutartyse būtina nurodyti mažiausią stažą turintį vairuotoją. Taip pat jauniesiems vairuotojams rekomenduojama įsigyti ir kasko draudimą – tokiu būdu būtų išvengta įlenkimų ir įbrėžimų sukeltų nuostolių, kurie tikrai dažnai nutinka pirmaisiais vairavimo metais.

Parengta pagal "ERGO Insurance SE" informaciją