Straipsnio nuotrauka 2012-09-12

Planuoji kelionę? Keli patarimai, kuriuos verta žinoti prieš išvykstant

Vasaros metu vis dažniau žvelgiame pro darbo langą, svajodami kuo greičiau išlėkti į kaimą ar pajūrį. Na, o tie, kurie širdyje yra tikri keliautojai, svajoja kuo greičiau susiorganizuoti kelionę po dar nematytus kraštus. Tikra tiesa, pačių suplanuotos kelionės dažnai yra pačios įspūdingiausios ir smagiausios. O tam, kad kelionės metu galėtumėte atsipalaiduoti bei mėgautis atostogų laisve, prieš tai turėtumėte skirti šiek tiek laiko atostogų planavimui. Deja, ne visiems pakanka laiko suplanuoti kelionę nuo A iki Z. Tad draudimas.lt siūlo keletą patarimų, kad planuoti kelionę būtų lengviau.

Keli dalykai, padėsiantys išvengti nemalonumų kelionės metu:
- Pirmiausia pasirūpinkite reikiamais kelionės dokumentais: pasitikrinkite, ar nepasibaigęs dokumentų galiojimo laikas;
- Pasidarykite visų dokumentų ir mokėjimo kortelių kopijas. Pametus bus lengviau rūpintis dublikatais;
- Pasiimkite papildomų pinigų arba kreditinę kortelę. Jie pravers, jeigu kelionės metu kiltų nesklandumų (skrydžio atšaukimas, vėlavimas ir pan.);
- Apdrauskite kelionės laikotarpiui savo sveikatą ir gyvybę;
- Pasitikrinkite sveikatą, pasidomėkite keliautojams rekomenduojamais skiepais;
- Iš anksto susikomplektuokite bagažą;
- Prieš kelionę likus 24 val. neužsiimkite rimtais darbais, pasistenkite šį laiką praleisti kaip galima ramiau;
- Įsitikinkite, kad tikrai rezervuoti lėktuvų bilietai ir viešbučiai;
- Dar kartelį pasitikrinkite lėktuvo bilietus. Pažiūrėkite, ar gerai įrašyti vardas ir pavardė, skrydžio laikas, nuskridimo vieta, oro uostas bei oro uosto terminalo numeris;
- Planuodami kelionę visuomet numatykite, kad gali susidaryti spūstys ir vėluoti transporto priemonės. Pasilikite pakankamai laiko atvykimui į oro uostą;
- Išsisaugokite telefone arba užsirašykite oro uostų ir viešbučių telefono numerius, taip pat turėkite sąrašą adresų, kur jūs keliausite, kad galėtumėte pateikti juos taksi vairuotojams. Neužmirškite ir tos šalies pagalbos telefonų arba pasiimkite su savimi kelionių vadovą.

Nepamirškite plačiau pasidomėti šalimi, į kurią vyksite.
Išvykdami į užsienio šalį, susirinkite kuo daugiau informacijos apie ją. Pasaulyje yra įvairių valstybių ir regionų, kurie skiriasi savo politine, ekonomine, kultūrine aplinka. Pirmiausia naudinga aplankyti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainę. Šioje svetainėje galima rasti nuolat atnaujinamą konsulinę informaciją bei naujienas apie pasaulyje vykstančius įvykius, kurie gali įtakoti padidėjusią riziką vykimui į tam tikrą šalį. Informaciją apie norimą šalį nesudėtingai rasite pasinaudoję svetainėje esančia paieškos sistema. Čia taip pat nurodoma, ar pasirinkta šalis patenka į sąrašą tų, į kurias vykstant reikia imtis ypatingų saugumo priemonių arba išvis nerekomenduojama vykti. Šią informaciją taip pat galite gauti paskambinę konsulinės informacijos telefonu (8~5) 236 2444.

Atminkite, kad situacija valstybėje gali greitai keistis, pavyzdžiui, įvykus politiniam perversmui, kilus kariniam konfliktui arba didelio masto stichinei nelaimei, todėl nuolatos sekite informaciją apie valstybę, į kurią vykstate. Būtinai pasitikrinkite naujausią informaciją prieš pat kelionę internete arba konsulinės informacijos telefonu. Tam, kad būtumėte pasiruošę atsitikus nelaimei, visada prieš išvykdami į kelionę sužinokite artimiausios Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos adresą ir telefono numerį.

Informuokite apie savo kelionę artimuosius
Rekomenduotina informuoti savo šeimą ar draugus apie tai, kur ir kada išvykstate. Nurodykite savo šeimai ir artimiesiems savo kelionės maršrutą, taip pat visus maršruto pasikeitimus Jums esant užsienyje. Ypač patartina susisiekti su artimaisiais, jei užsienio valstybėje, kurioje esate, įvyko stichinė nelaimė, karinis konfliktas ar kitaip pasikeitė situacija šalyje.

Svarbu, kad Jūsų artimieji žinotų, kur Jūs esate ir kokios pagalbos Jums reikia. Pažadėję savo artimiesiems paskambinti kelionės metu, taip ir padarykite. Dažnai į diplomatines atstovybes ir konsulines įstaigas kreipiasi artimieji, kurie ieško dingusių užsienyje savo šeimos narių, nes nesulaukė jų žadėto skambučio. Jei užsienio valstybėje ketinate gyventi ilgiau, rekomenduojama užsiregistruoti artimiausioje Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje.

Daugiau vertingų patarimų bei informacijos apie kelionių dokumentus, vizas, saugumo priemones kelionėje, konsulinę pagalbą ir kitą konsulinę informaciją galite rasti LR užsienio reikalų ministerijos išleistame leidinyje „Vykstantiems į užsienį“. Leidinį galite parsisiųsti čia.

Ką daryti įvykus nelaimingam atsitikimui?
Įvykus nelaimingam atsitikimui, kurio metu susižalojote arba susirgote kelionėje, nedelsiant kreipkitės į artimiausią oficialią gydymo įstaigą, kurioje bus suteikta kvalifikuota medicininė pagalba.
Jei nežinote kaip elgtis patyrus traumą, susirgus arba patekus į ligoninę ilgesniam laikui užsienyje, skambinkite draudimo liudijime arba jo prieduose nurodytais telefonų numeriais Jūsų draudimo bendrovės asistavimo kompanijai arba tiesiogiai draudimo bendrovei, kurios pagalbą klientams teikia visą parą.

Nuvykus į gydymo įstaigą, pateikite galiojantį draudimo liudijimą arba Europos sveikatos draudimo kortelę. Pateikus galiojantį draudimo liudijimą, gydymo įstaiga susisieks su draudimo bendrove.
Jeigu Jums tektų gydytis ambulatoriškai bei pirkti gydytojo išrašytus vaistus, pradines minimalias gydymo išlaidas pagal draudimo sutartyje numatytas sąlygas galite apmokėti patys. Grįžus į Lietuvą, turite teisę kreiptis į Jus apdraudusią draudimo bendrovę dėl patirtų išlaidų kompensavimo. Verta pastebėti, jog išlaidos Jums bus grąžinamos tik pateikus gydymo įstaigos dokumentus, patvirtinančius kreipimosi ir mokėjimo faktą. Todėl reikalaukite, kad dokumentuose gydytojas nurodytų diagnozę, gydymo datą ir atliktas paslaugas.
Jeigu užsienyje Jus apvogė ar apiplėšė, prieš Jus ar Jūsų artimuosius buvo panaudotas smurtas, Jūs ar Jūsų artimieji tapo prekybos žmonėmis aukomis, nedelsdami apie tai informuokite artimiausią teisėsaugos (policijos) įstaigą, būtinai išsaugokite policijos pranešimų originalus galimam ieškiniui pagrįsti. Jeigu vagystės ar plėšimo metu praradote savo dokumentus, Jūs ar Jūsų artimieji tapo prekybos žmonėmis aukomis, kreipkitės į artimiausią Lietuvos atstovybę, o jei tokios šalyje nėra, į bet kurios Europos Sąjungos valstybės ambasadą.

Pasirūpinkite kelionių draudimu
Linkime, jog apsidraudus kelionių draudimu, draudimo dokumentų taip ir neprireiktų išsitraukti iš kelioninio krepšio. Tačiau, kaip sakoma, atsarga gėdos nedaro. O kuo žmogus jaučiasi saugesnis, tuo jis yra ir laimingesnis. Todėl primename: jeigu užsienyje susirgęs ar sužalotas pilietis prieš išvykdamas į užsienį nebuvo apsidraudęs, paprastai visas gydymo užsienyje išlaidas turės atlyginti jis pats. Tokio piliečio mirties atveju visas išlaidas (taip pat ir palaikų pargabenimo į Lietuvą išlaidas) turės apmokėti jo šeima ar artimieji. Pažymėtina, kad Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų asmenų teisė nustatyta tvarka gauti būtinąją medicinos pagalbą ES šalyse, Šveicarijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine neapima už valstybinės sveikatos sistemos ribų teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų, taip pat paciento priemokų (mokesčių) ir transportavimo išlaidų kompensavimo, jei dėl nelaimingo atsitikimo ar ligos prireikia vykti namo, todėl patariame įsigyti kelionės draudimą visam kelionės laikotarpiui.

Kelionių draudimas sumažins kelionėje Jums iškilusius rūpesčius:
- prireikus būtinosios medicinos pagalbos susižeidus, susirgus ar apsinuodijus;
- įvyksta nelaimingas atsitikimas - patiriama traumų, taip pat neįgalumo ar mirties atvejais;
- atšaukiama ar atidedama kelionė;
- prarastas, sugadintas ar vėluoja Jūsų bagažas;
- Jūs ar Jūsų šeimos nariai ar naminiai gyvūnai padarys žalos kitiems ar sugadins jų turtą.

Sužinokite kelionių draudimo įmoką

Planuokite savo kelionę ir mėgaukitės neišdildomais atostogų įspūdžiais! Linkime tobulų atostogų kad ir kur bebūtumėte!