Pėsčiųjų saugumas eisme: kas nulemia nelaimes ir ką turi žinoti visi eismo dalyviai
Nors saugumui kelyje skiriamas didelis dėmesys, pėsčiųjų sužalojimų skaičius auga. 2023-aisiais buvo sužeista daugiau kaip 700 pėsčiųjų, kas sudarė penktadalį visų sužeistųjų per eismo įvykius. Draudimo bendrovės ERGO duomenimis, nukentėjusiems išmokėtos žalos siekė tūkstančius eurų. Kartais nelaimes sukelia ne tik neatsargus vairuotojų, bet ir pačių pėsčiųjų elgesys.
Eismo įvykiai su pėsčiaisiais – itin skaudūs
Pėstieji yra mažiausiai apsaugoti eismo dalyviai, todėl susidūrimai su transporto priemonėmis būna labai skaudūs. Tokių įvykių metu dažnai nukenčia pėstieji, o išmokėtos žalos siekia dešimtis tūkstančių eurų. Dažniausiai avarijos įvyksta pėsčiųjų perėjose ar netoliese jų. 2023 metais užfiksuota ne vienas atvejis, kai pėsčiųjų sužalojimai buvo mirtini.
Pėstieji turi laikytis taisyklių
Kartais nelaimes sukelia patys pėstieji, nesilaikantys eismo taisyklių. 2023 metais užfiksuota daugiau kaip 9 tūkst. pėsčiųjų padarytų pažeidimų. Pėstieji turi atsargiai eiti per gatvę, ypač tamsiuoju paros metu dėvėti atšvaitus ar ryškius drabužius, kad būtų geriau matomi. Dažniausiai pėstieji kerta gatvę neleistinose vietose arba nepaklūsta šviesoforo signalams, o tai kelia didelę riziką.
Vairuotojų atsargumas – pėsčiųjų saugumo garantas
Vairuotojai turi būti ypač atsargūs prie pėsčiųjų perėjų ir vietose, kur dažnai eina pėstieji. Saugus greitis ir dėmesio koncentracija padės išvengti nelaimių. Vairuotojai turėtų nuolat stebėti kelią ir būti pasiruošę netikėtai pėsčiajam pasirodyti. Pėsčiųjų ir vairuotojų tarpusavio pagarba ir atsargumas gali ženkliai sumažinti avarijų skaičių.
Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialas informaciją