Straipsnio nuotrauka 2014-04-18

Pensijinio amžiaus vairuotojai per metus sukėlė beveik tūkstantį avarijų

1 iš 12 eismo įvykių Lietuvos keliuose sukelia pensinio amžiaus vairuotojai – tai patvirtina Europos draudimo bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje statistika. Per praėjusius metus bendrovė fiksavo maždaug 1 tūkst. senjorų sukeltų avarijų, šiek tiek mažiau vairuojančių pensininkų į eismo įvykius pakliuvo dėl kitų vairuotojų kaltės. Tiesa, draudikai pastebi, kad senjorų sukeliami eismo įvykiai dėl jiems būdingo atsargumo nėra dideli, todėl ir padaroma žala – santykinai mažesnė. Pavyzdžiui, „ERGO Insurance“ per metus Lietuvoje išmokėta 1,9 mln. litų žalų už senjorų sukeltas avarijas sudaro vos kelis procentus visų žalų.

Pasak „ERGO Insurance“ žalų administravimo direktoriaus Baltijos šalyse Audriaus Pilčico, sienojams patirties tikrai nestinga, tačiau dažnai juos paveda amžiaus problemos ir kasdienės praktikos stoka. Tai ypač būdinga dabartiniam metų laikui, kai keliuose padaugėja žiemą nevažinėjančių transporto priemonių vairuotojų.

Dažniausiai eismo įvykių kaltininkais tampa pensinio amžiaus vyrai. Lyginant su moterimis, jie per 2013 metus sukėlė 4 kartus daugiau avarijų. Pasak „ERGO Insurance“ žalų administravimo ekspertų, tą lemia natūralios priežastys: vairuojanti moteris prieš kelis dešimtmečius – gana retas reiškinys, todėl didžioji vyresnių vairuotojų dalis yra vyrai. Be to, moterys, sulaukusios vyresnio amžiaus, dažniau apskritai atsisako vairavimo arba kelyje elgiasi itin atsargiai.

„Vyresnioji vairuotojų karta yra tikrai verta kitų pagarbos. Šie vairuotojai paprastai jaučia didesnę atsakomybę, nuosekliau laikosi KET ir stengiasi puoselėti eismo kultūrą. Teigiamai eismo įvykių statistiką veikia ir asmenybės branda – senjorai rečiau skuba, kelyje yra lengviau nuspėjami, važiuoja lėčiau, nors tai ir kelia kai kurių vairuotojų nepasitenkinimą“, - sako Audrius Pilčicas, „ERGO Insurance“ žalų administravimo direktorius Baltijos šalyse. Pasak jo, dažniau pasitaiko problemų, kai eismo sąlygos tampa sudėtingos: tamsiu paros metu, esant pūgai ar rūkui, atsidūrus transporto spūstyje.

Daugiausiai eismo įvykių vyresnio amžiaus vairuotojai sukelia dėl sulėtėjusios reakcijos. Pastebima, kad su amžiumi darosi sunkiau orientuotis ir greitai įvertinti kitų eismo dalyvių veiksmus. Kaip pavyzdį, A. Pilčicas pateikia kuriozinę avariją praėjusiais metais, kai garbaus amžiaus vairuotojas dvipusio eismo kelyje, lenkdamas kitą automobilį, nepastebėjo pėstiesiems skirtos saugumo salelės. Senjoro vairuojamas automobilis ją pervažiavo, sugadino ženklus. Laimei, sužalojimų ir aukų tąkart pavyko išvengti.

Medikai pritaria draudikų pastebėjimui, kad pensinio amžiaus vairuotojų reakcija ir orientacija blogesnė, tačiau nėra kategoriški. Kaip teigia Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Renata Misevičienė, su amžiumi visų mūsų koncentracija natūraliai mažėja, tačiau negalima pasakyti, nuo kokio konkrečiai amžiaus vairuoti automobilio jau nebegalima.

„Kiekvieno žmogaus situacija yra individuali, todėl kiekvienu atveju yra kviečiama komisija, kuri atlieka dėmesio testą. Pasitaiko, jog aštuoniasdešimtmečiai testą išlaiko puikiau nei tarkim šešiasdešimtmečiai – ne viskas priklauso nuo amžiaus. Kai kurios ligos, kurios trukdo vairavimui, pasireiškia ir ankstyvoje jaunystėje“, – sako R. Misevičienė.

Draudikai pataria vyresnio amžiaus vairuotojams nelaukti avarinių situacijų ir pajutus senatvinius regėjimo bei reakcijos simptomus kreiptis į medikus. Senjorams, kurie prie vairo sėda rečiau yra patartina iš anksto suplanuoti savo maršrutą.

ERGO Baltijos šalyse

ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse ir vienintelė siūlanti visas draudimo rūšis: ne gyvybės, gyvybės, pensijų bei sveikatos draudimą. Įmokų suma ERGO Baltijos šalyse 2013 metais sudarė virš 155 mln. eurų. Praėjusiais  metais ERGO Baltijos šalyse klientams apmokėjo žalų už  85 mln. eurų. ERGO veikia ir Baltarusijoje, teikdama paslaugas klientams ne gyvybės draudimo srityje. Daugiau nei 550 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.

Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje.

Pagrindinis ERGO akcininkas yra viena didžiausių pasaulyje perdraudimo grupių „Munich Re“

ERGO informacija