Straipsnio nuotrauka 2013-12-27

Pavojingiausia pėstiesiems kelyje – žiemą aštuntą valandą ryte

Ne gyvybės draudimo bendrovės BTA atlikto tyrimo duomenimis, daugiausia pėsčiųjų nukenčia spalio-sausio mėnesiais. Per nepilnus trejus metus BTA užfiksavo, kad spalio-lapkričio mėnesiais į eismo įvykius patenka vidutiniškai po šešiasdešimt šešis pėsčiuosius, o gruodžio-sausio mėn. – po penkiasdešimt šešis. Tačiau per šių metų vienuolika mėnesių palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu nukentėjusiųjų skaičius sumažėjo dvylika procentų.

„Rudenį ir žiemą, ilgėjant tamsiajam paros metui, išauga ir nukentėjusių pėsčiųjų skaičius. Šis skaičius ypač išauga rudens viduryje, kai dienos greitai ima trumpėti, daugėja kritulių, tačiau sniego dar nėra. Matomumas keliuose tokiu laikotarpiu būna itin prastas. Pėstieji galėtų apsisaugoti dėvėdami atšvaitus, ar šviesą atspindinčias liemenes tamsiuoju paros metu. Pėstieji neretai klaidingai mano, kad jeigu jie tamsiu paros metu pastebėjo besiartinančią transporto priemonę, jos vairuotojas juos taip pat mato. Taip manydami jie dažnai ne itin atsargiai elgiasi kelyje, o tokio elgesio dėka gali nukentėti,- teigia Andrius Žiukelis, BTA Ekspertizių skyriaus vadovas.

Pasak bendrovės specialisto, pavojingiausia pėstiesiems kelyje – tamsiuoju laikotarpiu ryte. Žiemą aštuntą – vienuoliktą valandomis užfiksuojama apie trisdešimt procentų visų įvykių. Tačiau pavojingiausios pėstiesiems yra aštunta valanda ryto bei penkiolikta valanda – jų metu į eismo įvykius patenka po beveik dešimtadalį ( 8,7 proc.) visų nukentėjusiųjų.

Pasak A. Žiukelio, džiugi naujiena yra ta, kad šiemet sumažėjo nukentėjusių pėsčiųjų. Per 2012 metų vienuolika pirmų mėnesių jų užfiksuota daugiau 420, tuo tarpu šiemet per tą patį laikotarpį – 375.

BTA ekspertas pataria, kaip derėtų tinkamai elgtis keliuose pėstiesiems, dviratininkams, vežimų vadeliotojams:

  • Keliaujant tamsiu paros metu visada reikia turėti su savimi atšvaitą, liemenę ar žibintuvėlį. Atšvaitas, žibintuvėlis turi būti matomi, o liemenė turi būti nesusidėvėjusi, kokybiška, atspindinti šviesą.
  • Visos transporto priemonės: dviračiai, vežimai turi būti pažymėti pagal kelių eismo taisykles.
  • Ties perėjomis, ypač nereguliuojamomis, neapšviestomis, užmiestyje – į važiuojamają dalį reiktų žengti tik įsitikinus, kad vairuotojas jus pastebėjo ir sustojo, kad praleistų. Nereiktų tikėtis, kad jeigu matote atvažiuojančią transporto priemonę, kad ir jos vairuotojas jus mato.
  • Vairuotojo matomumą blogina krituliai, gali akinti kito automobilio žibintai ar kitos kliūtys.
  • Stabdymo kelias žiemą dėl įvairių priežasčių būna ilgesnis, taigi, vairuotojas net ir pastebėjęs praeivį, gali ne visada laiku sustoti, todėl žengti į važiuojamają dalį derėtų tik įsitikinus, kad transporto priemonė bus pajėgi sustoti arba jau susutojo.

BTA informacija