Straipsnio nuotrauka 2020-10-15

Paviršutiniškas vairuotojo požiūris – grėsmė automobilio nutempimui ir piniginei baudai

Specialiosios tarnybos neretai patiria nepatogumų bandydamos patekti į daugiabučių kiemus. Vairuotojai statosi mašinas kuo arčiau namų, nepaisydami situacijoje galiojančių taisyklių. Pasekoje to trikdoma ugniagesių, medikų ir komunalinių paslaugų tiekėjų prieiga prie gyvenamųjų būstų. Už tokius veiksmus vairuotojams gali būti skiriama finansinė bauda.

Tarp vairuotojų vis dar gyvuoja asmeninio patogumo prioritetizavimas, pamirštant kitų eismo dalyvių patogumus ir poreikius – pastebi draudimo bendrovės BTA atstovas Andrius Žiukelis.

Kuo didesnis miestas, tuo labiau jaučiamas automobilių stovėjimo vietų trūkumas, nepriklausomai nuo rajono statybos metų. A. Žiukelis pastebi, jog dažna šeima turi daugiau nei vieną automobilį, tačiau vengia mokamų stovėjimo aikštelių, todėl automobiliai neretai statomi neteisėtose vietose – ant vejos ar šaligatvio. Nemaloniausios pasekmės patiriamos, kai vieni automobiliai užstato kitus, blokuoja įvažiavimą ar patekimą prie atliekų konteinerių – tokiu atveju ribojamas spec. tarnybų prieinamumas.

BTA ekspertizių skyriaus vadovas skatina vairuotojus atkreipti dėmesį į kelio žymėjimus, ženklus ir užrašus: saugaus eismo automobilių keliais įstatymas apibrėžia, jog lengvąjį automobilį, kaip ir bet kurią kita transporto priemonę, kuri savo padėtimi trikdo savivaldybės įgaliotų institucijų ir gelbėtojų ir policijos veiklą, yra teisėta pašalinti priverstinai.

Netinkamoje vietoje paliktas automobilis gali atnešti nuostolių – už tai skiriama bauda, o savo automobilį vairuotojui teks atsiimti iš specialios aikštelės. Be to, už nuvežimą ir vietą aikštelėje taip pat priklauso susimokėti kaltininkui.

Draudimo bendrovės pastebi, kad dažnai pasitaiko situacija, kai dėl kelyje sudarytų kliūčių specialioji tarnyba vykdama į iškvietimo vietą gerokai užtrunka. Viena iš galimų situacijų – tai policijos pareigūnų uždelsimas atvykti į vagystės vietą – tai suteikia vagims papildomo laiko, per kurį jie spėja ir pasišalinti iš nusikaltimo vietos.
Jeigu savo daugiabučio kieme nebeturite vietos automobiliui, pasidomėkite mokamo parkingo galimybėmis. A. Žiukelis pastebi, jog, pavyzdžiui, Vilniaus centre registruoti gyventojai turi galimybę pigiau mokėti už mokamą stovėjimo vietą netoli savo namų. Specialistas pataria sąžiningai įvertinti turimų transporto priemonių skaičių bei apsvarstyti alternatyvias judėjimo galimybes.

Be abejo, pareigą atliekančios tarnybos koncentruojasi į savo užduotį, o ne gyventojų parkavimo pažeidimus, tačiau sąmoningiems reikėtų būti ne vien tam, kad išvengti baudos. Specialiosios tarnybos atlieka gyvybiškai svarbias užduotis – ugniagesiams ir medikams reikšminga kiekviena minutė, o šios pagalbos bet kada gali prireikti kiekvienam – primena BTA atstovas. Gyventojai, kuriems nelegalus parkavimas sukelia nepatogumus ar nerimą, taip pat gali informuoti apie tai policijos pareigūnus, tuomet automobilio vairuotojo lauks administracinio nusižengimo byla ir piniginė bauda.

Turėtumėme būti sąžiningi sau ir kitiems, savarankiškai įvertinti, ar palikta transporto priemonė neblokuoja kitiems kelio, leidžia šalia esančių automobilių vairuotojams atsidaryti dureles ir pan. – apibendrina A. Žiukelis.

Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją