Straipsnio nuotrauka 2022-08-23

Patarimai vykstantiems atostogų automobiliu į užsienį

Nors vasara atostogų metas, bet kelionės automobiliu populiarios ir kitais metų laikais. Skristi lėktuvu greita ir patogu, tačiau automobiliu galima suplanuoti savo svajonių atostogas ir daugiau pamatyti bei patirti.  Vis dėlto, kad tokia kelionė būtų sklandi, reikia jai kruopščiai pasiruošti. Draudimo bendrovės ERGO Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius pastebi, kad net ir menkiausia klaida ruošiantis keliauti į užsienį automobiliu gali sugadinti atostogų įspūdžius. Kad kelionė būtų sklandi, ekspertas dalijasi įžvalgomis, į ką atkreipti dėmesį planuojant savarankiškas atostogas.

Dokumentai saugomi vienoje vietoje

Nuo 2018-ųjų liepos mėnesio mūsų šalyje vairuotojai gali su savimi turėti tik dokumentą, kuris įrodo jų asmens tapatybę. Atrodytų, kad tai turėjo būti palengvinimas vairuotojams, tačiau draudimo specialistas teigia, kad nauja tvarka yra šiek tiek klaidinanti.

Anot R. Pociaus nemažai vairuotojai pradėjo naudotis šiuo palengvinimu, tačiau reikia prisiminti, kad tokia tvarka galioja tik Lietuvoje. Išvykstant automobiliu už Lietuvos ribų su savimi būtina turėti visus vairuotojams privalomus dokumentus.

Neturint visų reikalingų dokumentų vos tik įvažiavus į Latvijos ar Lenkijos teritoriją gali kilti nemalonumų. ERGO atstovas pataria planuojant vykti automobiliu į svečią šalį įsitikinti, kad visi būtiniausi dokumentai yra kartu. Taip pat verta patikrinti, kad jų galiojimas nėra pasibaigęs ar nepasibaigs kelionės metu.

Privalomi dokumentai, kuriuos reikia su savimi turėti važiuojant automobiliu į užsienį: vairuotojo pažymėjimas, transporto priemonės registracijos ir techninės apžiūros dokumentai, privalomojo draudimo polisas. R. Pocius teigia, kad pravartu turėti bent kelias eismo įvykio deklaracijų kopijas. ERGO klientų patirtys rodo, kad jų neretai prireikia, kadangi avarinių situacijų neišvengiama ir už Lietuvos ribų.

Automobilio patikra prieš išvykstant

Transporto priemonės būklės patikrinimas prieš kelionę yra itin svarbus. Eksperto teigimu, kad kelionėje nekiltų papildomų rūpesčių dėl automobilio, jį turėtų apžiūrėti specialistai.

Automobilio patikrinimo nereikėtų praleisti net tiems, kurie neseniai atliko techninę apžiūrą. Net ir per trumpą laiką gali atsirasti nežymių trūkumų, galinčių gerokai apkartinti kelionę į pasirinktą šalį. R. Pocius ragina patikrinti savo transporto priemonę autoservise, kur specialistai pašalins tiek esamus ar galimus defektus.
Vykstant automobiliu į užsienį reikia patikrinti padangas ir valytuvus bei įsitikinti, kad jų būklė yra nepriekaištinga. Beje, būtina turėti atsarginį ratą, tempimo virvę bei papildomai nusipirkti aušinimo skysčio ir tepalų.

Kelionės metu ne visada degalinė ar parduotuvė gali būti iš karto pasiekiama, todėl geriausia pasiruošti netikėtumams iš anksto. Ekspertas primena, kad įvykus rimtesniam gedimui visada gali padėti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje galiojanti pagalbos kelyje paslauga.

Iš anksto suplanuoti maršrutai ir KET

R. Pocius ragina planuojant kelionę į užsienį automobiliu kruopščiai apgalvoti ir susiplanuoti maršrutą. Nemažiau svarbu pasidomėti šalių, kurios bus lankomos, Kelių eismo taisyklėmis. Tai ne tik padės išvengti baudų, bet ir leis mėgautis kelione.

Reikėtų paieškoti informacijos apie kiekvieną šalį, kurią ketinama aplankyti. Draudimo specialistas atkreipia dėmesį, kad skirtingose šalyse skiriasi greičio apribojimai bei išlieka aktualūs tik tai vietai būdingi niuansai, apie kuriuos naudinga iš anksto žinoti. Pavyzdžiui, jei automobilis sugenda Vokietijos greitkelyje, pagalbos tarnybą reikia kviesti iš karto. To nepadarius laiku, policija gali skirti baudą už neatsargų elgesį.

Draudikas atkreipia dėmesį, kad itin naudinga atsisiųsti žemėlapius į savo išmanųjį telefoną, kad jais būtų galima naudotis, net ir neturint interneto. Išmaniosios technologijos nepamainomos kelionėse, tačiau jomis reikia naudotis saugiai.

R. Pocius primena, kad navigacija negalima pilnai pasitikėti. Svarbu stebėti kelio ženklus ir kitas nuorodas, kurios ne visada nurodomos virtualiuose žemėlapiuose. Tad tinkamai pasiruošus, daugumos nemalonumų kelyje galima išvengti ir atostogų prisiminimai bus tik patys geriausiai.

Parengta pagal ERGO Insurance SE Lietuvos filialo informciją