Straipsnio nuotrauka 2019-12-09

Pasikeitėte padangas prieš žiemą. Ar to užtenka?

Iškrito sniegas? Ieškote įsigyti naujos patogesnės šluotelės automobiliui. Pašalo? Jau reikia ir naujo gremžtuko, nes senasis neaišku, kur padėtas, o gal ir sulūžęs. Tačiau, ar užtenka vien tik atsinaujinti automobilio valymo arsenalą naujais aksesuarais?

Draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis perspėja, kad viena rimčiausių techninių grėsmių yra neprižiūrėta stabdžių sistema, o ne laiku nepakeistos žieminės padangos.

„Apie padangų keitimą nori nenori susimąsto visi ir šiai procedūrai skiria laiko bei dėmesio. Tačiau yra dar bent kelios automobilio sistemos, kurios šaltuoju metu tampa esminės – tai ir akumuliatorius, ir oro filtrai ir įvairūs skysčiai. Ir nesvarbu, ar vairuojate apynaujį ar senesnį automobilį, tinkama profilaktika keičiantis sezonams – būtina“, – aiškina A. Žiukelis.

Įvertinkite, ar jūs tinkamai paruošėte automobilį žiemai.

1. Akumuliatorius. Kasdien įveikiate nedidelius atstumus, tačiau nepamenate, kada paskutinį kartą keitėte akumuliatorių, tuomet ši detalė – viena esminių.

Pasak specialisto, kokybiškas akumuliatorius tarnauja maždaug 4 – 5 metus. Todėl nereikėtų laukti pirmųjų sunkiau užsivedančio automobilio signalų ir įsitikinti, kad šią žiemą dar galite būti ramūs. Juolab, kad patikrinimą galite atlikti beveik bet kuriame automobilių servise – tokia profilaktinė patikra kartais atliekama ir nemokamai. Jei jau atvykote, tuo pačiu patikrinkite ir generatoriaus būklę.

2. Ventiliacijos sistema ir oro filtrai. Gausiai rasoja langai ir juos sunku „nupūsti“? Pats laikas patikrinti šios sistemos trikdžius.

„Ne vienam vairuotojui žinomas jausmas, kai automobilio salono ventiliatorius garsiai kaukia, tačiau šiltas oras per ventiliacijos angas pučiamas nenoriai. Įvertinkite šį faktorių, nes jei salone susikaupę daug drėgmės, prastai veikianti vėdinimo sistema tiesiog nepajėgi išdžiovinti salono – būtent dėl to rasoja langai, o automobilio eksploatacija tampa labai pavojinga. Kartais tai prilygsta vairavimui užsimerkus. Būtent todėl prieš žiemą rekomenduojama, jei tokie yra, pakeisti ar bent patikrinti salono oro filtrus ir bendrą ventiliacijos sistemos būklę”, – pataria A. Žiukelis.

3. Tinkamas langų apiplovimo skystis. Nereikėtų taupyti šiam skysčių, nes specialistų teigimu, tai vienas svarbiausių saugaus automobilio eksploatavimo veiksnių žiemą. Rekomenduojama rinktis kokybišką koncentruotą žiemai skirtą skystį. Be to, BTA specialistas dar atkreipia dėmesį, kad tiek dėl saugumo, tiek ir dėl prastos langų apiplovimo skysčio kokybės greičiau susidėvi valytuvai. Laikas apžiūrėti ir valytuvus, o ryte radus užšalusius automobilio langus, nereikėtų lupti prišalusių valytuvų – atšilus automobiliui, jie patys atkibs.

4. Degalų filtras ir kaitinimo žvakės. Ypač tai aktuali problema, jei turite dyzelinį ar senesnį automobilį.

„Dyzelinių automobilių, pagal kurių skaičių pirmaujame Europoje, savininkams būtina žinoti, kad sunkiai užsivedantis variklis – signalas, jog esant prastam akumuliatoriui automobilio gali ir nepavykti užvesti. O tada tai jau tikrai lauk bėdų. Todėl degalų filtro ir kaitinimo žvakių būkle pasirūpinti reiktų jau dabar“, – aiškina BTA Ekspertizių skyriaus vadovas.

5. Sezoniniai degalai. Vėlgi, jei turite dyzelinį automobilį, į degalų baką pilkite tik kokybišką ir patikimą žieminį dyzeliną, kuriame esantys priedai apsaugo nuo minusinės temperatūros lemiamo parafinų kristalizavimosi.

Naudodami patikimo gamintojo žieminius degalus, tausosite variklį, o taip pat jausitės užtikrinčiau paspaudus rimtiems šalčiams. 

6. Aušinimo skystis. Jei turite senesnį automobilį ir nesate tikri savo variklio aušinimo skysčio būkle, geriau jį profilaktiškai pakeisti nauju. A. Žiukelis įsitikinęs, kad spustelėjus didesniems šalčiams sušalęs variklio aušinimo skystis gresia labai dideliais nemalonumais bei nemenkais nuostoliais ir bereikalingu stresu.

7. Spynelės ir durelės. Ko gero, dauguma vairuotojų yra susidūrę su prišalusių durelių „staigmena“. O užtenka tik profilaktikos, kad išvengtumėte šio netikėtumo: patikrinkite signalizacijos ir raktų pultelių elementus, sutepkite durelių sandarinimo gumas ir spyneles specialiu tepalu, kuris net spaudžiant dideliems šalčiams neleidžia gumai sukietėti ir išstumia drėgmę.

„Liaudiški atitirpinimo metodai tikrai ne visada padeda, o atsidurti situacijoje, kai ryte reikia lakstyti aplink automobilį, nes neatsidaro nei vienos durelės arba lįsti į vidų pro bagažinę, ko gero nenori niekas“, – primena Ekspertizių skyriaus vadovas.

8. Variklio alyva. Nors ir važinėjate nedaug, prieš žiemą pakeiskite variklio alyvą – automobilių gamintojai rekomenduoja tai daryti kartą per metus, tad geriausiai būdas alyvą pakeisti būtent prieš žiemą nepriklausomai nuo nuvažiuotos ridos. Netinkama alyva praranda savo tepamąsias savybes, tampa ne tokia atspari šalčiui ir sutirštėja, todėl variklį užvesti žiemą tampa sunkiau.

9. Stabdžių sistema ir skystis. Žiemą kelyje jausitės tikrai saugiau, jei pasirūpinsite savo automobilio stabdžių sistema. Juk tai viena viena svarbiausių sistemų automobilyje!

„Tvarkingai ir, svarbiausia, tolygiai visais ratais stabdantis automobilis padės išvengti nemalonumų slidžiame kelyje. Būtent todėl kartą per dvejus metus, rekomenduojama pakeisti stabdžių skystį ir geriausia tai taip pat daryti dar nesulaukus didžiųjų šalčių“, – sako A. Žiukelis.

10. Lobis bagažinėje. Peržiūrėkite bagažinės turinį. Ir ne todėl, kad prieš šv. Kalėdas pats laikas susitvarkyti. Tai padės jums jaustis pasitikinčiais sudėtingu žiemos laiku kelyje. Ruošiantis į tolimą kelionę, vertėtų pasirūpinti kastuvu, žibintuvėliu, tempimo lynu, o gal ir šiltesniais drabužiais. BTA specialistas dar rekomenduoja turėti patvarų ledo gremžtuką ir veikiantį telefono įkroviklį. Jei jums to ir neprireiks, galbūt esant reikalui galėsite pagelbėti kitiems.

Parengta pagal BTA Baltic Insurance Company informaciją