Straipsnio nuotrauka 2020-02-25

Parduodate automobilį. Nutraukti ar perrašyti draudimo sutartį?

Nufotografavote automobilį, susitikote su keliais pirkėjais ir galų gale radote savo senajam pagalbininkui tinkamą savininką. Neatsipalaiduokite: parduodant automobilį svarbu pasirūpinti ne tik jo perregistravimu, bet ir privalomuoju draudimu. Kitu atveju neišvengsite problemų tiek jūs, tiek ir naujasis transporto priemonės savininkas.

Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius rekomenduoja draudimo sutartis perrašyti dviem būdais. Pirmasis, kai parduodant transporto priemonę draudimas yra perrašomas naujajam savininkui. Antrasis – nutraukti sutartį su draudiku. Tiesa, antruoju atveju draudimo sutartis nustoja galioti, todėl automobilis tampa neapdraustas, kol naujasis savininkas jo neapdraudžia savo vardu.

Kad nekiltų nesusipratimų, reikia žinoti keletą dalykų. Pirmuoju atveju, kai automobilis parduodamas su privalomuoju draudimu, naujasis savininkas per 15 dienų turi kreiptis į draudimo bendrovę ir persirašyti sutartį. Reikėtų kreiptis į tą pačią draudimo bendrovę, kuri įvertintų naujai rizikas.

Antruoju atveju, senasis savininkas pats turi kreiptis į draudiką ir nutraukti sutartį. Kai nutraukiama sutartis su draudiku, automobilis praranda galimybę dalyvauti eisme iki naujos sutarties sudarymo. Pasak eksperto, sutarties nutraukimo atveju likusi nepanaudota įmoka, atskaičius administravimo išlaidas, yra pervedama į kliento nurodytą banko sąskaitą arba gali būti skirta kitoms su draudimo įmone sudarytoms sutartims apmokėti.

Parduodant automobilį rekomenduojama draudimo sutarties niuansus aptarti iš anksto, netgi įtraukti į pirkimo-pardavimo sutartį. Tai labai svarbu naujajam savininkui, todėl nemalonūs nesusipratimai – garantuoti. Sandorio metu su pirkėju turi būti aiškiai aptarta, kuris variantas bus pasirinktas. Nes juk nesinorėtų gadinti nuotaikos, važinėjant neapdraustu automobiliu.

Draudimo ekspertas R. Pocius pateikia ir pavyzdžių: „Pasitaiko atvejų, kai neaptariamas draudimo perdavimo klausimas, o draudimo polisas yra automobilyje. Tuomet naujasis savininkas bando persirašyti draudimą savo vardu, nors buvęs savininkas po pardavimo kreipiasi į draudimo įmonę dėl sutarties nutraukimo. Kartais nutinka ir taip, kad senasis savininkas atiduoda draudimo polisą pirkėjui, o pats kreipiasi dėl sutarties nutraukimo. Tokiu atveju pirkėjas lieka apgautas.“

Tačiau gali nukentėti ne tik naujasis, bet ir buvęs savininkas: jei draudimas yra „paskolintas“ naujajam savininkui parvažiuoti namo ir šios kelionės metu patenkama į eismo įvykį, buvusio savininko draudimo istorija nukenčia, nors draudimas atsakomybė už sukeltą eismo įvykį ir atitenka naujajam savininkui. 

Todėl draudikai rekomenduoja: nutarėte parduoti arba pirkti automobilį ir sutarėte dėl sandorio – viską kuo greičiau įforminkite „Regitroje“, neišskiriant ir draudimo. Taip išvengsite papildomų rūpesčių.

Parengta pagal "Ergo Insurance" informaciją