Padangos – kada geriausia pasikeisti žiemines į vasarines?
Atėjus balandžio 1 dienai vairuotojai jau gali pasikeisti savo automobilio žiemines padangas į vasarines, remiantis Kelių eismo taisyklėmis (KET). Taip pat, eismo dalyviai automagistralėse ir greitkeliuose galės važiuoti greičiau nei žiemos metu. Vis dėlto, lietuviški orai yra nenuspėjami ir šiais metais balandžio mėnuo mus nustebino gausiais krituliais. Kaip pastebi draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas, norint išvengti galimų netikėtumų kelyje, derėtų būti sąmoningiems ir neskubėti pasikeisti žieminių padangų vadovaujantis tik KET. Neretai orų prognozės nesutampa su taisyklėse nurodytomis datomis, tad verta atkreipti dėmesį ir į sinoptikų pateikiamas orų prognozes.
„Praėjusių metų anomalija turėtų tapti pamoka visiems, kodėl neverta vadovautis vien tik KET, o reikia išlaikyti sveiką protą. Panaši situacija buvo nutikusi ir balandžio pradžioje, kai didžioji dalis vairuotojų suskubo keisti padangas į vasarines neatsižvelgdami į sinoptikų prognozes. Tuomet po kelių šiltesnių dienų vėl pasirodęs plikledis ir sniegas daugeliui pakišo koją, o savo draudimo bendrovėje stebėjome itin išaugusį eismo įvykių skaičių“, – prisimena ERGO atstovas.
Ergo draudimo bendrovės atstovas pripažįsta, jog vos sulaukus KET numatyto padangų keitimo termino, tai suskuba padaryti daugelis vairuotojų. „Kiekvienais metais saugaus eismo ekspertai akcentuoja, kad padangas derėtų keisti tada, kai tai leidžia eismo sąlygos ilgalaikėje perspektyvoje. Deja, kiekvienais metais atsiranda tokių, kurie patarimų nepaiso ir tampa pavasario šaukliais keliuose. Šių vairuotojų kelionės neretai baigiasi grioviuose ar kažkur šalikelėse, kadangi būna neįvertintos vairavimo sąlygos bei pervertinti gebėjimai“ – sako R. Bieliauskas. Tad tokie vairuotojai kiekvienais metais tampa padidintos rizikos grupe ir užima nemažą dalį eismo įvykių suvestinės po balandžio 1-osios dienos.
Deja, yra vairuotojų, kurie pasirūpina padangų pakeitimu dar iki KET numatytos datos, taip pažeisdami taisykles. Tad šiuo atveju, verta atkreipti dėmesį, jog patyrus eismo įvykį, draudimo bendrovės ne visais atvejais padengtų patirtą žalą. Žinoma, atsiranda atvejų, kai daugiau problemų kyla tiems, kurie turi dygliuotas padangas. KET taisyklėse numatyta, jog po balandžio 10 dienos, automobilius su dygliuotomis padangomis eksploatuoti draudžiama, tačiau oro sąlygos neretai būna prastos vairuoti automobilį su vasarinėmis padangomis. Čia iškyla dilema, kaip teisingai turėtų pasielgti vairuotojas – rūpintis savo saugumu ar rizikuoti gauti baudą.
„Taip, KET yra aiškiai nurodyta, kad po balandžio 10 dienos vairuotojams draudžiama važinėti su dygliuotomis žieminėmis padangomis. Tačiau Lietuvoje jau yra buvę atvejų, kai atsižvelgdama į esančią situaciją, Susisiekimo ministerija šį terminą pratęsia dar bent mėnesiui. Manyčiau, kad valdžia ir šiemet vairuotojams neleis rizikuoti savo saugumu bei esant reikalui priims teisingus sprendimus“, – viliasi draudimo ekspertas. Dygliuotų padangų naudojimo pratęsimo klausimą Susisiekimo ministerija turėtų svarstyti balandžio mėnesio pradžioje, po šventinio savaitgalio.
Na, o kaip pataria Ergo draudimo bendrovės atstovas R. Bieliauskas: „Jeigu svarstytume visus argumentus „už“ ir „prieš“, kodėl neverta skubėti pirmosiomis balandžio mėnesio dienomis keisti žieminių padangų į vasarines, tai prieštaraujančių argumentų praktiškai nebelieka. Jei nurodytas terminas ir pasibaigs, o žiema užsibus, neabejoju, baudų jums dėl dygliuotų padangų niekas nedalins ir techninės apžiūros nepanaikins. Visi kiti argumentai yra susiję tik su eismo dalyvių saugumu. Jei vadovausitės blaiviu protu ir orų prognozėmis, neskubėsite pasikeisti padangų, jūsų kelionės nuo to bus tik saugesnės“.
|ERGO Insurance informacija