Straipsnio nuotrauka 2023-09-19

Nuostoliai keliuose auga žaibiškai: vairuotojai raginami prisiminti keletą svarbių taisyklių

Ruduo atneša ne tik naujus mokslo metus, bet ir nuostolius vairuojantiems. Artėjant savaitgaliui draudikai atkreipia dėmesį į pastarųjų metų itin didėjantį savaitgalių dienomis patiriamų nuostolių augimą dėl eismo įvykių keliuose. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, praėjusiais metais savaitgalių įvykių skaičius padidėjo 118 proc., tuo tarpu šiokiadienių metu padidėjo tik 5 proc. Šiemet nelaimių augimas savaitgaliais toliau tęsiasi, todėl keliautojai yra įspėjami būti atsargūs.

Pastebimas savaitgaliais patiriamų nuostolių augimas

Kasmet Lietuvoje yra tokių savaičių, kai šventinės ar nedarbo dienos padeda pratęsti savaitgalius. Tomis dienomis daugelis šalies gyventojų planuoja išvykas su šeimomis ir keliones po Lietuvą.  Kaip pastebi „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis, su ilgais savaitgaliais ir ilgesnėmis kelionėmis taip pat susiję ir nuostolių skaičiai šalies keliuose, todėl keliautojai raginami būti budrūs. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, per pirmus penkis šių metų mėnesius už patirtus nuostolius keliuose buvo išmokėta daugiau nei 18 mln. eurų. Pernai per tą patį laikotarpį išmokų suma šiek tiek viršijo 16 mln. eurų, o 2021 m. išmokos siekė beveik 13 mln. eurų per pirmus penkis metus.

„Matome aiškią tendenciją, kad didėja ne tik bendra nuostolių suma, tačiau ženkliai auga būtent savaitgaliais dėl eismo įvykių patiriamos žalos. Per metus nuostoliams savaitgaliais padengti skirtos sumos augo beveik 133 proc., lyginant 2022 ir 2021 m.“, – sako Žalų departamento vadovas. Anot A. Juodeikio, pirmuosius penkis šių metų mėnesius savaitgaliais jau užfiksuota 26 proc. daugiau nelaimingų įvykių keliuose nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.

Kas svarbu, jei norite keliauti saugiai?

Lietuvoje kelionių niekas nevaržo: pandemija pasibaigė, oras geras, dėl to ir žmonių daugiau keliuose. „Panašu, kad lietuviai ima daugiau keliauti po savo šalį, galbūt pandemija kiek pakoregavo įpročius. Tai yra išties sveikintina, tačiau artėjant ilgajam savaitgaliui norisi dar kartą akcentuoti, kad vairuotojai būtų atsargūs bei atidūs, norėdami išvengti nelaimių kelyje“, - pažymi draudimo bendrovės ekspertas.

Nelaimių skaičių rekordus matome būtent savaitgaliais ir vasarą. Pasak A. Juodeikio, nelaimių skaičiui gali turėti įtakos tai, kad žmonės būna labiau atsipalaidavę, todėl lėčiau sureaguoja į pavojingas situacijas. Pasitaiko, kad į kelią išbėga laukiniai žvėrys, saulė spindi ir gali sumažinti matomumą. Be to, savaitgaliais žmonės linkę eksperimentuoti su naujais maršrutais ir aplankyti nepažįstamas vietas, kas taip pat gali padidinti nelaimingų atsitikimų tikimybę.

Nei vienas žmogus nenori, kad atsitiktų nelaimė, dėl to reikia paisyti keleto svarbių taisyklių:
• Net jei tai savaitgalio laisvalaikis, prie vaiko neatsipalaiduokite. Laikykitės leistino greičio, eismo taisyklių ir laikykite saugų atstumą nuo kitų transporto priemonių.
• Dairykitės, ypač važiuodami anksti ryte ar vakare, kad išvengtumėte susidūrimo su žvėrimis kelyje. Taip pat būkite atidūs važiuodami pro miškus, pievas ir laukus, kur laukiniai gyvūnai gali būti labiau aktyvūs.
• Savaitgaliais daugiau žmonių apsipirkinėja, todėl dažniau atsiranda įvykių, susijusių su automobilių įbrėžimais ir įvažiavimais atidarant duris automobilių aikštelėse.
• Stenkitės statyti automobilį atokiau ir patogioje vietoje, kad galėtumėte išvengti avarijų ir nelaimingų nutikimų.
• Prisiminkite, kad net jei nuostoliai patiriami be kitos transporto priemonės judėjimo, tokius įvykius valstybė laiko draudžiamaisiais, o pasišalinimas iš įvykio vietos gali turėti rimtų teisinių padarinių.
• Kelionėms į nepažįstamas vietas pasirinkite stovėjimo vietą atidžiai: rinkitės apšviestas ir saugias vietas, kad išvengtumėte nepageidaujamų situacijų.
• Kviečiame pasirūpinti savo automobiliu ir savimi, neskubėkite, važiuokite saugiai ir išvenkite nereikalingų problemų.

Parengta pagal AB "Lietuvos draudimas" informaciją