Nevalytos krosnys ir kaminai – pavojus būstui: kaip jo išvengti
Įpusėjus rudeniui ir belaukiant žiemos pats laikas pasirūpinti židiniais ir krosnimis tam, kad šildymo sezonas nesukeltų papildomų rūpesčių namų savininkams.
Kai kuriose šalyse kaminų valymas ir krosnių priežiūra reglamentuojama įstatymų, o gaminiams privalomos atitikties deklaracijos. Kasmet reikia gauti atitinkamą dokumentą, įrodantį, kad atlikta kamino apžiūra. Pavyzdžiui, Estijoje galioja Priešgaisrinės saugos įstatymas, pagal kurį profesionalus kaminkrėtys turi išvalyti daugiabučių namų ir kotedžų šildymo sistemas vieną kartą metuose. Privačių namų savininkai kaminą gali valyti patys, tačiau jie privalo nepamiršti, kad bent kartą per penkerius metus licencijuotas specialistas turi jį apžiūrėti. Kaminkrėtys užfiksuoja duomenis šildymo įrangos portale bei išduoda elektroninį atliktų darbų aktą, patvirtinantį šildymo sistemos techninės būklės tinkamumą.
Lietuvoje kaminų ir krosnių priežiūra kol kas remiasi rekomendacijomis. Bendrosiose priešgaisrinės saugos taisyklėse nurodoma, kad suodžius iš dūmtakių ir krosnių privalu išvalyti prieš kiekvieną šildymo sezoną, o jo metu reikia valyti ne rečiau kaip kartą per ketvirtį. Be to, svarbu žinoti, kad viryklė, židinys ar krosnis, kuriais reguliariai naudojamasi, bei jų kaminai ir dūmtraukiai, privalo būti valomi pagal poreikį arba kaip nurodo šių įrenginių dokumentai. Anot specialistų, valyti reikia tokiu dažnumu, kad nekiltų suodžių užsidegimo pavojus.
Atkreiptinas dėmesys, kad individualiuose namuose, vasarnamiuose, sodo nameliuose, ūkiniuose pastatuose ar nedideliuose pastatuose krosnies, židinio, viryklės bei kamino ir dūmtraukio valymu reikia pasirūpinti patiems.
Labai svarbu, jog šildymo įrenginys būtų sumontuotas pagal visus sistemos darbo efektyvumą užtikrinančius reikalavimus. Patartina, kad prie šildymo įrenginio grindų danga būtų nedegi. Patalpos turi būti šildomos naudojant sausas medžiagas – malkas ar briketus. Reikėtų itin vengti deginti bet kokias pakuotes ir šiukšles.
Didžiausią pavojų kelia dūmtraukyje besikaupiančios ir galinčios užsidegti suodys. Bloga šildymo įrenginių trauka taipogi gali būti pavojinga. Kai kaminas nevalomas, degimo procesas šildymo įrangoje yra slopinimas, todėl patalpoje gali pradėti kauptis anglies monoksidas. Jis dažniausiai prasiskverbia pro sklendės tarpus ir šildymo įrangos dureles.
Specialistai įspėja, kad neišvalytas kaminas arba sugedęs šildymo sistemos įrenginys gali tapti gaisro priežastimi. Tai viena dažniausių nelaimingų atsitikimų namuose priežastis šildymo sezono metu. Prieš beveik penkerius metus dūmų detektorius tapo privalomas, todėl būtina pasirūpinti ir jį įtaisyti visose gyvenamosiose patalpose.
5 svarbiausi patarimai, kaip užtikrinti saugumą namuose kūrenimo sezono metu:
1. Naudokite tik sausą kurą.
2. Įsitikinkite, kad į šildymo įrenginį (viryklę, krosnį, židinį, pirties krosnelę ir pan.) patenka pakankamai oro. Dūmtraukiai turi dvi padėtis – visiškai atidaryta arba uždaryta.
3. Jokiu būdu nedeginkite statybinių atliekų (dažytų, lakuotų, beicuotų lentų, pakuočių, plastiko ir pan.).
4. Kuras visiškai sudega tik tuomet, kai jis deginamas sausas, o į šildymo įrenginį patenka pakankamai oro.
5. Prireikus pagalbos nedvejodami kreipkitės į profesionalų kaminkrėtį, kuris patars, kaip efektyviau deginti kurą šildymo įrenginyje.
Parengta pagal akcinės draudimo bendrovės „Gjensidige" informaciją