Straipsnio nuotrauka 2017-06-14

Netikėti finansiniai nuostoliai vasarą

Šiltų orų ir atostogų laukia ne tik kiekvienas dirbantis asmuo, bet ir visi moksleiviai, kuriems vasara – tai metas, kai gali užsimiršti nuo mokslų ir praleisti visą dieną žaisdamas su draugais. Vis dėlto, draudikai įspėja, kad artėjančios vasaros metu neatsargus vaikų elgesys gali atnešti nemažai problemų ir finansinių nuostolių. Draudimo bendrovė BTA pastebi, jog statistiškai nepilnamečių išdaigos didžiausią grėsmę kelia namų turtui. O vidutinė tokio įvykio žala gali siekti net 300 Eur. Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Civilinės atsakomybės draudimo skyriaus vadovė Aušra Puodžiūnienė taip pat priduria, jog neretai tėvai net nežino, kada yra atsakingi už savo vaikus ir jų sukeltus finansinius nuostolius.

BTA draudimo bendrovės – M. E. Goliančik akcentuoja: „Mūsų užsakymu „Vilmorus“ atlikta apklausa rodo, kad vasarą namuose leidžia 30 proc. vaikų, tad natūralu, kad būtent šiltuoju periodu fiksuojama daugiausia žalų namų turtui. Tuo tarpu atvejų, kai dėl vaikų elgesio nukenčia kaimynų turtas ar padaromi nuostoliai viešose erdvėse, nėra daug – šiuolaikinė jaunoji karta daugiau laiko praleidžia ne dūkdami kiemuose, bet namuose prie kompiuterių ar įvairių kitų išmaniųjų įrenginių“. Todėl vis dažniau registruojami įvykiai susiję su išmaniųjų įrenginių stiklo dūžiais, buities prietaisų gedimais. Informacinės technologijos bei prietaisai šiomis dienomis tapo neatskiriama šiuolaikinių vaikų gyvenimo dalimi, o ribos tarp virtualaus pasaulio ir realybės dažniausiai išnyksta.

„Administravome žalą, kai vaikas sudaužė televizorių, mėgindamas lyg į futbolo vartus spirti kamuolį. Šie įrenginiai jiems tampa tarsi tikrovės dalimi, skirtumas išnyksta. Kita vertus, pagal žalų dydžius galime matyti, kad ir suaugusiųjų „žaisliukai“ tampa vis prabangesni, tačiau ne visi suaugusieji juos labai saugo, o ir vaikų nesupažindina su tinkamu jų naudojimu“, – sako M. E. Goliančik. Todėl draudikai pataria, vaikų išdaigos yra neišvengiama vaikystės dalis, tačiau tėvai taip pat turi atsakingiau elgtis su elektros prietaisais esančiais namų aplinkoje, nepalikti mobiliųjų ar kitų įrenginių lengvai prieinamose vietose be priežiūros.

Neretais atvejais pavojai tyko ir tuomet, kai užsukama į svečius pas draugus su visa šeimyna, ypač turint nepilnametį vaiką. Tikimasi, jog vakaras prabėgs ramiai ir saugiai, tačiau viskas gali baigtis ir ne taip, kaip tikimasi. Dažnu atveju, net nepagalvojame, jog galime susidurti su neplanuota situacija, kuomet svečiuose bežaidžiantis vaikas sulaužo šeimininkų atžalos žaislą, sudaužo vazą ar apgadina kitą turtą. Na, o blogiausiu atveju, dėl neatsargaus vaikų elgesio kyla grėsmė ne tik turtui, bet ir jų pačių sveikatai: susipykę vaikai apmėtė vienas kitą kietais ir pavojingais žaislais ar daiktais. „Į visas šias situacijas patekusiems tėvams reikėtų žinoti, kad pagal Civilinio kodekso nuostatas už vaikų iki 14 metų padarytą žalą atsako tėvai ar globėjai – nesvarbu, ar ta žala yra trečiojo asmens sveikatai ar turtui. Jei tėvai įrodo, kad žala atsirado ne dėl jų kaltės, tuomet atlyginti nuostolių nereikia. Kitais atvejais tėvai ar globėjai privalo padengti žalą“, – teigia „ERGO Insurance“ Lietuvoje specialistė A. Puodžiūnienė.

Kaip „ERGO Insurance“ Lietuvoje atstovė teigia: „Būti tėvais yra pats sunkiausias darbas – jis reikalauja ne tik kantrybės, bet ir nuolatinio dėmesio. Dažnai tėvai namų aplinkoje patiria nuostolių, tokių kaip sudaužyti indai, apgadinti baldai ar būsto apdaila, ir yra linkę susitaikyti su jais kaip neišvengiamais. Daugiau ginčų kyla, kuomet vaikai atsiduria ne namų aplinkoje – lauke, kieme, svečiuose, – ir dėl jų veiksmų kyla skriaudų kitiems“.

O tam, kad jaustumėtės saugiau ir ramiau, egzistuoja draudimo bendrovės, kurios gali padėti išvengti galimų finansinių nuostolių tiek namuose, tiek svečiuose ar siekiant apsaugoti savo atžalą nuo susižalojimo. Draudikai atkreipia dėmesį, jog asmens civilinės atsakomybės draudimas gali padengti išlaidas, kuomet atsiranda vaikų sukelti nuostoliai kitiems asmenims. Turto draudimas apsaugo įvykus netikėtiems nutikimams Jūsų pačių namuose. Nelaimingų atsitikimų draudimas – apsauga Jūsų atžalai, kuri linkusi aktyviai leisti savo laisvalaikį.

ERGO ir BTA informacija