Straipsnio nuotrauka 2023-05-08

Netikėtai šaltas pavasaris: ką sinoptikai sako dėl padangų keitimo?

Balandžio pradžioje atėjo metas, kai atėjo laikas automobiliams „avėti vasarinius batus“. Tačiau šiemet meteorologai ragina stebėti ne tik kalendorių, bet ir prognozes, kurios negarantuoja šiltų orų dar greitai. Žinią vairuotojams siunčia ir rinkodaros ekspertai, primenantys, kad šiemet padangų keitimas kainuos brangiau, o bandymas apgauti ar sutaupyti gali nepasiduoti.

Nuo balandžio 10 d. kelių eismo taisyklės rašoma (KET), kad draudžia važinėti transporto priemonėmis su dygliuotomis padangomis. Dažniausiai šias padangas renkasi kaimo gyventojai ar sodybų šeimininkai, kurie važiuoja švariais keliais. Šie vairuotojai kelyje turi būti labai atidūs ir stebėti temperatūrą ir eismo sąlygas. Draudimo ekspertų teigimu, įprastai žieminėmis padangomis miesto gatvėse ir užmiestyje važinėjantys vairuotojai galės jaustis saugiau, nes KET vasarą nedraudžia transporto priemonių su nedygliuotomis žieminėmis padangomis.

Mėnesio pradžia dar bus šalta

Šių metų balandžio ir gegužės pirmoje pusėje vyraujančios temperatūros bus žemesnės už daugiametį vidurkį. Deja, teks palaukti šiltesnių dienų, pavyzdžiui, nes balandžio ir gegužės pradžioje Lietuvą pasieks ir daug šalto oro. Dienomis temperatūra šiek tiek viršija nulį, o naktimis bus šalta. Kalbant apie Susisiekimo departamentą, šiuo metu neplanuojama keisti dygliuotų padangų naudojimo sąlygų. Tačiau balandžio pradžioje bus stebimos orų prognozes. Pirmiausia vairuotojai patys turi įvertinti eismo situaciją ir ar saugu važiuoti. Jei keitėte padangas į vasarines ir abejojate, ar oro sąlygos bus tinkamos keliauti, verčiau apsvarstykite kitus keliavimo būdus, o ne į nuotykių kupiną kelionę automobiliu. Vairuotojus, naudojančius nedygliuotas žiemines padangas, raginama atidžiai stebėti ilgalaikes orų prognozes, ypač nakties temperatūrą. Kai būsite tikri, kad net naktį temperatūra nenukris žemiau 2-3 laipsnių šilumos, galite drąsiai planuoti padangų keitimą.

Kad ir nekeisite padangų šią savaitę, sutaupyti tikrai neišeis

Padangų keitimas vasarą skiriasi nuo padangų keitimo rudenį, todėl šį sezoną neskubėkite. Kelių eismo taisyklės numato, kad automobilius su vasarinėmis padangomis draudžiama važiuoti nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. Vairuotojai, anksti pasikeitę padangas į vasarines, gali turėti blogos patirties su kelių policija. Tačiau protingi vairuotojai jau pradėjo rezervuoti serviso laiką automobilių servise. Kai kurie vairuotojai visą vasarą važinėja su žieminėmis padangomis, kad pakankamai nusidėvėtų automobilių padangos. Nors pagal įstatymus tai nedraudžiama, ekspertai teigia, kad tokiu būdu sutaupyti pinigų neįmanoma, o saugumas bus mažesnis. Jau šiemet padangų keitimo kaina turėtų būti 5-10 proc. didesnė nei praėjusiais metais tame pačiame servise.

Kaip tinkamai utilizuoti nenaudojamas padangas?

Keičiant padangas kai kuriems vairuotojams tenka svarstyti, ką daryti su senomis padangomis perkant naujas. Tačiau senų atliekų išmetimas ne visada yra nemokamas. Jei padangas keičiate sezoniškai padangų pardavėjo autoservise, viskas labai paprasta. Uždedate naujas vasarines padangas, o senas paliekate garaže, kuris tuo ir pasirūpina, nes tai įskaičiuota į padangų pardavimo kainą. Taip pat gali nemokamai grąžinti senas padangas tiesiai pardavėjui. Perkant padangas vienoje vietoje, o jas keičiant kitur, gali tekti susimokėti papildomai. Taip yra todėl, kad tarnybos, kurios neparduoda padangų, turi jas išmesti pačios. Paslauga kainuoja apie 20-25 centus už kilogramą padangų be PVM.

Standartinio padangų komplekto utilizavimo kaina yra apie 12 eurų. Tai labai nemaža suma licencijuotam montuotojui, kuris už padangų keitimą gali prašyti apie 30 eurų. Kita vertus, didesni autoservisai gali maloniai priimti naudotas padangas ir padengti išvežimo išlaida. Tiesa, net jei padangų pirkimo ir keitimo vieta nėra ta pati, o autoserviso įmonė nepriima nemokamai, vairuotojas vis tiek gali atsiųsti padangų komplektą į negabaritinį šiukšlių išvežimo punktą mieste nemokamai kasmet.

Parengta pagal AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialo Lietuvoje informaciją