Straipsnio nuotrauka 2017-06-06

Nelaimingi atsitikimai nutinka ne tik išvykų metu

Vasara, tai metas, kai žmonės dažniau išeina iš namų ir renkasi keliauti šiltu metų laiku, tačiau dalis žmonių lieka namuose ir imasi namų ruošos darbų ir darbų kieme ir soduose.

Remiantis draudimo bendrovės BTA duomenimis net 30 proc. visų nelaimingų atsitikimų nutinka namuose. Kaip teigia draudikai, neretai žmonės yra susiformavę įsitikinimus, jog didžiausi nelaimingi atsitikimai mūsų tyko kelionėse, tačiau kaip teigia BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Marekas Ernestas Goliančikas, toks požiūris nėra visiškai teisingas. Dažniausiai net nesusimąstome, jog langų valymas, užuolaidų kabinimas, dulkių valymas nuo sekcijų ar aukščiau pakabintų lentynų yra rizikinga veikla, kuri gali lemti nelaimingą atsitikimą.

Kaip teigia Medicinos diagnostikos ir gydymo centro ortopedė-traumatologė Rūta Banytė: „Skubios pagalbos priėmimo skyriuje teko ne kartą susidurti su nukentėjusiais asmenimis, kurių traumos yra nukritimo pasekmė. Didelė dalis jų – buitiniai susižeidimai: palipo ant kėdės tam, kad pakabintų užuolaidas, neišlaikė pusiausvyros ir nukrito. Tokius nutikimus dažniausiai lydi lengvesni sumušimai, bet pasitaiko ir išnirimų ar netgi lūžių“. Todėl iš pažiūros saugioje namų aplinkoje nesame apsaugoti nuo galimų atsitikimų ypač jei elgiamės neatsargiai. O kaip teigia specialistai, patiriamos traumos varijuoja nuo paprasčiausių galūnių raiščių patempimų iki šių raiščių plyšimų, minkštųjų audinių pažeidimų ar net sudėtingų kaulų lūžių.

Tą patį pastebi ir BTA atstovai, didžiausios buitinės nelaimės įvyksta tada, kai susižalojama nukritus iš didesnio aukščio. „Medžiams genėti ar namams perdažyti dažnai naudojamos savadarbės konstrukcijos, kopėčios ar tiesiog baldai. Itin nesaugus pasirinkimas – naudoti kėdes ar staliukus su ratukais. Sodybose, soduose neretai lipama ant medinių, papuvusių, praradusių tvirtumą kopėčių ar tiesiog karstomasi ant tų pačių genėjamų medžių“, – pastebi BTA specialistas. Tokiais atvejais vidutinė draudimo išmoka dėl patirto sužalojimo svyruoja nuo 150 iki 300 eurų. Todėl atkreipiame dėmesį, jog pagrindinė šių nelaimingų atsitikimų priežastis yra žmonių neatsargumas.

Traumatologė R. Banytė priduria, jog dažniausiai tokio pobūdžio atsitikimai ir sužalojimai įvyksta vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau neretai pasitaiko ir jaunų žmonių, kurie pervertina savo jėgas bei koordinaciją. Vis dėlto, kaip  teigia M. E. Goliančik: „Amžius šiuo atveju ne kriterijus – neapdairiai elgiasi ir vyresni, ir jauni žmonės. Be to, aiškiai matome, kad nelaimingiems atsitikimams namų aplinkoje būdingas sezoniškumas. Traumų padaugėja pavasarį, kai žmonės intensyviau tvarkosi namuose, taip pat prasideda sodybų priežiūros ir atnaujinimo metas, sodo darbai, kurie reikalauja palypėti kiek aukščiau. Taip pat daugiau įvykių užregistruojame po švenčių “. Todėl draudikai siūlo prieš kiekvieną palypėjimą namuose įsitikinti:
• ar lipimo konstrukcija yra stabili,
• ar pavyks išlaikyti pusiausvyrą,
• ar aplinkui nėra aštrių kampų, į kuriuos galima susižeisti,
• ar šalia yra žmogus, galintis padėti.

„Nors būtent namuose jaučiamės saugiausi, tačiau statistika byloja, kad kas trečias nelaimingas atsitikimas nutinka artimiausioje namų aplinkoje. Panašu, kad žmonės tiesiog atsipalaiduoja ir pamiršta elementarias saugumo taisykles. Žinoma, mūsų namai – mūsų tvirtovė, tačiau ir joje būtina elgtis apdairiai. „Namų akrobatu“ gali tapti ir jaunas vyras, ir garbaus amžiaus sulaukusi senolė, jei rizikuoja susistatyti po ranka esančius baldus vieną ant kito ir greitai atlikti planuojamą buities darbą“, – pastebi M. E. Goliančik.

Linkime nepervertinti savo jėgų ir saugiai darbuotis namuose bei sode!

Draudimo bendrovės BTA informacija, šaltinis www.bta.lt