Straipsnio nuotrauka 2018-07-17

Nauja tvarka ir naujos problemos

Jau praėjo pakankamai laiko, kad vairuotojai apsiprastų su nauja tvarka – nuo liepos 1 dienos nebėra prievolės kartu su savimi turėti privalomojo draudimo liudijimo, automobilio techninės apžiūros bei jo registravimo dokumentų ir žinoma, vairuotojo pažymėjimo. Šiuo metu užteks turėti tik asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, visą kitą informaciją policijos pareigūnai patikrins duomenų bazėse. Vis dėlto, draudimo bendrovės atkreipia dėmesį, jog kai kuriais atvejais, vairuotojai privalo būti itin budrūs – dėl žaliosios kortelės turėjimo bei eismo įvykio deklaracijos pildymo.

„Įstatymo pakeitimai įsigalios tik Lietuvos teritorijoje, todėl tie, kurie automobiliu ketina vykti atostogų į užsienį ar dažnai vairuoja ne Lietuvoje, turėtų nepamiršti, kad išvykus iš Lietuvos užsienio šalių pareigūnams gali neužtekti tik asmens tapatybę patvirtinančio dokumento. Užsienyje pareigūnai mūsų vairuotojų galės paprašyti ir vairuotojo pažymėjimo, ir draudimo dokumentų, taip pat automobilio registracijos dokumento bei techninės apžiūros kortelės“ – sako Gjensidige draudimo bendrovės draudimo produktų, rizikos vertinimo ir kainodaros vadovas Baltijos šalims Andrius Dambrauskas.

Draudimo bendrovės į tai atkreipia dėmesį, kadangi šiuo metu Europos Sąjungoje nėra galiojančios vieningos sistemos, kurioje būtų galimybė patikrinti visą informaciją apie vairuotoją. Todėl Gjensidige draudimo bendrovės atstovas pataria: „Vykti į Baltarusiją, Ukrainą ar Rusiją be žaliosios kortelės nerizikuokite. Europos Sąjungos valstybėse ją fiziškai turėti nėra privaloma. Tačiau ir Latvijoje, Lenkijoje, Vokietijoje ar kitose ES šalyse vairuotojai gali susidurti su nesklandumais – užsienio pareigūnai tikrina tik popierinius draudimo dokumentus, nes vieningos elektroninės sistemos Europos Sąjungoje nėra“. Dėl šios priežasties, geriausia su savimi turėti ne tik asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, bet ir žaliosios kortelės originalą.

Draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovo A. Žiukelio teigimu nauja tvarka gali sukelti dar daugiau problemų dėl eismo įvykio deklaracijos užpildymo. Kaip pastebi draudimo bendrovės, iki šiol pasitaikydavo atvejų, kai vairuotojai neteisingai užpildydavo eismo įvykio deklaraciją turėdami privalomojo automobilių draudimo liudijimą su savimi, todėl nauja tvarka gali lemti šių klaidų augimą. „Ir dabar pasitaiko situacijų, kai žmonės įdėmiau pažvelgę į užpildytą deklaraciją vėliau atsitokėja, kad ji pildyta neteisingai, netiksliai, įvykio aplinkybės nurodytos kitokios nei buvo iš tiesų. Po to, kai nebereikės vežiotis vairuotojo pažymėjimo bei draudimo liudijimo, žmonės turi būti dar budresni: svarbu ne tik nepaleisti kaltininko, bet ir įsitikinti, kad deklaracija pildoma įvykyje dalyvavusio asmens vardu, duomenys nurodomi teisingai. Taip pat būtinai užpildykite deklaracijos grafas, skirtas kontaktams, nes jie reikalui esant leis susisiekti su įvykio dalyviu“, - sako BTA draudimo bendrovės atstovas.

Vis dėlto, Gjensidige draudimo bedrovės atstovas pataria: „Jei liudijimo su savimi neturėsite, draudimo sutarties duomenis galite rasti Draudikų biuro informacinėje sistemoje www.cab.lt. Bet dar paprasčiau būtų nusifotografuoti tiek draudimo sutartį, tiek vairuotojo pažymėjimą bei automobilio registracijos liudijimą, kad esant reikalui galėtumėte operatyviai, nesudarydami kliūčių kitiems eismo dalyviams, greitai ir išsamiai užpildyti eismo įvykio deklaraciją“. Tokiu atveju sutaupysite laiko ir išvengsite nepatogios situacijos, kai tenka ieškoti asmens, kuris galėtų surasti savininko vardu sudarytą draudimo liudijimą. Tam pritaria ir A. Žiukelis: „Dokumentų nuotraukos tikrai gali praversti. Savo ruožtu vairuotojams siūlyčiau pirmiausia ne asmenukę avarijos vietoje pasidaryti, bet nufotografuoti ar nufilmuoti abi transporto priemones, eismo įvykio aplinkybes taip, kad matytųsi aplinka, kelio ženklai, žymėjimas. Tai gali labai praversti, jeigu kiltų klausimų dėl atsakomybės ar sugadinimų“.
Todėl norime atkreipti dėmesį, jog dokumentų turėjimas, ypatingai privalomojo draudimo liudijimo, palengvins situaciją, kai reikės pildyti eismo įvykio deklaraciją arba važiuojant už Lietuvos ribų. Primename, jog teisingai užpildyta eismo įvykio deklaracija padeda greičiau ir lengviau įvertinti eismo įvykio metu patirtus nuostolius bei atlyginti žalą. Na, o dokumentų turėjimas patikrinimo metu gali palengvinti pareigūnų darbą bei sutrumpinti patikros laiką sustabdymo metu.

Gjensidige ir BTA informacija