Straipsnio nuotrauka 2020-05-05

Naudingi patarimai, kaip elgtis užklupus audrai

Įpusėjęs pavasaris Lietuvoje lepina šiltais ir saulėtais orais bei kviečia žmones daugiau laiko praleisti lauke. Tačiau daugelis sutiks, kad Lietuvos kraštui yra būdingas orų nepastovumas – vieną dieną gali džiuginti saulė, kitą – užklumpa nerimstantys vėjo gūsiai. Atėjusi audra gali pridaryti begalės nuostolių, todėl draudimo ekspertai dalinasi patarimais ir rekomendacijomis, kurių reikėtų laikytis, siekiant išvengti nuostolių ir nelaimių bei aptaria dažniausiai patiriamas žalas.

Remiantis draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ sukauptais duomenimis, daugiausia nuostolių audra ir stiprus vėjas padaro turtui – išdaužti pastatų langai, apgadinti namų stogai, lietvamzdžiai, balkonų apdailos ir lauke palikti daiktai. Itin didelius nuostolius patiria ir automobilių  savininkai. Juos apgadina užvirtę medžiai ir kiti vėjo nešami daiktai. Tokios žalos, pasak draudimo bendrovės, siekia vidutiniškai apie 400 eurų.

Žalų departamento vadovas Mindaugas Balinskas dalinasi 10 esminiais patarimais, kaip elgtis užklupus audrai ar stipriam vėjui:

1. Visų pirma rekomenduojama likti namuose.
2. Uždaryti visus langus, orlaides, balkonus ir duris.
3. Jei jūsų balkonas ar terasa neįstiklinta, rekomenduojama iš ten išnešti visus baldus, vazonus ir kitus daiktus, kurie gali būti nublokšti vėjo.
4. Patartina išjungti visus nebūtinus elektros prietaisus – televizorių, kompiuterį, lygintuvą ir pan. Taip pat žaibuojant nestovėti prie lango, nekalbėti mobiliuoju ar laidiniu telefonu.
5. Verta žinoti, ar nutrūkus elektros tiekimui, turite namuose veikiantį prožektorių.
6. Pasirūpinti vyresnio amžiaus giminaičiais ar kaimynais, juos perspėti apie artėjančią audrą.
7. Vengti vaikščioti po miškingas vietas, neiti prie elektros stulpų, statybviečių ar reklaminių stendų.
8. Automobilių rekomenduojama nestatyti po medžiais, elektros stulpais ar arti gatvės ženklų. Patartina juos laikyti po stogu – požeminėse stovėjimo aikštelėse, garaže.
9. Pamačius lauke nuvirtusius medžius – jų neliesti. Ant jų gali būti užvirtę elektros laidai. Tokiu atvejus skambinkite 112 ir informuokite apie situaciją.
10. Jeigu jūsų namai nukentėjo nuo audros, pirmiausia imkitės saugos priemonių, kad nuostoliai nebūtų didesni. Būtinai praneškite draudimui apie patirtą žalą ir kol žala nebus patvirtinta, nepradėkite remonto darbų.

Parengta pagal „Compensa Vienna Insurance Group“ informaciją