Mokomieji automobiliai – vis dar nemėgstami patyrusių vairuotojų
Kiekvieną dieną didžiųjų miestų gatvėse sutinkame automobilių su mokymo ženklu „M“. Tai mokomieji automobiliai, kurie padeda jauniesiems vairuotojams įgusti valdyti transporto priemonę eisme. Tačiau, didžioji dalis įgudusių vairuotoju neretai pamiršta, kad važiuojant šalia tokių transporto priemonių privalo elgtis ypatingai atsargiai. Todėl matome, jog gatvėse, kuriose sutinkama mokomoji transporto priemonė, elgiamasi neatsakingai ir netinkamai, stokojama supratingumo dar nepatyrusiam ir jaunam transporto priemonės valdytojui.
Ergo draudimo bendrovės ekspertas sutinka, jog besimokantys vairuotojai vis dar nėra gerbiami. Juk normalu, kad nepatyręs vairuotojas už vairo jaučiasi nepatogiai ir nejaukiai pirmą kartą sėdėdamas už automobilio vairo dėl patirties ir įgūdžių trūkumo. „Nereikia net sėdėti mokykliniame automobilyje, kad pajaustum, kiek kitų klaidoms yra nepakantūs kai kurie vairuotojai. Ką jau bekalbėti apie besimokančius vairuoti, kurie stresą jaučia jau vien sėdėdami prie vairo. O jei dar padaro vieną kitą klaidą ir kažkas iš galo pradeda reikšti savo nepasitenkinimą, tai klaidų gali tik padaugėti“, – teigia draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas.
Tai, jog nepakantumas jauniems besimokantiems vairuotojams Lietuvos gatvėse vis dar aukštas, pastebi ir nauji vairuotojai: „Kai mokiausi vairuoti Vilniuje, kiekviena pamoka buvo paženklinta bent keliais incidentais su kitais vairuotojais. Jie dažnai naudodavo garsinį signalą, rodydavo necenzūrinius gestus, nevengdavo atsidarę langą paburnoti, o kartais buvo pasiruošę net ir išlipti iš automobilio. Tuo tarpu vėliau mane aplenkę, jie patys nerodydavo posūkio signalų, nepaisydavo eismo juostų ar kelio ženklų“, – savo patirtimi dalinosi neseniai vairavimo kursus baigęs vairuotojas.
Kaip rodo Ergo draudimo bendrovės atliktas tyrimas, didžioji dalis avarijų, susijusių su mokomaisiais automobiliais, įvyksta dėl per staigaus stabdymo, ir gale važiuojantis automobilis nespėja laiku sustabdyti savo transporto priemonės ir atsitrenkia. Žinoma, daugiausiai dėl to kaltinami nepatyrę vairuotojai, tačiau remiantis Kelių eismo taisyklėmis (KET), kaltas yra tas, kuris nepaisė saugaus atstumo tarp transporto priemonių. Tai labiausiai piktina patyrusius vairuotojus, tačiau užmirštama, jog tai naujas vairuotojas, kuris dar tik bando apsiprasti su transporto priemone.
„Nors KET aiškiai parašyta, kad būtina laikytis saugaus atstumo iki kitų transporto priemonių, šį punktą dažnas primiršta. Visgi, gatvėje pamačius vairavimo mokyklos automobilį, šis punktas turėtų tapti kertinis. Taip pat atsargiau reikėtų šiuos automobilius ir apvažiuoti. Neretai pasitaiko atvejų, kai mokinys sugeba sumaišyti akceleratorių su stabdžiu ir atvirkščiai, taip pat gali atlikti netikėtą manevrą į šoną, o kiti eismo dalyviai tam būna nepasiruošę“ - pastebi draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas.
„Esminis patarimas yra toks: pamačius vairavimo mokyklos automobilį, reikėtų sumažinti greitį, „neprisiklijuoti“ prie jo, o kartais ir visiškai sustoti bei palaukti, kol jis atliks savo manevrą“ – pastebi R. Bieliauskas. Vis dėlto, reikėtų ne tik pastabumo ir susikaupimo pamačius mokomąjį automobilį, bet ir daugiau supratingumo, kadangi tas asmuo, kuriam savo nuomonę garsiai išreiškia labiau patyręs vairuotojas, važiuodamas miesto gatvėmis yra įsitempęs. O bet koks pašalinis pasipiktinimas gali išblaškyti jauno vairuotojo susitelkimą ir nulemti nelaimingą atsitikimą ar eismo įvykį. Todėl mes linkime miesto gatvėmis važiuoti atsargiai ir draugiškai.